Windows'u SSD üstüne kurdum ama HDD'mi yeni birim olarak ekleyemiyorum

EanDev

Femtopat
Daha fazla  
İyi günler arkadaşlar, forumda yeniyim ve sorunum hakkında burada çözüm bulabileceğimi düşünüyorum.
Sistemimde sürücü olarak Samsung SSD 850 Pro 256 GB ve Seagate Barracuda HDD 1TB 7200RPM disklerim mevcut.
Sistemime 2. kez Windows kuruyordum ve her şey normaldi ancak, bilgisayarımı hazır hale getirdikten sonra disk yöneticisi'nden HDD'yi yeni birim olarak tanımlatmaya çalıştığımda diskin durumu aşağıdaki resimdeki gibi biçimlendirme olarak takılı kalıyor.

1606589226418.png

Biçimlendirmeyi iptal ederek yeniden başlattım, diski sildim yeniden başlattım ama nafile. Hiçbir şekilde HDD'yi ekleyemedim (bu arada yeni aldığım için kişisel bilgilerim yoktu).Aşağıdaki fotoda da disklerimin aygıt yöneticisindeki tanımlamaları mevcut. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

1606589808109.png

Sistem özelliklerim:
Ryzen 3 1300X.
MSI 1050 Ti.
MSI B-450M Pro- M.2 anakart.
8 GB 2666MHz DDR4 RAM.
Samsung SSD 850 Pro 256 GB.
Seagate Barracuda HDD 1TB 7200RPM.
500W PSU.
Windows 10 Pro -64 bit-.
Not: Henüz Windows 10 Pro'mu etkinleştirmedim

Son düzenleme:
Tekrardan silmek için yeniden başlattım ve bu sefer karşılaştığım tablo şu şekilde:
Eki Görüntüle 755446
RAW olarak gözüküyor ama bu nedir bir fikrim yok.

Bu arada denedim ve yine aynı sonuç.
Diskin sağlığından emin değilim ama siz eminseniz, elinizde bir Windows format flashı varsa onunla başlatıp, kurulumun yapılacağı diski seçme aşamasında bu RAW olan bölümü silip tekrar yeni bölüm oluşturmayı ve kurulumu başlatmadan sağ üstten kapatıp normal bir şekilde bilgisayarı başlatmayı deneyebilirsiniz.

Diskin sağlığından emin değilim ama siz eminseniz, elinizde bir Windows format flashı varsa onunla başlatıp, kurulumun yapılacağı diski seçme aşamasında bu RAW olan bölümü silip tekrar yeni bölüm oluşturmayı ve kurulumu başlatmadan sağ üstten kapatıp normal bir şekilde bilgisayarı başlatmayı deneyebilirsiniz.
Dediğinizi yaptım olmadı. Tekrardan aynı formatı attım yine olmadı. Sorunun fiziksel olduğunu da sanmıyorum çünkü formattan önce takır takır çalışıyordu ve diskin sürücüsü de gözüküyor. Bu arada yeni birim olarak ekleyebildim ancak dosya sistemi hâla RAW olarak gözüküyor. NTFS dosya sistemine biçimlendirmeyi deneiğimde ise yine aynı şekilde biçimlendirmeyi gerçekleştirmiyor, hata da vermiyor ve takılı kalıyor :(
Destek için sağolun sorunu Minitool Partition Wizard ile çözdüm. çok kullanışlı bir araç ancak dikkatli olmanız gerekiyor. İnternette rehber videolar ve kaynaklar mevcut. RAW olayı çok can sıkıcı ancak çözümsüz değil. önce diskimi full scan ettim ve bir sorun bulunamadı. Daha sonra ise yine program üzerinden NTFS dosya sistemine biçimlendirdim (Öncesinde ne sildim ne de clean ettim sadece format). Şu an diski kullanıyorum ve bir sorunu yok. İyi günler dilerim herkese.

1606603534468.png

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı