Windows'u SSD'ye mi kurmalıyım?

karaliovski

Hectopat
Arkadaşlar benim şu an kullandığım HDD var, ben bir tane daha SSD alacağım yanına ve birlikte kullanacağım. Format atıp Windows'u SSD'ye kurmak zorunda mıyım? Aksi takdirde halen yavaş açılmaya devam eder mi?

Arkadaşlar benim şu an kullandığım HDD var, ben bir tane daha SSD alacağım yanına ve birlikte kullanacağım. Format atıp Windows'u SSD'ye kurmak zorunda mıyım? Aksi takdirde halen yavaş açılmaya devam eder mi?

SSD alıyorsun ve Windows'la bunu paylaşmıyorsun. Çok ayıp :)

HDD'niz muhtemelen 64 MB. Ve bu normal bir Sata SSD modeline göre 5-6 kat yavaş. M.2 NVMe ile arasındaki farkı söylememe gerek yok zaten. Ama M.2 ile Sata SSD arasında Render gibi işlemler haricinde bir fark oluşmaz. Oyunlarda ve açılış hızlarında maksimum 1-2 saniye olur. Yani demek istediğim o kadar yavaş bir depolama modeline Windows kurulmaz, Disk bölümümüz sürekli %100 kullanımda olur ve oyunlarda harita yüklenmemesi, drop gibi sorunlarla karşılaşırsınız. O Yüzden SSD'yi Windows ve önemli programlar, istisna olarak da eğer depolaması az ise 1-2 tane en çok oynadığınız oyunları kurabilirsiniz. Onun dışında 40-50 GB boş alan bırakmak da önemli. Eğer daha almadıysanız, F/P ve kronik sorunu olmayan Kingston A400 240 GB modelini önerebilirim.

Geri
Yukarı