Windows'un 10 dakikada bir CTRL+S'ye basması nasıl sağlanır?

eminsah

Hectopat
Daha fazla  
RAM
32 GB 2666 MHz
SSD veya HDD modeli
512GB HDD 256GB SSD
Ekran kartı
ASUS Dual GeForce RTX 3070 V2 OC 8 GB GDDR6 256 bi
Anakart
ASUS Prime B760M - a D4 5333MHz (OC) DDR4 1700 M.2
İşlemci
Intel Core i5 13400F 4.6 GHz işlemci
Merhaba, yıllardır dijital çizim ile uğraşıyorum. Bilgisayarım arada bir sapıtıyor. Bir süre donakalıyor ve kendine geliyor. Bugün de bunu yaşadım. Bir çizim ile uğraşıyordum. Donma geçtiğinde çizim programımın kapandığını gördüm. Auto Recovery açık olmasına ve "On dakikada bir" ayarıyla açık olmasına rağmen programın sürecimi kurtarmadığını gördüm. Kullandığım program Clip Studio PAINT EX bu arada. Bu sorunu bayadır yaşıyorum ve programda Auto-save dediğimiz şeyin neden bir seçenek olarak bulunmadığını anlamıyorum. Bunu 3. parti bir yolla, bir kod ile ya da bir program ile çözebilir miyim? 10 dakikada bir CTRL+S inputu versin. Bu girdiler input mu oluyor onu da bilmiyorum yazılımdan hiç anlamıyorum. 10-15 dakikada bir CTRL + S girdisi verebilecek bir eklenti, program, kod hiç fark etmez, bildiğiniz varsa öneride bulunabilir misiniz? Bu eklenti Clip Studio PAINT uygulamam çalışırken aktif olabiliyorsa yani öyle bir seçeneğimin olabileceği bir şey varsa daha güzel olur ama olmasa da olur. Sadece CTRL + S ye bassa bile şükrederim çünkü 3 - 4 saatlik emeklerimin boşa gitmesinden kafayı yemek üzereyim. Teşekkürler.

Programın ram kullanımını arttırmayı denedin mi? Ben Adobe Illustrator ve CorelDRAW'i kullanan birisi olarak böyle donma kasma gibi problemler yaşamadım. Clip Studio Paint'i ilk kez senden duydum. Ayarlarını kurcalayıp ram miktarını arttır. Mesela 32GB ram'in vardır PC'de ama Adobe'da default 12GB'ı geçmez manuel sen arttırırsın. Öyle bir limitlemeyi kast ediyorum. BIOS'tan da Ram'lerin XMP ayarın açık mı ona bak. Genelde Ram'den kaynaklı yaşıyorsundur. Ramden kaynaklı değilse bile programı sil tekrar kur derim.

Bu sitede Clip Studio Paint'de ram miktarını arttırmanın 5 adımda yazılışı var: How to Increase Memory Allocation in CSP by KArtN - Make better art | CLIP STUDIO TIPS

Son düzenleme:
Programın ram kullanımını arttırmayı denedin mi? Ben Adobe Illustrator ve CorelDRAW'i kullanan birisi olarak böyle donma kasma gibi problemler yaşamadım. Clip Studio Paint'i ilk kez senden duydum. Ayarlarını kurcalayıp ram miktarını arttır. Mesela 32GB ram'in vardır PC'de ama Adobe'da default 12GB'ı geçmez manuel sen arttırırsın. Öyle bir limitlemeyi kast ediyorum. BIOS'tan da Ram'lerin XMP ayarın açık mı ona bak. Genelde Ram'den kaynaklı yaşıyorsundur. Ramden kaynaklı değilse bile programı sil tekrar kur derim.
RAM'imin %85'ini CSP'ye hibe edili kullanıyordum bu olaydan sonra %60'a çektim şimdi. Sebebi şu; CSP'yi kullanırken değil, mesela CSP'yi kullanıyorum, alt+tab atıp Chrome'dan sekme değiştirirken, Twitter'a falan geçerken birden takılıyor. Her donma senaryosunun Chrome'da yaşandığını farkettim ve sanırım Chrome'a az RAM ayırdığımdan böyle bir durum yaşandığını düşündüm şimdi böyle deneyeceğim. Çünkü zaten CSP'yi en hararetli kullandığım zamanlarda bile bellek kullanımı %45'i geçmiyor.
XMP ayarını da bilgisayarın ilk günü açmıştım. Şu an 3200mHZ RAM'lerimin hızı görev yöneticisinde de 3200mHZ. Konuyu açarken mHZ'yi yukarıya yanlış yazmışım o benim hatam.

Macro recorder kullanabilirsin.

Programı bi' elden geçirdim mantığını anladım fakat nasıl 10 dakikada bir recordumu çalıştıracağını çözemedim.

Chrome'da çok ram tüketiyor çizim programları da bu asla değişmeyen bir gerçek. Peki Chrome yerine Microsoft Edge ile CSP arasında Alt-Tab yaptığında donma oluyor mu? Bir de CSP'de ram kullanımını ayarlayıp tekrarlarsa bu olay programı kaldır tekrar kurar mısın? Baktın yine oldu CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp sfc/ scannow der misin? Windows dosyalarında bozuk olanları düzeltsin.

Chrome'da çok ram tüketiyor çizim programları da bu asla değişmeyen bir gerçek. Peki Chrome yerine Microsoft Edge ile CSP arasında Alt-Tab yaptığında donma oluyor mu? Bir de CSP'de ram kullanımını ayarlayıp tekrarlarsa bu olay programı kaldır tekrar kurar mısın? Baktın yine oldu CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp sfc/ scannow der misin? Windows dosyalarında bozuk olanları düzeltsin.
Usta sanırım harbiden tüm sorun CSP'ye fazla RAM vermemmiş baktım da bayadır donma olmuyor. Windows dosyalarım da sağlam, bayadır temiz gidiyor nazara da inanmam ama varsa değmez umarım :D

Yeni konular

Geri
Yukarı