Windows'un bozuk kurulma ihtimali var mı?

Yazacağınız ISO bozuk olursa, SSD/HDD'niz bad sector olursa, USB'de sorun varsa dediğiniz olabilir. Hiçbir gözle görülür sorun yokken de bu ihtimal vardır arkadaşların yukarıda verdiği SFC scannow komutu sistem dosyalarını tarar varsa sorun onarır zaten.

Hocam peki bunu nasıl anlayabiliriz bozuk olup olmadığını bir anormallik oluyorsa mesela ufak bir örnek verebilir misiniz?

Eğer bozuk kurulduğundan şüpheleniyorsan önce DISM ardından SFC /scannow kodlarını CMD'ye yazabilirsin.
Yalnız DISM'i SFC'den önce yaz, çünkü DISM, SFC'nin kullandığı bileşen deposunu onarıyor.

Ancak bozuk kurulsa açılması anormal değil mi bir türlü anlayamadım.

Hocam anormallik olarak mesela bir örnek verebilir misiniz?

İşletim sistemi dosyalarının tamamı beraber bir bütün halinde birbirlerine ihtiyaç duymuyorlar. Bozulan dosyaların Windows'un temel işlevlerinde olmama ihtimali var. O yüzden bozukluk olsa bile açılma ihtimali var.

Örnek olarak görev çubuğu açılmayabilir, Explorer sürekli reset atabilir, mağaza uygulamaları açılmayabilir, DLL hatası verebilir.

Son düzenleme:

Hocam anormallik olarak mesela bir örnek verebilir misiniz?
Anormal ama mümkün. Doğuştan hasta doğan çocuklar gibi düşün. Hasta da olsa hayatta kalıyorlar. Windows ta da aynı durum olabiliyor.
Anormalliğe örnek olarak birçok hata alman, açılırken bilmem ne yüklenmedi, .dll hataları gibi birçok hata ile karşılaşabilirsin. Kendini belli eder zaten.

Windows'u 64 bit yerine 32 bit kurarsanız sorun olur mesela bilgisayarınız yavaş çalışır. Tam tersi için de aynı olur. Bazı sürücüler yüklenemez. Çokça hata raporu ve çökme raporu alırsınız.

Şimdiki programların çoğu yazılan dosyanın hash doğrulamasını yapıyor ama kalitesiz disklerde kendi kendine bozulma olabiliyor veya cd/dvd tarzı disklerde çizilme ile bozulabiliyor. Genelde kurulumda sorun olmaz ama bazı dosyalar sorunlu çalışabilir. Bende de farklı şekilde kurulduktan sonra HDD çizilmişti(nasıl oldu anlamadım elektrik birden gidince herhalde) bazı sistem dosyaları bozulmuştu PC'yi her açtığımda hata veriyordu temiz format sorunu çözdü.

Yeni konular

Geri
Yukarı