Windows'un yanına Kali Linux kurmak

288313

Hectopat
Yer
Finlandiya/Helsinki
Arkadaşlar merhaba. Windows 8.1 Pro'nun yanına Kali Linux kurabilir miyim? Nasıl kurulur? Elimde 120GB SSD var bu SSD'yi 2'ye bölüp hem Windows hem de Kali Linux kurmak istiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.

Bildiğim kadarıyla aşağı yukarı herhangi bir Windows sürümünün yanına aşağı yukarı herhangi bir GNU Linux dağıtımını kurabilirsin. Yine de 120GB SSD'yi ikiye bölmeni önermem, zaten alan bakımından yeterince az. Mutlaka böleceksen de Linux'a şimdilik fazla alan ayırma, denemelik 20-30 GB ayır yeter. Olmazsa ilerleyen zamanlarda Windows'u biraz daha küçültüp Linux'un alanını büyütürsün.
Elinde fazladan flash belleklerin varsa her ihtimale karşı başlangıç onarımında kullanmak için Windows 8.1 ISO'su yüklü flash bellek bulundurmanı öneririm. Ayrıca başlangıç ile ilgili sorunları çözmeye yarayan Boot Repair Disk ISO'su da bir flash bellekte her ihtimale karşı yüklü bulunsun.

Bildiğim kadarıyla aşağı yukarı herhangi bir Windows sürümünün yanına aşağı yukarı herhangi bir GNU Linux dağıtımını kurabilirsin. Yine de 120GB SSD'yi ikiye bölmeni önermem, zaten alan bakımından yeterince az. Mutlaka böleceksen de Linux'a şimdilik fazla alan ayırma, denemelik 20-30 GB ayır yeter. Olmazsa ilerleyen zamanlarda Windows'u biraz daha küçültüp Linux'un alanını büyütürsün.
Elinde fazladan flash belleklerin varsa her ihtimale karşı başlangıç onarımında kullanmak için Windows 8.1 ISO'su yüklü flash bellek bulundurmanı öneririm. Ayrıca başlangıç ile ilgili sorunları çözmeye yarayan Boot repair disk ISO'su da bir flash bellekte her ihtimale karşı yüklü bulunsun.

Peki Windows'u kaldırmadan Linux'u nasıl kuracağım?

Peki Windows'u kaldırmadan Linux'u nasıl kuracağım?

Pardon, geç cevap için kusura bakma.
Daha önce Kali Linux kurmuşluğum yok. Önce Windows'ta "Sabit disk bölümleri oluştur ve biçimlendir" aracını kullanarak (aramaya yazınca da çıkar, pratik bir yöntem olarak Windows+r yapıp Çalıştır'a diskmgmt.msc yazabilirsin) SSD'deki disk bölümlerini küçülterek Kali Linux'a ayırmak istediğin kadar alanı ayrılmamış alana çevirmelisin. Ardından Kali Linux kurulumunu başlattığında o ayrılmamış alanları Linux'a göre biçimlendirip (muhtemelen ext4 biçimidir) oraya işletim sistemini kurmalısın. Senden biri işletim sisteminin kurulacağı, diğeri Swap (bildiğim kadarıyla Windows'taki pagefil.sys dosyası gibi, ram dolduğunda onun yerine kullanmak amaçlı) olmak üzere iki disk bölümü oluşturmanı isteyebilir.
Yalnız dikkatli ol, kurulumda bütün diski biçimlendirip kurmayla ilgili seçenekler olabilir, yanlış bir şeye tıkladığında Windows'un kurulu olduğu bölümleri de biçimlendirebilirsin. Kurulum yaparken herhangi bir seçeneğe tıklamadan önce 4-5 kere okuyup üzerine düşünmeni öneririm, ben şimdi bile kurulumları o şekilde yapıyorum.
Bir de Linux kullanmak üzerine çok tecrüben yoksa Ubuntu, Linux Mint gibi bir dağıtımla başlamanı öneririm. Kali Linux biraz daha siber güvenlik üzerine odaklı bir dağıtım.

Kurabilirsin hiçbir sakıncası yok.
Ancak sana tavsiyem. Kali için elinle manuel disk bölümleri oluştur.
120 gb diskin varmış. Kullandığın bellek ne kadar bilmiyorum. onun rakamı önemli kaç GB?
1-Kali linux için esp - efi bölümü için 512 mb lık bir disk alanı oluştur. Fat32 olarak formatla, esp boot olarak bayrak ata.

2- kali linux için ext4 formatında 30GB lık bir alan aç veya Burasını /Root olarak ayarlayacaksın
3- Kali linux için Bellek rakamın ne kadarsa aynısı kadar MB cinsinden alan aç. Burasını linux Swap alanı olarak formatla.

Belleğinin 8GB olduğunu varsayarsak.
30 gb * 1024 = 30.720MB /Root alanına
8GB * 1024 = 8192mb /linux swap alanına
512 mb esp partisyonuna
toplamda = 39.424 mb lık alana ihtiyacın var.

120GB lık Diski windows 115GB olarak görür * 1024 = 117.760 mb eder
117.760MB - 39.424 MB = 78.336 mb windows için alan kalmış olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı