Windows'un yanına Linux Mint kurma

• Konuyu başlatan mgnnt
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 15
  • Görüntüleme 634
Disk bölümleme tablosu MBR ise, 4 disk bölümü kısıtı sebebiyle sorun yaşıyor olabilirsin. Aşağıdaki komutu uçbirimde (yani terminal) çalıştır ve çıktısını foruma yapıştır.

Kod:
sudo parted -l

Gparted ekran görüntüsünü de paylaşabilirsin.

16422743618024278742795923903263.jpg

Uzatılmış bölüm olduğuna göre MBR disk bölümlemesinden bahsediyoruz burada. Uzatılmış (mantıksal) bölümle birlikte 4 disk bölümü halihazırda mevcut. Bunun üstüne 5.'yi oluşturmaya çalışıyorsun. 800 MB.'lık kısmı Windows altında yedekleyip, bu bölümü de Linux kuracağın bölüme katarsan sorun çözülür.

Uzatılmış bölüm olduğuna göre MBR disk bölümlemesinden bahsediyoruz burada. Uzatılmış (mantıksal) bölümle birlikte 4 disk bölümü halihazırda mevcut. Bunun üstüne 5.'yi oluşturmaya çalışıyorsun. 800 MB.'lık kısmı Windows altında yedekleyip, bu bölümü de Linux kuracağın bölüme katarsan sorun çözülür.
Teşekkür ederim. O 800 mb lık kısım Windows dosyaları mıdır acaba ?

O 800 mb lık kısım Windows dosyaları mıdır acaba ?

Açıklamasında mfstres yazıyor, ne anlama geldiğini bilmiyorum, büyük ihtimalle Windows ile ilgili olabilir. Buna dokunmak istemiyorsan şu şekilde yapabilirsin, Windows altında bu disk bölümünü sola taşı. Sonra uzatılmış bölümü sola doğru taşı. Böylece uzatılmış bölüm üstünde biçimlendirilmemiş bir alanın olacak, buraya Linux kurabilirsin. Not: Bu taşıma işlemleri uzun süre alabilir.

Açıklamasında mfstres yazıyor, ne anlama geldiğini bilmiyorum, büyük ihtimalle Windows ile ilgili olabilir. Buna dokunmak istemiyorsan şu şekilde yapabilirsin, Windows altında bu disk bölümünü sola taşı. Sonra uzatılmış bölümü sola doğru taşı. Böylece uzatılmış bölüm üstünde biçimlendirilmemiş bir alanın olacak, buraya Linux kurabilirsin. Not: Bu taşıma işlemleri uzun süre alabilir.
Tekrardan teşekkür ederim. Dediklerinizi uygulayacağım.

Teşekkür ederim. O 800 mb lık kısım Windows dosyaları mıdır acaba ?
O kısım Microsoft Reserved Partition, Windows ile alakalı fakat ben bir kere silmiştim ve bir sorun olmamıştı. Aşağıda ne olduğu yazıyor, ona göre silin.
Microsoft Reserved Partition'ın kısaltmasıdır. MBR yerine GUID bölümleme tablosu (GPT) kullanan diskteki bir bölüme denir. Türkçesi Microsoft Ayrılmış Bölümü'dür. MSR normalde Windows'ta gözükmez ama her diskin başlangıcında oluşturulur. Burada genelde Windows çökünce devreye giren kurtarma birimi yer alır.

Geri
Yukarı