Windows'un Yeni Dosya Gezgini : Files UWP

Selamlar,

Bir süredir takip ettiğim, tam sürümünün çıkışını beklediğim bir uygulamayı sizlerle paylaşmak istedim. Microsoft Store'da bulabileceğiniz Files UWP.

Get Files‎ - Microsoft Store

files.png

Kendisi oldukça hızlı, iyi bir dizayna sahip Windows Gezgini alternatifi.
Kısa vadede orijinal Windows Gezgininin yerini alabileceğini düşünmesem de, modern arayüzü sayesinde bir alternatif olarak kullanılabilir.

Kısayol menüleri mevcut Windows diyaloglarını destekliyor. Örneğin sağ tıklayarak yaptığınız güvenlik taramalarından, arşive ekleme özelliklerine, Notepad++ ile düzenlemeden, farklı uygulamalar ile yürütmeye kadar birçok özelliği desteklediğini belirteyim.

Sekme yönetimi özelliği de mevcut. Birden çok pencere ile çalışmak yerine sekmelere ayırabiliyorsunuz ki bu işlevsellik açısından ciddi bir fayda sağlıyor.

Açıkçası tasarımın çok beğenmiş olmam ve gayet sade, hoş bir arayüze sahip olması sebebiyle konusunu açıp sizlere de gösterme gereği duydum. Henüz bir hata ile karşılaşmadım, Store'da yer alan tam sürüm.

Orijinal Gezgin ile yapabildiğiniz birçok şeyi bu uygulama ile de yapabiliyorsunuz. Basit işlemler için sadeliği ve tasarımı sebebiyle tercih edilebilir ancak sistem dosyalarında yapacağınız değişiklikler için veya kritik öneme sahip işlemler için ben yine de orijinal dosya gezginini kullanmanızı öneririm. Riske atmaya gerek yok.

Umarım yakın zamanda mevcut Dosya Gezgini, bu tarz minimal bir görünüme kavuşur. O zamana dek üçüncü parti uygulamalar ile basit işlemleri halletmeye devam.

Sizin fikirleriniz neler? Tasarımını beğendiniz mi?

Son düzenleme:
Selamlar,

Bir süredir takip ettiğim, tam sürümünün çıkışını beklediğim bir uygulamayı sizlerle paylaşmak istedim. Microsoft Store'da bulabileceğiniz files uwp.

Get Files‎ - Microsoft Store

Eki Görüntüle 837226

Kendisi oldukça hızlı, iyi bir dizayna sahip Windows gezgini alternatifi.
Kısa vadede orijinal Windows gezgininin yerini alabileceğini düşünmesem de, modern arayüzü sayesinde bir alternatif olarak kullanılabilir.

Kısayol menüleri mevcut Windows diyaloglarını destekliyor. Örneğin sağ tıklayarak yaptığınız güvenlik taramalarından, arşive ekleme özelliklerine, notepad++ ile düzenlemeden, farklı uygulamalar ile yürütmeye kadar birçok özelliği desteklediğini belirteyim.

Sekme yönetimi özelliği de mevcut. Birden çok pencere ile çalışmak yerine sekmelere ayırabiliyorsunuz ki bu işlevsellik açısından ciddi bir fayda sağlıyor.

Açıkçası tasarımın çok beğenmiş olmam ve gayet sade, hoş bir arayüze sahip olması sebebiyle konusunu açıp sizlere de gösterme gereği duydum. Henüz bir hata ile karşılaşmadım, Store'da yer alan tam sürüm.

Orijinal gezgin ile yapabildiğiniz birçok şeyi bu uygulama ile de yapabiliyorsunuz. Basit işlemler için sadeliği ve tasarımı sebebiyle tercih edilebilir ancak sistem dosyalarında yapacağınız değişiklikler için veya kritik öneme sahip işlemler için ben yine de orijinal dosya gezginini kullanmanızı öneririm. Riske atmaya gerek yok.

Umarım yakın zamanda mevcut dosya gezgini, bu tarz minimal bir görünüme kavuşur. O zamana dek üçüncü parti uygulamalar ile basit işlemleri halletmeye devam.

Sizin fikirleriniz neler? Tasarımını beğendiniz mi?

Hocam muhteşem gözüküyor o Win 32 sisteminden sonra bu çok güzel, elinize sağlık.

Hocam muhteşem gözüküyor o Win 32 sisteminden sonra bu çok güzel, elinize sağlık.
Microsoft yavaş yavaş Win32 uygulamalarını da UWP sistemine geçiriyor. Windows Gezgini sistemin kalbini oluşturduğu için sanırım en sona bırakıyor onu, Insider sürümlerinde bile yenilik göremedim pek. Bir ara sekme özelliği konuşulmuştu, sonra ondan da ses çıkmadı. Umarım en kısa zamanda bu Acrylic Fluent Design sistemi tüm Windows'u kaplar.

Bu güncelleme olarak gelecek mi? Eğer gelmiyecekse bu 3. parti bir yazılm mı?
3. Parti yazılım. Microsoft tarafından UWP dosya yöneticisi geliştiriliyor halihazırda ancak tasarımı bu şekilde değil. Henüz yayınlanmadı ama elbet gelecek.

Microsoft yavaş yavaş Win32 uygulamalarını da uwp sistemine geçiriyor. Windows gezgini sistemin kalbini oluşturduğu için sanırım en sona bırakıyor onu, Insider sürümlerinde bile yenilik göremedim pek. Bir ara sekme özelliği konuşulmuştu, sonra ondan da ses çıkmadı. Umarım en kısa zamanda bu acrylic fluent design sistemi tüm Windows'u kaplar.

Hocam katılıyorum, dosya gezgini Windows'un çoğu şeyi ona bağlı köklü bir değişim uzun vadede olacak bir şey bence şu an üzerinde çalışıyorlardır.

Yeni konular

Geri
Yukarı