Wine ile çalışan bir virüs Windows ile aynı etkide hasar verebilir mi?

NoobSoldier26

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Intel Core i3-4170
Intel HD Graphics 4400
4 GB DDR3 RAM
ST500DM002-1BD142

Linux Mint 21.2 Xfce
Son zamanlarda bu aklıma takılan bir konu oldu. Linux'a Steam dışı oyunlarımı Wine sayesinde Windows gibi kurduğumdan, hep düşünüp cevabını bulamadığım bir soru.

Eğer bunlardan virüs geçseydi, Windows'tan daha mı güvende olurdum? Yoksa aynı etkiyi mi yaratırdı?

Aynı etkiyi yaratmaz. wine ile dosyaları çalıştırırken bu uygulamaların linux sistem dosyalarına erişimi yoktur diye biliyorum. Olsaydı bile bu virüs windows için yazıldığından ötürü pek bir zarar almazdık. Hatta hiçbir zararı olmaz diyebiliriz.

Virtual machineden yine de bulaşabilir. Ama düşük ihtimal.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı etkiyi yaratmaz. wine ile dosyaları çalıştırırken bu uygulamaların linux sistem dosyalarına erişimi yoktur diye biliyorum. Olsaydı bile bu virüs windows için yazıldığından ötürü pek bir zarar almazdık. Hatta hiçbir zararı olmaz diyebiliriz.
Okuma yazma izni olan yani 775 olan dosyalara erişebilir.

Aynen Wine ile Home dosyasına erişim sağlayabiliyorum. Home dışına erişemez herhalde yönetici izni vermezsem.
Sudo ile çalışmasın yeter. Sudo dışında zaten Wine uygulamaları yönetici olarak çalışıyormuş ama kendi içinde tabii. Linux'un sistem dosyalarına erişemez, ancak okur.

Ne yaptığına göre değişir. Discord token çalması için yapıldıysa çalamaz. Chrome kurabiyesi çalması için yapıldıysa çalamaz. Keylogger ise bir süre çalışabilir, yine de fark etmen kolay olur. Ekran kaydı yapıyorsa X11'de çalışır, Wayland'da emin değilim.

Herhalde Windows'un özelliklerini kullanan virüsler de Wine dışında etkisiz olur.

Sudo ile çalışmasın yeter. Sudo dışında zaten Wine uygulamaları yönetici olarak çalışıyormuş ama kendi içinde tabii. Linux'un sistem dosyalarına erişemez, ancak okur.

Evet sudo ile çalışırsa sistem dosyaları hasar görebilir, fakat Windows için yazıldığından virüs Linux üzerinde ne yapacağını bilemez, dolayısıyla bir bilgi de çalamaz. Bu durumdada okuyamaz.

Herhalde Windows'un özelliklerini kullanan virüsler de Wine dışında etkisiz olur.

Aynen öyle hocam.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet sudo ile çalışırsa sistem dosyaları hasar görebilir, fakat Windows için yazıldığından virüs Linux üzerinde ne yapacağını bilemez, dolayısıyla bir bilgi de çalamaz. Bu durumdada okuyamaz.
Sudo ile çalışmayan wine, sistem dosyaları okur ama yazamaz. Root klasörü gibi bazı spesifik izinleri olan dizinleri hiç okuyamaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı