Winload.exe ve CLASSPNP.SYS Sorunu

Metin METE

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Sanat Yönetmeni
Casper Nirvana TW8 EAA-89 marka ve model laptop'ım var. Evet, eski ama yeni bilgisayar alınca, bundaki verilere pek dokunmadım. Bölümlenmiş 2 tane Windows 7 kurulu ve her zamanki gibi açtım, bir kaç saatte kullandım derken, birden işletim sistemi ağırlaşmaya başladı. Bende yeniden başlattım ve olan oldu. Bir kere açılış çok yavaşladı, seçenekler çok uzun süre sonra gelmeye başladı. İlk Windows'u açmak istediğimde, "Windows başlatılıyor..." yazısından takılı kalıyor (Windows logosu gelmiyor). Bir süre bekledikten sonra "winload.exe" ile alakalı hata veriyor. Güvenli Modda başlattığımda ise dosyalar yüklenirken "classpnp.sys" dosyasında takılı kalıyor ve bir süre bekledikten sonra bilgisayarı yeniden başlatıyor. İkinci Windows'u açmak istediğimde ise "Windows başlatılıyor..." yazısında takılı kalıyor (Windows logosu geliyor) ve sanırım orada da bir süre bekledikten sonra yeniden başlatıyordu bilgisayarı. Güvenli Modda ise ilk Windows'un açılışındaki aynı sorun var, "classpnp.sys"...

Başlangıç olarak yaşadığım sorun bu. Daha sonra internette sorunuma çözüm aramaya başladım. BIOS ayarlarında bir kaç değişiklik yapınca düzenliyormuş (ki Teknopat'ta da benzer çözüm var). Ayarlarda değişiklik yapmak için, BIOS ayarlarına girmek istediğimde ise bu sefer de şifre istemeye başladı. Ben şifre koymamıştım, benim BIOS'la işim olmaz. Onu da araştırdığımda "BIOS güncellemesi olduğunda otomatik ekliyor" demişlerdi. Bende bir ümit şifreyi kaldırır diye uyumlu BIOS güncelleme dosyası arayıp, yeniden güncellemeye çalıştım. Güncelleyemedim... Her yerde "işe yaramaz" denmiş ama bir yerde "en az 1-2 saatliğine BIOS pilini çıkartırsanız sıfırlanıyor" demişlerdi, bende denedim ve evet, BIOS'a girdim. İlk iş olarak ayarlarını sıfırladım. Ardından bahsedilen çözüm; "HDC Configure as" seçeneğinde "AHCI" aktifti, onu "IDE" yaptım. Sonuç; açılışta yine aynı sorunlar var.

Tabi sadece BIOS ile sorunumu çözmeye çalışmadım. Windows 7 kurulum CD'si ile onarmaya, hatta yeniden kurulum yapmaya da çalıştım. Öncelikle işlem yapması çok uzun sürüyor. Sonra onar bölümünde kurulu Windows'lar gözükmüyor. Elle seçiyorum, bir kaç saat beklemesine rağmen bir türlü seçim işlemini tamamlamıyor. Yeniden kurulum yapmak istediğimde ise kurulum başlama bölümünde bir kaç saat beklemesine rağmen bir türlü başlamıyor vs. vs. vs.

Biraz uzun oldu ama yaptığım ve denediğim işlemleri anlatarak, en azından "şunu denedin mi? gibi sorular kafanıza takılmasın istedim.

Dipnot - 1: Daha önce BIOS ekranım Türkçe'ydi, şimdi ise İngilizce.
Dipnot - 2: Daha önce USB belleğim ile işlem yapıyordum ama BIOS pilini çıkardıktan sonra, BOOT seçeneklerinde artık USB belleğim gözükmüyor.
Dipnot - 3: "winload.exe" hatası 2. resimde ki hata mesajıyla birlikte geliyor.

Not: İçinde önemli dosyalarım olmasa, inanın bu kadar kafa yormazdım ve o dosyaları yedeklemek için Windows'u açmam lazım.

Yazıyı baştan sona kadar okuduğunuz ve sorunumla ilgilendiğiniz için şimdiden teşekkür ediyorum.

İyi günler...

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı