Witcher 3 vs AC Odyssey

Hellblazer Aku

Hectopat
Makaleler
4
Yer
Whiterun
Daha fazla  
Karşılaştırmayı çok ayrıntılı tutamayacağım Witcher3'ü tüm DLC'leri ile 2 kez bitirdim Odyssey'i bir kez bitirdim DLC'ler için indirim bekliyorum.

Ana Hikaye: Witcher'ın ana hikayesi ilk oynayışta oldukça güzel gelebilir ama 2. oynayışta fazla sıkıcı ve sıradan olduğunu anlıyorsunuz bitse de DLC'lere geçsem diyebiliyorsunuz. DLC'lerin hikayesi Ana oyunun hikayesinden çok daha başarılı.
AC Odyssey'de ise mükemmel olmasa da bir sonraki adımı merak ettirmeyi başaran ilgi çekici üç tane ana hikaye var.

Yan Görevler: Bu konuda iki oyunda çok başarılı.

Açık Dünya: Açıkçası Witcher'ın haritasını hiç beğenmiyorum tek güzel olan yer Kaer Morhen ve tabii ki Toussaint oyunda da geçtiği gibi Masallardan fırlamışçasına mükemmel duruyor.
AC Odyssey'i ise SS almaktan oynayamıyorsunuz o derece mükemmel bir haritaya sahip.

Oynanış: Witcher'ın Combatı ilk başta eğlenceli olsa da bir noktadan sonra kaç Vur'a dönüyor bir hareketlilik aradığınızdan sıkılıyorsunuz Skiller yeterli değil geliştirsende aşırı bir farklılık katmıyor sadece şu Geraltın adeta dans eder mişçesine etrafa kılıç salladığı yetenek oldukça havalı duruyor bu da tek başına bir hareketlilik katmıyor Combat'a.
AC Odyssey tek kelimeyle mükemmel bir oynanış sunuyor Skill ağacı 3'e ayrılmış bunlar pasif ve aktif skiller barındırıyor aktif skilleri kullanmak için 4 Slot'a atayabiliyorsunuz daha sonra slot sayısı 8'e çıkıyor ve tek tuşla 4'lü slotlar arası geçiş yapabiliyorsunuz karakteriniz hiçbir zaman yerinde saymıyor geliştiğini hissedebiliyorsunuz.

Bosslar: Witcher görüp görebileceğiniz en sönük son Boss'a sahip hiçbir zorluğu yok ondan bir önceki Boss olan imlerith çok daha güzel bir boss savaşı sunuyor ancak DLC'lerin bossları gayet güzel. Yan bosslar ise oldukça sınırlı bazı güçlü olanları var onlar da Reskin halleri çok farkları yok.
AC Odyssey Fazlasıyla tatmin eden bir sürü yan Boss'a sahip hikaye bossları da hiç fena değil bazı farklı şekilde yaklaşabildiğiniz bosslar var savaşmak yerine bulmacasını çözerek ya da konuşarak ikna edebildiğiniz bosslar.

Sonuç olarak AC Odyssey'in daha iyi bir oyun olduğunu düşünüyorum indirim zamanı almak isterseniz Odyssey'i tavsiye ederim. Ama bu tabii ki benim kişisel görüşüm size göre Witcher daha iyi bir oyun olabilir.

Son düzenleme:
AC serisi hayranıyım ve Odyssey daha iyi derim. Ama birini seç deseler Witcher derim.
Kendimce sebeplerim:
-Türkçe dil desteği.
-Odyssey'den çok daha güçlü seçim-sonuç sistemi.
(Hatta Odyssey bu konuda olmamış.)
-İndirimlerde 22 liraya 100 saatlik oynanış.
-Benim gibi türden nefret edene bile her türlü duyguyu yaşatması.
-Sanki her karakter gerçekten var olmuş gibi hissettirmesi.
Hayatımda ilk kez al tüm paralar senin olsun dediğim bir firma oldu CDPR.

Karşılaştırmayı çok ayrıntılı tutamayacağım Witcher3'ü tüm DLC'leri ile 2 kez bitirdim Odyssey'i bir kez bitirdim DLC'ler için indirim bekliyorum.

Ana hikaye: Witcher'ın ana hikayesi ilk oynayışta oldukça güzel gelebilir ama 2. oynayışta fazla sıkıcı ve sıradan olduğunu anlıyorsunuz bitse de DLC'lere geçsem diyebiliyorsunuz. DLC'lerin hikayesi ana oyunun hikayesinden çok daha başarılı.
AC Odyssey'de ise mükemmel olmasa da bir sonraki adımı merak ettirmeyi başaran ilgi çekici üç tane ana hikaye var.

Yan görevler: Bu konuda iki oyunda çok başarılı.

Açık dünya: Açıkçası Witcher'ın haritasını hiç beğenmiyorum tek güzel olan yer kaer morhen ve tabii ki toussaint oyunda da geçtiği gibi masallardan fırlamışçasına mükemmel duruyor.
AC Odyssey'i ise SS almaktan oynayamıyorsunuz o derece mükemmel bir haritaya sahip.

Oynanış: Witcher'ın combatı ilk başta eğlenceli olsa da bir noktadan sonra kaç Vur'a dönüyor bir hareketlilik aradığınızdan sıkılıyorsunuz skiller yeterli değil geliştirsende aşırı bir farklılık katmıyor sadece şu geraltın adeta dans eder mişçesine etrafa kılıç salladığı yetenek oldukça havalı duruyor bu da tek başına bir hareketlilik katmıyor Combat'a.
AC Odyssey tek kelimeyle mükemmel bir oynanış sunuyor skill ağacı 3'e ayrılmış bunlar pasif ve aktif skiller barındırıyor aktif skilleri kullanmak için 4 Slot'a atayabiliyorsunuz daha sonra slot sayısı 8'e çıkıyor ve tek tuşla 4'lü slotlar arası geçiş yapabiliyorsunuz karakteriniz hiçbir zaman yerinde saymıyor geliştiğini hissedebiliyorsunuz.

Bosslar: Witcher görüp görebileceğiniz en sönük son Boss'a sahip hiçbir zorluğu yok ondan bir önceki boss olan imlerith çok daha güzel bir boss savaşı sunuyor ancak DLC'lerin bossları gayet güzel. Yan bosslar ise oldukça sınırlı bazı güçlü olanları var onlar da reskin halleri çok farkları yok.
AC Odyssey fazlasıyla tatmin eden bir sürü yan Boss'a sahip hikaye bossları da hiç fena değil bazı farklı şekilde yaklaşabildiğiniz bosslar var savaşmak yerine bulmacasını çözerek ya da konuşarak ikna edebildiğiniz bosslar.

Sonuç olarak AC Odyssey'in daha iyi bir oyun olduğunu düşünüyorum indirim zamanı almak isterseniz Odyssey'i tavsiye ederim. Ama bu tabii ki benim kişisel görüşüm size göre Witcher daha iyi bir oyun olabilir.

Yanlış anlama ama konu daha çok "AC: Odyssey neden Witcher 3'ten daha iyi" olmuş.

Hikaye konuşuyorsak Bioshock Infinite o zaman.
Witcher köklü bir seri, bu sebeple tercih edilmesi doğaldır.
AC köklü evet, fakat hikaye takip edemedim AC 3 oyunundan sonra. Tabi varsa.

Tarafsız olalım.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20200830-180420.png
    Screenshot_20200830-180420.png
    46,4 KB · Görüntüleme: 295
  • Screenshot_20200830-180321.png
    Screenshot_20200830-180321.png
    44,1 KB · Görüntüleme: 305
Konu hakkında size kesinlikle katılıyorum. Daha önce Odyssey'e ait inceleme yazmıştım. Witcher'ı da sıkıla sıkıla da olsa oynayıp bitirdim. İlk Odyssey'i sonra Witcher'ı bitirdim. İkisi arasında yaklaşık 1.5 aylık bir süreç olmasına rağmen ve Witcher'ı daha yeni bitirmiş olmama rağmen ben nedense Odyssey'i düşünüyorum.
Odyssey'in DLC'lerini oynamadım. Hikâyeyi 1 kez bitirdim. Soru işaretli bölgeleri geçtim. Bunu yaparken 75 saatimi gömdüm. Asla ve asla sıkılmadım.
Witcher 3'te DLC'lerle birlikte oynadım. İlk oturuşumda Baron'a kadar geldim. Barondan sonra oyunu silme raddesine kadar geldim. İnternetime acıdım. 2 ay sonra sabredip oynamayı denedim. Sıkıla sıkıla bitirdim. Sıkıla sıkıla dediğim her gün artık oflaya puflaya, boşluk tuşunu spamlaya spamlaya, dinleme dinlemeye geçtim.

Odyssey'in grafikleri Witcher'dan daha iyi. Odyssey'in kontrolleri Witcher'dan daha iyi. Witcher'ın hikâyesinin konusu Odyssey'den daha iyi. Odyssey'in hikâye işleyişi Witcher'dan daha iyi.

Hepsini teker teker inceleyelim.

Grafik:
Odyssey'de durup durup manzarayı inceleyebiliyorken Witcher'daki karanlık tema ve renklerin cırtlak oluşu insanı bayıyor. Manzara vs. yok oyunda. Witcher'daki dünya gerçeklikten öte bir şey. Hayali olduğu çok belli. Odyssey de gerçekçi bir oyun değil lâkin grafiksel olarak gerçekçilikten bahsediyoruz. O hâlde Odyssey'in grafikleri daha gerçekçi diyebiliriz.

Kontrol:
Odyssey AC serisine ait bir oyun olduğu için kontroller tabii ki üst düzey, farkındayım lâkin iki oyun da dövüş üzerine kurulu RPG türünde diyebiliriz. Odyssey'de karakteri kontrol etmek bu kadar rahatken nedense Witcher'da Geralt ile resmen boğuşuyoruz. Adamın ayarı yok ki arkadaş. Dikkatli yürümesi gereken yerde adam paldır küldür yürüyor. Bu da oyundan bir hayli soğutuyor. Kontrol olarak AC olduğu için oyum Odyssey'e.

Hikâye ve İşleyiş:
Odyssey'de hikâye çok basit. İlk oynayışta yeterli bir hikâye olsa da basit bir hikâye. Bunu inkâr edemem. Witcher'ın hikâyesinin konusu kitaplara dökülecek kadar sürükleyici bir hikâye ki dizi olarak da bulunuyor. Hikâye olarak oyum Witcher'a gitse de işleyiş olarak da Witcher bir o kadar kötü. Lütfen spoiler içerisine yazdığımı sadece oyunu bitiren arkadaşlar okusun.
Ciri'yi bulduğumuz zaman kendisi bile diyor bize Kaer Morhen'de beklemesinin daha mantıklı olduğunu. Şimdi diyeceksiniz ki "Ciri, Kaer Morhen'e gelse Vahşi Av da peşinden gelecek ve Kaer Morhen'de savaş olacaktı." Evet doğru diyorsunuz olacaktı ancak zaten oldu. Ciri'yi aradık, taradık, bulduk yine savaştık o savaşı. O savaş kaçınılmaz. O yüzden böyle fikirlerle gelmeyin lütfen.
Witcher'da hikâye şu şekilde ilerliyor: Birisiyle karşılaşıyorsunuz, iyilik yapıyorsunuz, size bildiklerini anlatıyor, biraz da para veriyor. Ben neden bir şey öğrenmek için her seferinde ayak işi yapıyorum. Verilen işler uzun, sıkıcı, saçma.
Odyssey'de hikâye şu şekilde ilerliyor: Birisiyle karşılaşıyorsunuz, yanınıza müttefik olarak alıyorsunuz, ada ada geziyorsunuz, karşınıza çıkan Cultist'leri öldürüyorsunuz, hikâyeyle ilgili gerekli ilerlemeleri sağlıyorsunuz.
Witcher'ın ana hikâyesi yan görevlerden oluşuyor gibi. Ana hikâyede ilerlemek için yan görev yapıyorsunuz bir nevi. Odyssey'de ana görevler "Ben ana görevim." diye bağırıyor resmen.

Yan görevler:
İki oyunun da yan görevleri çok zengin. Witcher'da hiç yan görev yapmadım. Kendi bilgilerimle değil duyduklarımla söylüyorum bunu. Odyssey'de yan görevlere hâkim olduğum için daha fazla detay verebilirim. Odyssey'de 2 çeşit yan görev var. Birisi para kazanmanızı sağlıyor. Diğeri hikâyeye dair ek bilgiler sunuyor. Witcher'da 2 çeşit değil de tek çeşit yan görev olduğu için herkes Witcher'ın yan görevlerini överken Odyssey'inkine sitem ediyor. Odyssey'deki yan görev mantığı gri olan görevler değil, sarı olan görevlerdir. Ondan dolayı yan görevlerin çeşitsiz olduğu iddia ediliyor.

Harita:
Witcher'ın haritası çok boş benim fikrime göre. Hep ağaç, orman ve kırdan oluşuyor. Görevlerin geçtiği yerler dışında hepsi aynı. Odyssey'de harita çok dolu. Çok dolu ama nasıl ve neyle dolu? Birbirini andıran kaleler, atölyeler, inşaat bölgeleri vs. ile dolu. Birbirini andıran dedim, aynısı demedim. Dikkat edin. Hepsi birbirinden bir yerde farklı. Odyssey'e sürekli aynı kaleleri içeriyor diye sitem edildi. Ben ve benim gibi insanlar bu tarz kaleleri eğlenceli buluyor. Ben 1 saat o kaledeki adamları sessizce kesmekten hoşlanıyorum açıkçası. İsterse 5000 kere daha yaparım problem değil.

Sonuç olarak konu sahibi arkadaşa Odyssey'in bir tık daha iyi bir oyun olduğu konusunda katılıyorum. Witcher kötü bir oyun değil. Witcher'ı beğenmeyen kesimin beğenmeme sebebi fanlarının çok abartması. Sosyalde grafikleri güzel oyun önerisine Witcher yazılmaz. Witcher'ın grafikleri güzel değil. Modlarla bile güzelleşemeyecek bir grafik bu.

Metacritic için şunu belirtmek isterim.
Witcher 3 18 Mayıs 2015 tarihinde piyasaya sürülmüş bir oyun. AC Odyssey 2 Ekim 2018 tarihinde piyasaya sürülmüş bir oyun. Witcher çıktığı dönem grafik olarak, harita olarak, detay olarak, hikâye olarak, tasarım olarak muhteşem bir oyundu. AC Odyssey ise çıktığı dönem AC Origins'in kopyası diye zırvalanan bir oyundu. Ayriyetten şunu da eklemek isterim ki herkes AC serisi birbirinin tamamen aynısı diyor diye Ubisoft AC Origins ile AC Odyssey'de farklı bir şekilde RPG'ye yöneldi. Bu sefer de "Assasins mi oynuyoruz RPG mi?" dendi. Çıktığı dönem piyasada tek olan bir oyunun Metacritic puanı pek tabii yüksek olacak. Çıktığı dönem piyasada bir önceki oyununun kopyası denilen, yeni bir şey deneyen oyunun Metacritic puanı pek tabii düşük(!) olacak. Kıyasladığınız puanlara bir bakın. Birisi 93 almış birisi 86. Odyssey 50 puan almış olsa Witcher 93 almış olsa bunu tez olarak kullanmanız mantıklı olabilirdi. Ayriyetten 2007de çıkmış olan Super Mario Odyssey adlı oyuna ait Metacritic puanının 97 olduğunu ve oyunun şu an oynayan tek bir şahısın bulunmadığını belirtmek isterim. Ek olarak Metacritic dediğimiz sitede puanlandırmayı yapan kişiler eleştirmenler. Eleştirmenlerin zevkleriyle benim veya bir başkasınınki bir olamaz. Saçma bir yaklaşım.

Son olarak lütfen 3-5 kelimelik cevaplarınızı kendinize saklayınız. Ben üşenmeyip Odyssey ile Witcher arasındaki farkı bu kadar açıkladıysam siz de kendi fikrinizi uzun uzadıya açıklayınız.

İki oyunu da tüm DLC'leri ile bitirdim. The Witcher 3 dövüş mekaniği olarak pek gelişmiyor o yüzden oyunu sanki kitap okuyormuş edasında oynamak daha iyi bir tercih. AC Odyssey ise hikaye bakımından başları ilgi çekici sonlara doğru ise biraz yavan ama oynanış olarak The Witcher gibi sabit değil sürekli gelişiyor. Karakteriniz sürekli bir gelişim durumunda. The Witcher 3'ün üzerine kendi özelliklerini çıkarmadan ekstra olarak AC Odyssey'in dövüş mekaniklerini de eklesek işte o oyun bir başyapıt olurdu :D

Geri
Yukarı