Word Resim Yazısı Numarası nasıl değiştirilir?

roser137

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Word'de resim yazısı ekleyince otomatik olarak bir numara atıyor. Şekil 1, Şekil 2 gibi sırayla gidiyor. Ya da bölüm kullanırsak bölüm numarasına göre 2.1 2.2 gibi numara artıyor.

Şu video da gösterilmiş örneğin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Benim yapmak istediğim bu numaraları tamamen manuel belirlemek. İçindekiler tablosunda da kendi yazdığım metnin görünmesini istiyorum. Word'un otomatik atadığı numarayı sonradan elle değiştirince içindekiler sayfasında gösterilmiyor. Bunu yapmanın bir yolu var mı?

Tüm tezi Word'un istediği çok düzeyli liste formatına çevirme ihtimalim yok. O şekilde yapsam istediğim gibi bölüm numaralarına göre numaralandırma yapılabiliyor fakat bölüm numaralarını zaten elle yönetiyorum. İçindekiler tablosunda da düzgün şekilde listeleniyor. Tek yapmak istediğim şekillere istediğim gibi isim verebilme ve içindekiler tablosunda o isimlerle listelenmesi.

Nasıl yapılabilir?

İçindekiler tablosunda görünmesi için başvuru kullanıyorum. Türkçe Word'de Resim yazısı, İngilizce'de Word'de caption olarak geçiyor. Bu şekilde eklemezsek dokümandaki şekiller, tablolar gibi içerikler tezin içindekiler kısmında, şekiller tablosu kısmında listelenmiyor.
Sorun şu ki Word arka planda bir sayaç mekanizması kullanıyor. 1. Bölüm altındaki şekilleri diyelim ki 1.1, 1.2, 1.3 diye listelemek, ikinci bölüm altındakileri de 2.1, 2.2, 2.3 diye listelemek istiyoruz. Eğer tüm tezi Word'un istediği gibi hazırlamadıysak bu mümkün olmuyor Word bu bölümlerin farkında olmuyor. Şekilleri Şekil 1, Şekil 2 diye kendi sayacını kullanarak isimlendiriyor. Numaraları elle değiştirmeye kalktığımızda da içindekiler tablosunda listelemiyor çünkü referans aldığı yer zaten bu kendi otomatik atadığı numara.
Yüzlerce sayfa dokümanı sırf bunun için Word'un istediği çok düzeyli liste formatında hazırlamayacağım için şöyle bir arkadan dolaşma yöntemi buldum.

2022-02-04 17_12_31-Window.png

Her bölüm için böyle ayrı ayrı etiketler oluşturdum. Her bölüm için de ayrı ayrı şekiller tablosu oluşturup alt alta ekledim. Böylece sayaç bölümler arası sıfırlanmış oldu. Muhtemelen Word'de düzgün çalışma yöntemi bu değil fakat yüzlerce alt başlığı çok düzeyli liste formatına çeviremeyeceğim için bu yöntemi tercih ettim. Anladığım kadarıyla normalde şu videodaki gibi çalışmak gerekiyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı