Wordpress ile basit site yapma

valaroma

Hectopat
Daha fazla  
Konuyu doğru yere mi açıyorum bilmiyorum, yanlışsa üzgünüm. Benim basit bir internet sitesi yapmam gerek ve bu konuda tecrübem yok. Biraz araştırdıktan sonra wordpress kullanarak yapmanın en basit yollardan biri olduğunu öğrendim. Ancak bir işi yaparken ne yaptığımı bilmeden yapmak beni her zaman rahatsız eder, o yüzden bilen kişilere sorma gereği hissettim. Şimdi ben WordPress.com: Ücretsiz bir web sitesi veya blog oluşturun üzerinden basit bir internet sitesi yaptım diyelim, bu sitenin hostingini kim sağlıyor? Wordpress domainde kendi adını kullandığı için ücretsiz bir hosting mi sağlıyor? Paketlerden birini satın alırsam domain isminden wordpress reklamı kalkıyor mu? WordPress.com: Ücretsiz bir web sitesi veya blog oluşturun ve WordPress Türkiye sitelerinin farkı ne? Siteye anket sistemi ve kullanıcı adı/üyelik sistemi ekleyebilir miyim? Bunları anlatan önerebileceğiniz bir tutorial var mı? Farkındayım çok fazla soru sordum ama bunlar cevapları benim için önemli olan sorular. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

Öncelikle wordpress in ne olduğunu anlamakta fayda var.
Wordpress bir blog platformu olarak işe başlayan sonrasında bir CMS yane içerik yönetim sistemine dönüşmüş olan en popüler web yazılımıdır.
Wordpress i ne için kullanıyoruz ?
Öncelikle amatör arkadaşlar hazır bir tema seçerek admin panelinde yazı yazarak kolaylıkla içerik değiştirebilir ve eklenti desteğiyle yeni özellikler ekleyebiliyorlar. Yazılımcılar ise yazdıkları site için admin paneli yazmaya gerek kalmadan sitelerini yönetebiliyorlar.
Com ve org adreslerinde şu fark var
WordPress ücretsiz bir yazılım olduğu için org sitesinden kurulumunu yapmak için gereken dosyaları indirip sonradan aldığınız Hosting Ftp sine atarak kurulumunu yapabilirsiniz.
.com ise sizin yerine kurulum yapıyor ve kendi hostinglerinde barındırıyorlar. Tabi anlayacağınız üzere amaçları sizi bir üst plana çıkarıp gelir sağlamaktır. Tabi üst planlarında kendi domain adını kullanma gibi avantajlar sağlamaktadırlar. Benim yinede size tavsiyem kendi hostinginizi veya hostinger gibi ücretsiz hosting hizmeti veren bir firmadan devam etmenizdir. Çoğu hosting yazılımında 1 tıklama ile wordpress kurulumu ozelliği mevcuttur. Bu eklemek istediğiniz şeylerde eklentiler ile eklenebilir ama temanın desteklemesi gerekir. Ayrıca en iyi tutorial seçmiş olduğunuz eklentinin kendi sitesinde olur.

Cevap için çok teşekkürler.

Öncelikle wordpress in ne olduğunu anlamakta fayda var.
Wordpress bir blog platformu olarak işe başlayan sonrasında bir CMS yane içerik yönetim sistemine dönüşmüş olan en popüler web yazılımıdır.
Wordpress i ne için kullanıyoruz ?
Öncelikle amatör arkadaşlar hazır bir tema seçerek admin panelinde yazı yazarak kolaylıkla içerik değiştirebilir ve eklenti desteğiyle yeni özellikler ekleyebiliyorlar. Yazılımcılar ise yazdıkları site için admin paneli yazmaya gerek kalmadan sitelerini yönetebiliyorlar.
Com ve org adreslerinde şu fark var
WordPress ücretsiz bir yazılım olduğu için org sitesinden kurulumunu yapmak için gereken dosyaları indirip sonradan aldığınız Hosting Ftp sine atarak kurulumunu yapabilirsiniz.
.com ise sizin yerine kurulum yapıyor ve kendi hostinglerinde barındırıyorlar. Tabi anlayacağınız üzere amaçları sizi bir üst plana çıkarıp gelir sağlamaktır. Tabi üst planlarında kendi domain adını kullanma gibi avantajlar sağlamaktadırlar. Benim yinede size tavsiyem kendi hostinginizi veya hostinger gibi ücretsiz hosting hizmeti veren bir firmadan devam etmenizdir. Çoğu hosting yazılımında 1 tıklama ile wordpress kurulumu ozelliği mevcuttur. Bu eklemek istediğiniz şeylerde eklentiler ile eklenebilir ama temanın desteklemesi gerekir. Ayrıca en iyi tutorial seçmiş olduğunuz eklentinin kendi sitesinde olur.
Hocam bu arada neden wordpressin kendi hostingini degil de hosting veren baska bir firmayi kullanmami tavsiye ettiniz? .com adresinde site kurulumu yapmak daha kolay degil mi?

Açıkçası wordpress.com hiç kullanmadım ama bildiğim kadarıyla orası size tam olarak hosting sunmuyor, sadece web site barındırıyorlar ve wordpress admin paneline erişim sağlıyorlar yane email yönetimi, Ftp yönetimi gibi ihtiyaç olacak şeyler yok. Diğer hosting firmalarında size sunulacak olan yönetim panelinde genellikle wordpress hızlı kurulum scripti olur dolayısıyla bu işlem ordada gayet basit.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı