WP 8.1 İncelemesi

Mert Mısırlı

Hectopat
Makaleler
5
Yer
Kocaeli, Turkey
Daha fazla  
Herkese merhaba! Şimdi sizler için WP 8.1 incelemesi yapacağım.

Lumia 925 sahibiyim. Bilindiği üzere WP 8.1 Lumia 920 ve 925 için kullanıma açıldı. Bende kurdum ve sizler için şu an incelemesini yapıyorum.

İşlem Merkezi:Windows Phone ilk çıktığından beri Canlı Kutucuklara bakıp istediğiniz bilgiyi elde etmek mümkündü ama bu özellik daha büyük bir soruna çözüm değildi. Kilit ekranına geçmeden veya bulunduğum uygulamadan çıkmadan bildirimlere bakmanın bir yolu yoktu. Çözümünün tam dört yıl aldığına inanmak pek mümkün olmasa da, Microsoft Windows Phone 8.1 güncellemesi ile nihayet bu soruna değindi ve İşlem Merkezi adında bir bildirim sistemini kullanıma sundu.
İşlem merkezi:
M4vXmWP.png

Swipe Klavye:Windows Phone’un bir diğer eksiği ise Swipe klavyeye sahip olmamasıydı. WP7’de kullanıldığında en iyilerden biri olmasına rağmen o zamandan beri pek geliştirilmeyen klavye, 8.1 ile birlikte WP8 cihazlarda da kaydırmalı klavye hareketlerini algılıyor ve emojilere destek veriyor. Gerçekten Swipe klavyenin bir vazgeçilmez olduğunu söyleyebilirim.
XgbMsR1.png

Cortana: Windows Phone’un en başından beri bir arama arayüzü bulunmaktaydı. Fakat Siri, S Voice ve Google Now gibi devlerin akışı değiştirmesi sonucu bir sesli asistana sahip olmak artık şart oldu. Micsosoft, 8.1 versiyonu ile birlikte, ilk sesli asistanı Cortana'yı devreye soktu. Gerçekten Apple'ın Siri' sine büyük bir rakip. Hatta Siri'den daha üstün. Fotoğraf alamadım kusura bakmayın.

Mağaza:
Mağaza'nın arayüzünde ufak çaplı değişiklikler olmuş. Bana daha kolaylaşmış geldi. Birçok yeni uygulama ve oyun kullanıma sunulmuş. WP 8 destekli çoğu oyun ve uygulamada WP 8.1' de çalışabiliyor.
itMaNH0.png

wo6UHY6.png

Dosya Yöneticisi: Hele şükür! WP 8' in en büyük eksikliklerinden biriside dosya yöneticisinin olmamasıydı. Mağazada WP' nin kendi uygulaması "Dosyalar" adlı program bu işi görüyor. Gayet sade ve kullanışlı. Kafa karıştırmıyor. Taşı veya kopyala seçenekleri de var. WP tasarımına uygun kutucuk tasarımdan vazgeçilmemiş.
cG6ELLc.png

Ses ayarı: WP 8' de ses ayarını genel olarak yapıyorduk. Fakat şimdi ise ayarı "Zil+Bildirimler" ve "Medya+Uygulamalar" olarak ikiye ayrılmış. Gerçekten iyi olmuş. Ayrı ayrı kontrol edebiliyoruz. Zil sesi 10'a kadar Medya ve uygulama sesi 30'a kadar açılabiliyor.
mqtLi43.png

Ana menü ve kutucuklar: Ana ekran aynı kutucuklar fakat resimlerden de anlaşılacağı gibi artık ekranımıza daha çok kutu eklenebiliyor. Kutuların boyutları küçültülerek tabii. Böylelikle daha çok uygulama ve oyunu ana ekranımıza sabitliyebiliyoruz. Bunu bir dezavantajı ise gözü normalden daha kötü görenler için kutuların bayağı küçük olması. Görmekte zorluk çekebilirler.
yE5MMKZ.png

Not: Artık ana menüye wallpaper eklenebiliyor.

Son açıklama:
WP 8.1 bu sefer bana "olmuş" dedirtti. Eksikleri tabiiki daha var. Bunlardan biriside işlem merkezine 4 ten fazla işlev atanamaması. VPN hakkında bilgim olmadığı için bir yorumda bulunamadım. WP 8.1 ile artık bir kişisel asistandan faydalanabilir, gelişmiş bildirim merkezini kullanabilir ve Swipe klavyenin tadını çıkarabilirsiniz.

Dip Not:
Resimlerin boyutları büyük olduğundan dolayı imgur'a yükledim. Kusura bakmayın.

Mert MISIRLI

0VGsrzh.png

Konu "Kullanıcı İncelemeleri" bölümüne taşınabilir.

Lumia 920 için Cyan güncellemesi aktif edildi mi ben niye indiremiyorum ve bu arda kamera düzeldi mi bulanıklaşma hala devam ediyor mu?
Lumia 920 için Cyan güncellemesi henüz gelmedi. Vereceğim linkten kontrol edebilirsin hangi telefonlara gelip gelmediğini, en son 1020 için çıktı güncelleme sırada 920 var sanırım.

Availability in Europe - Nokia

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı