Wraith Prism değiştirilmeli mi?

Paytak Penguen

Kilopat
Makaleler
3
Merhabalar. Ryzen 5 5600X ile Wraith Prism kullanıyorum. Kasam Corsair 4000D airflow. Şu anda önde hiç fan yok, fanlar yolda. Ancak büyük bir değişiklik olacağını sanmıyorum.
Sıkıntım şu ki, Wraith Prism'in görünüşünü çok seviyorum ancak bilgisayar açılırken çok ses çıkarıyor. Mesela ölçebildiğim kadarıyla anlık 73 dereceye çıkmış. Ancak Prime95 yapıyorum, 69-71 arasında dolanıyor. Ki sesi de daha az.
Bilgisayar açılırken çok fazla program da yüklenmiyor, yeni kurdum zaten. Steam, Discord, birkaç ufak program vs.
buna rağmen 73 dereceye çıkması ve aşırı ses çıkarması bence garip.
Sizce Wraith Prism değiştirilmeli mi? Sesi fazla geldi bana. Görünüşü güzel. Para harcamak da istemiyorum. Ryzen Master'dan undervolt yapsam çok etki eder mi?

(Ayrıca, bilgisayarı kapattığımda ve açtığımda sanki fiziksel bir şey hareket eder gibi tık sesi geliyor. Sanki PSU'dan. Önceki sistemimde de olduğunu hatırlar gibiyim. Normal midir? Sistemde HDD yok.)
Fan eğrim aşağıdadır:

Dosya Ekleri

• IMG_20210618_011443.jpg
    IMG_20210618_011443.jpg
    195,3 KB · Görüntüleme: 24
Son düzenleyen: Moderatör:
İlk açılışta fanların yüksek devirlerde çalışması normal bir durum. İlk açılışta daha fazla güç çekiliyor. Zaten kısa sürede normale dönüyor. Oyunlarda dediğiniz gibi sıkıntı yoksa kullabilirsiniz. Kasanın ön fanları etki edecektir. Buna göre karar verirsiniz. PSU konusunda da sıkıntı olduğunu zannetmiyorum.

İlk açılışta fanların yüksek devirlerde çalışması normal bir durum. İlk açılışta daha fazla güç çekiliyor. Zaten kısa sürede normale dönüyor. Oyunlarda dediğiniz gibi sıkıntı yoksa kullabilirsiniz. Kasanın ön fanları etki edecektir. Buna göre karar verirsiniz. PSU konusunda da sıkıntı olduğunu zannetmiyorum.
Hocam şöyle, Windows ekranı geldiği gibi ses artıyor. 10 saniye içinde falan geçiyor. Prime95'den daha çok zorlayacağını sanmıyorum. Prime95 biraz garip aslında, laptopumda denediğimde laptopu zorlamamıştı bile.
Kasanın ön fanları etki etmez deme sebebim de zaten kasa içindeki hava ısınmadığı için taş çatlasa 1-2 derece etki eder bence. SP120 fanlar, çok güçlü de değiller.
73 derece çok iyi bir sıcaklık. Değiştirmeyin.
Sıkıntım sıcaklığı değil, sesi. Açılışta çok sesli oluyor. Rahatsız edecek kadar çok. Laptoptan geçtim, alışkınım fan sesine. Ona rağmen.

Laptopta ve masaüstü PC'de güç çekimi farklılık gösterebilir. Benim PC'de öyle. Dediğiniz gibi kısa sürede normale dönüyor. Daha iyi soğutucular da var. Bütçenize göre alabilirsiniz. Dediğiniz sıcaklık değerleri yüksek değil.

İlk açılış normal, eski kasamın Intel stok fanı "TRAAAA" diye ses yapıyordu.

Sıcaklık iyi, macun yenileme ve fan eklemesi ile güzelce düşer.
Macun zaten yeni. Arctic MX-4 kullandım. 1-2 hafta önce falan sürdüm. Macun çakma mı bilmiyorum ama orijinal gibi duruyor internetten gördüğüm kadarıyla.
Bu sorun normalse değiştirmeyeyim. Eski sistemimde böyle bir şey yaşadığımı hatırlamadığım için garip geldi. Snowman M.200 ve Ryzen 5 2600 vardı.
Ekleme: Gaming gecesinde ML 240L v2 gördüm. 750'ye falan düşerse, elimdeki soğutucuyu 250'ye satsam 500'e gelmiş oluyor. Sıvı soğutma hakkında hiç bilgim yok. Alınır mı? İşlemci 75 derecelerde ve sesli çalışıyor, sessiz olmasını tercih ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı