Çözüldü Wraith Prism fan kalitesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Aslaire

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
AMD Wraith prism yani stok soğutucu ile OC yapılmaz diye biliyorum. Peki neden kaliteli hava soğutucular 250-300 TL olurken Wraith prism 400 TL oluyor, anlamadım. Wraith prism ile OC olur mu?
Cevaplarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Yapılamaz diye bir şey yok. Zaten +80 derecelerde bile işlemciler stabil çalışabiliyor. Denersiniz, eğer sıcaklığı çok yüksek bulursanız yapmazsınız.
Wraith Prism stok soğutucu da olsa düşündüğün kadar dandik değil. AMD'nin Wraith fanları Cooler Master üretimi sonuçta.

Extreme O.C yapamazsın. Ama belli bir miktarda O.C yaptığında sıkıntı çıkmayacaktır.

@temmuzz Eğer O.C yaparsan yüksek sıcaklıktan dolayı olabilir. Aksi halde Wraith fanlar aşırı ses yapmıyor.
Wraith fanlar ses yapıyor. OC yapmasanız bile. Ses yapmadığı tek an soğutucuyu silence modunda çalıştırdığınızda sessizdir sadece. Yük altında ısı arttıkça fan devrini arttırdığınızda sesli çalışıyor. Wraith fanlar için tespit edilen değer 38-40 desibel seviyesine kadar çıkabiliyor. Benzer hava soğutucularda Noctua, Be Quiet, Dark, Arctic gibi modellerde bu değer. 19-24 desibel aralığında. Soğutucu kalitesiz değil ama, eksi yönlerinden biri sesli çalışıyor olması. Çıktığı günden beri bu hep söylene gelen bir şey.
Wraith Prism soğutucu kullanıyorum. Devrini arttırdığım anda gürültü başlıyor. Soğutucudan memnunum. Ama sırf bu ses konusundan dolayı, Noctua ya da Be-Quiet modellerinden birine geçeceğim.

Doğru söylüyorsunuz. Kastettiğim sıfır ses değildi. Stok soğutucu olduğundan İntel'in vasat stok soğutucularına itafen söylemiştim.

İntel'inki ile kıyaslayınca...

dün yeni bilgisayarımı kurdum. amd ryzen 7 2700X işlemci kullanıyorum. Fanını low yavaş modda kullanıyorum hiç ses yok bilgisayarda bazı performans düşüklükleri var. Mesela video klasöründeki video simgeleri geç açılıyor. Acaba soğutucuyu high yüksek ayara alsam performans artar mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı