Çözüldü Wraith Prism montaj sonrası 16 GB RAM ile PC açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

stybabba

Decapat
Merhaba.
Anakart B350M Mortar.
İşlemci Ryzen 5 3600X.
BIOS son sürüm güncel.
2x8 G.Skill flarex RAM mevcut.

Bu sistemimde daha düne kadar 3600X stok fanla hiçbir sorun yoktu. Dün akşam saatlerinde stok artık yetersiz geldiği için AMD Wraith Prism soğutucu montajı yaptım. Sistemi açtığımda 2 LED ışığı yanıyor ve devam etmiyordu. RAM'lerden birini söktüm 8 GB olarak tek devam ettiğimde açıyor.

Detay veriyorum daha önce stok fan uzay montaj şeklindeydi vidaları çok sıkmıyordum 16 GB RAM sorunsuz açılıyordu. Yine işlemciye yapılan baskıdan dolayımı bu hata oluyor. Oluyorsa bu soğutucuyu nasıl gevşetip baskıyı azaltacağım? Bu çentikler var soğutucunun kilitleri için olan mekanizma anakarta vidalı onu gevşetsem işe yarar mı?

Son düzenleme:
Çözüm
@Blackwolf14 dün işlemciyi de denedik hocam. O anakartta komple her şey çalıştı. Sonra topladık sistemleri ben eve döndüm. RAM'leri 1 slot ve 2 slot yan yana taktım. Bu sefer açıldı. :D yani çok saçma sapan garipliklerle dolu bir maceraydı bitti şükür.
Vallahi yapmadığım test kalmadı. 10 kere sök tak yaptım 10 kere yer değiştirdim. Bios güncellemesi yapıldı. Sıfırlama yapıldı. Ne yaptıysam olmuyor. B450M s2h almaya karar verdim. Acaba boş yere mi alıyorum sorunu anakarta verdik kendi kendimize ondada aynı hatayı alırsak patladık :D Ama uzay montaj yaptığımda sistem açılmıştı şimdi yine eski sogutucuyla uzay montaj yaptım ama yine olmadı. Yani garip bir durum.

Vallahi yapmadığım test kalmadı. 10 kere sök tak yaptım 10 kere yer değiştirdim. Bios güncellemesi yapıldı. Sıfırlama yapıldı. Ne yaptıysam olmuyor. B450M s2h almaya karar verdim. Acaba boş yere mi alıyorum sorunu anakarta verdik kendi kendimize ondada aynı hatayı alırsak patladık :D Ama uzay montaj yaptığımda sistem açılmıştı şimdi yine eski sogutucuyla uzay montaj yaptım ama yine olmadı. Yani garip bir durum.
Bazen işlemci kaynaklı da olabiliyor pinlerinde sorun olmasa bile. Umarım işlemci kaynaklı değildir sorun.

Yani işlemci kaynaklı olup olmadigini nasıl anlayacagiz bilemedin ki simdi 400 500 lira verip yeni anakarta gecmek mantıklı mı yoksa bir bilene tamirci gibi birine mi gitmek dogru bilemedim
Yeni anakartı bir deneyin, gerek kalmayacak tamirciye belki de. Belleklerde sorun yoksa dediğiniz gibi başka seçenek kalmıyor zaten. Dediğim gibi işlemci pinlerinde sorun olmasa da işlemcide sorun olabiliyor ve dual bellek çalıştırmıyor. Yeni anakart da sorunu çözmezse işlemci kalıyor bi' tek. Başka bellek kiti varsa yakınınızda, arkadaşınızda deneyebileceğiniz onu da deneyin çok zor değil denemediyseniz eğer.

@Blackwolf14 Şimdi kardeşimin evine geldim onda da Dual RAM var. Hemen hemen aynı sistem. RPG Dual RAM'lerini taktım 2x8 yine açmadı. Yine tek RAM'e dondum açtı.
Hazır elinizin altındayken işlemciyi de deneseydiniz bari. :) Sizdeki işlemci kardeşinizin anakartta sorunsuz açarsa 16 gb bellek ile anakartta sıkıntı olduğu anlaşılır. Belleklerde sorun yokmuş en azından. Yeni anakart gelecekse yakın zamanda onda da deneyebilirsiniz. Anakartta ise sorun daha az masrafla kurtarırsınız bari.

@Blackwolf14 dün işlemciyi de denedik hocam. O anakartta komple her şey çalıştı. Sonra topladık sistemleri ben eve döndüm. RAM'leri 1 slot ve 2 slot yan yana taktım. Bu sefer açıldı. :D yani çok saçma sapan garipliklerle dolu bir maceraydı bitti şükür.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Garip. Çözüldüyse iyi olmuş. :D Sonradan tekrarlamaz umarım.

Geri
Yukarı