WS şerit vs SMD LED şerit

FantastikTürk

Megapat
Makaleler
7
Ben yakın zamanda kasa için LED şerit almayı planlıyorum. İlk başta aklımda bu vardı:

3 çipli SMD 5050 LED şerit. Ama dikkatimi çeken kimse bunu PC'de kullanmamıştı. Yorumlara baktım herkes ev, mutfak, TV için kullanılmıştı. İlk başta dikkatimi çekmedi. Sonra bunu gördüm:

Bunlar sanırım bilgisayar için kullanılıyor. Çünkü yukarıda attığım LED'den farkı 1 LED şerit aynı anda farklı renkler olabiliyor. Bir de yorumda hep PC atmışlardı oradan anladım. Şimdi bu iki LED arasındaki fark nedir? Hangisini PC için almam gerekir? Bana aynı anda farklı renk veren daha iyi olur renk açısından ve buna ne tarz bir kumanda almam lazım? Ya da aldığım kumandayla tüm modları kontrol edebilir miyim? LED şeriti kontrol etmem için ne tarz bir controller almam lazım?
Bunu alsam şeridi istediğim gibi koontrol edebilir miyim? Yani aynı anda 3-5 farklı renk yakabilir miyim?

Bir de bu şeridin ucu nasıl kontrollere girecek ucunu değişmem lazım mı?
Sorularımın cevaplarını buldum arkadaşlar. Eğer birine lazım olursa diye yazıyorum.
SMD şerti led RGB'ymiş fakat adreslenebilir olmadığı için şerti tek seferde bir renk yanarmış. Yani turuncu yakarsanız hepsi turuncu, kırmızı yakarsanız hepsi kırmızı olurmuş. WS şerit LED ise adreslenebilirmiş. Yani her LED'i ayrı ayrı kontrol edip farklı renklerde yakabilirmişim (WS dışında bir kaç adreslenebilir çeşit daha var tüm ayrıntılar için : Adreslenebilir LED, Akıllı LED, NeoPixel). Ayrıca kontrolcü olarak ucu farklı olduğu için WS şerit LED'e daha farklı bir kontrolcü almamız lazımmış. Örnek olarak bırakayım :
Bunun ucu WS model şerit LED'e uygun tasarlanmış.
Artık seçim size kalmış ben WS modeli alıyorum çünkü bilgisayarıma yapacağım.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı