Çözüldü WSL 2 internet hızı sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

BattOS

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba.
Uzun süre sonra yeni aldığım laptopta çıkan bir takım sorunlar yüzünden Linux işletim sistemlerini bırakıp Windows 10'a geçtim. Ama bazı Linux uygulamalarını çalıştırmak için WSL yükledim (ubuntu). Sorun şu: Windows 10 da, normalde her cihazda, internet bağlantımın hızı 30 download ve 5 upload civarlarında iken WSL de bu hız 2 download ve 2 upload oluyor. Ne kadar araştırdıysam da çözüm bulamadım. Çözümü varsa ve bilen varsa bu çözümü paylaşırsa sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Çözüm
1610877269079.png

WSL2 ayarlı iken bende bir sorun gözükmüyor. Ayrıca "Windows özelliklerini aç/kapat" altında Hyper-V aktif mi? Değilse öncelikle onu aktifleştir. Zira ağ bağdaştırıcıların altında ne WSL isimli bir sanal bağdaştırıcı gördüm ne de diğer Hyper-V bağdaştırıcılarını. WSL Hyper-V altyapısını kullandığı için tam performans alabilmen adına Hyper-V'nin aktif olması şart. Aksine VMware'in sanal bağdaştırıcıları ve bazı VPN'lerin bağdaştırıcıları gözüküyor ki bunlarda soruna sebep verebiliyor.

Bu arada olur da Hyper-V ile alakası yok diyip fırlayacak olan zibidiler için kanıtı. Hyper-V'ye bağlı WSL bağdaştırıcısını kullanıyor WSL2 kurulumları, tabi Hyper-V aktifse.

1610877910326.png

Tüm bunlara rağmen sorunun çözülmezse @detista 'nın dediği gibi dağıtımın WSL sürümünü 1'e geri çekip dener misin?
Bash:
sudo apt install speedtest-cli

Bash:
speedtest-cli

Sonuçlarını paylaşır mısın?
Başından beri bunu kullanıyorum zaten.

Download: 2.08 Mbit/s
Upload: 2.22 Mbit/s

Windows 10'da Firefox kullanarak speedtest.net üzerinden yaptığım testte ise:
Downolad : 31.62 Mbit/s
Upload : 5.67 Mbit/s

@BattOS

Nano ile dosyayı açın:

Bash:
nano /etc/update-manager/release-upgrades

Prompt=lts yazan satırı bulun ve lts yazan kısmı normal olarak değiştirin. Ctrl + o ile dosyayı kaydedin. Enter tuşuna basın ve Ctrl + x ile Nano´dan çıkın ve tekrar:

Bash:
do-release-upgrade
İşlemden sonra etkili olabilmesi için hızına bakmadan önce WSL´i de kapatıp açarsın. Bilgisayarı kapatıp açmanın yerine geçiyor.

@BattOS

Nano ile dosyayı açın:

Bash:
nano /etc/update-manager/release-upgrades

Prompt=lts yazan satırı bulun ve lts yazan kısmı normal olarak değiştirin. Ctrl + o ile dosyayı kaydedin. Enter tuşuna basın ve Ctrl + x ile Nano´dan çıkın ve tekrar:

Bash:
do-release-upgrade
İşlemden sonra etkili olabilmesi için hızına bakmadan önce WSL´i de kapatıp açarsın. Bilgisayarı kapatıp açmanın yerine geçiyor.
Sonunda bitti. Kapatıp açtım, test sonuçları:
Download: 2.13 Mbit/s
Upload: 3.00 Mbit/s
Bir değişiklik yok.

Başından beri bunu kullanıyorum zaten.

Download: 2.08 Mbit/s.
Upload: 2.22 Mbit/s.

Windows 10'da Firefox kullanarak speedtest.net üzerinden yaptığım testte ise:
Downolad: 31.62 Mbit/s.
Upload: 5.67 Mbit/s.

30 Mbit/s = 3.75 MB/S yapıyor acaba birim yazısında bir hata mı var? Ayrıca WSL bildiğim kadarı internet oranın 3/2.5 gibi bir oran kullanıyor.
(Yanlışım varsa arkadaşlar düzeltir.)

Geri
Yukarı