X299 Sistemde Donma ve Kilitlenme Problemi

Kejer04

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, online siparis yontemi ile asagida belirttigim sistemi kendim topladim. Sistem bilesenlerini kurdum. Windows'u yukledim, güncel driverlerini kurdum, BIOS'u guncelledim derken (BIOS'u guncellemeden oncede ayni sorunlar vardi). Sistemi hazir hale getirdim fakat tutarsiz calisiyor. Mesela Google Chrome ile sayfalari acmiyorken Firefox ve Edge de gayet stabil.

BIOS menusunden fast ya da extreme tuning (%25-%27 OC) yaptigim zaman en fazla 5-10 dk kullanabiliyorum sonra sistem kilitleniyor/donuyor reset atmak zorunda kaliyorum. Ki reset tusuna basinca da islemiyor. Kilitlendikten 30 saniye kadar sonra kendiliginden resetliyor.

BIOS'dan tekrar normal moda aldigim zaman kalici donmalar olmasa da bazen yarim saat bazen 1 saatte bir 5 10 sn kadar donup tekrar duzeliyor. Bazen uzunca sure hic bir sorun cikarmiyor. Sizce sorun ne olabilir? Donanimdan kaynaklanan birsey ise ürünü garantiye yollamak icin arizali olan parcayi nasil tespit ederiz.

• Kasa: Corsair Graphite 780T
  • Psu: 1000 Watt Corsair RMi Series Modular 80+ Gold
  • HDD: 2000GB Seagate BarraCuda ST2000DM006 7.200U/min 64MB 3.5" (8.9cm) SATA 6Gb/s
  • Sogutucu: Corsair Hydro H150i PRO RGB 360mm Radiator
  • RAM: 32GB(4x 8192MB) HyperX Predator DDR4-3000 DIMM CL15-15-15-35 Dual Kit
  • CPU: Intel Core i7 7820X 8x 3.60GHz So.2066
  • Mainboard: Asus TUF X299 Mark 2 Intel X299 So.2066 Quad Channel DDR4 ATX Retail
  • GPU: 11GB MSI GeForce GTX 1080 Ti Gaming X TRIO
  • SSD: 500GB Samsung 960 Evo M.2
  • Monitor: 34" (86,36cm) Asus Curved PG348Q ROG

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemcinin yük altında sıcaklık değerini yazabilir misiniz? Ayrıca termal macunu doğru sürdüğünüzden, sıvı soğutucunun işlemcinin üstüne iyi oturduğundan emin olur musunuz?

5 dk lik stres testi sonucu 50-65 derece arasinda gidip geliyor. termal macunu tekrar surup kontrol ettim yerine tam olarak oturmus vaziyette ama sorun devam ediyor

Dosya Ekleri

• 2.jpg
    2.jpg
    150,6 KB · Görüntüleme: 36
  • test.jpg
    test.jpg
    146,8 KB · Görüntüleme: 32
Bootable USB oluşturup virüs taraması yapabilir misiniz? Sıcaklıklar normal gözüküyor.

Sorun ram`lerdeymis. Bios dan 3000 mhz de calisacak sekilde ayarlandiginda donmalar yapiyor. 2400 yada 2666 mhz ye aldigimda normale donuyor. Bu durumda ramlar arizali diyebilir miyiz iade icin?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı