X3440 ve RX 480 sistem aniden reset atıyor

celilemrednsmnt

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 5600, XFX RX 5700 XT Double Dissipation, GoodRam 2x8 16 GB 3600 MHz, B450M Dragon, Kioxia Exceria G2 1 TB, Snowman T6, WD 1 TB HDD, Frisby 9320G Mesh.
Meslek
Sistem Destek Uzmanı
Donanımım; X3440 3.6 GHz overclocked, ASUS P7H55 anakart, RX 480 4 GB, 4x2 8 GB RAM, 500 GB harddisk, 500W Dark PSU bu şekilde.

Ekstra olarak kasanın önünde ve arkasında olmak üzere 120 mm 2 adet fan bulunmaktaydı, bunlardan öndekini iptal ettim bu kapanma sorununu yaşıyorum belki düzelir diye ama düzelmedi. Sürekli olarak bir kapanma yok yük altındayken veya değilken belirsiz bir şekilde kapanabiliyor. Sorun güç kaynağı diye düşünüyorum ama başka ne olabilir sizce?

Donanımım; X3440 3.6 GHz overclocked, ASUS P7H55 anakart, RX 480 4 GB, 4x2 8 GB RAM, 500 GB harddisk, 500W Dark PSU bu şekilde.

Ekstra olarak kasanın önünde ve arkasında olmak üzere 120 mm 2 adet fan bulunmaktaydı, bunlardan öndekini iptal ettim bu kapanma sorununu yaşıyorum belki düzelir diye ama düzelmedi. Sürekli olarak bir kapanma yok yük altındayken veya değilken belirsiz bir şekilde kapanabiliyor. Sorun güç kaynağı diye düşünüyorum ama başka ne olabilir sizce?

OCCT ile test yapmayı dener misiniz?

Güç kaynağınız +80 sertifikalı mı?

Hayır değil. Şöyle bir durumum da var onu da ekliyim. Prizden kaynaklı monitörde dalgalanma oluyor. Sanırım gelen güç yetmiyor. Bu durum tek bir prizden gelen uzatmaya hem monitörün hem de kasanın güç kablosunu takınca oluyor. Ayrı prizlere taktığımda böyle bir durum olmuyor.

Güç kaynağı arızasına benziyor kardeşim.

FurMark ve CPU-Z programında aynı anda stres testi başlatınca kapanıyor bilgisayar sanırım PSU yetmiyor. Bunu yaparken de işlemciyi 3.2 GHz'e de çeksem sonuç aynı.

Bazen Power Supply yeterli gelmeyebiliyor ve sistem anlık olarak kendini resliyor oyun içinde.

+80 sertifikası olmayan PSU'larda ise güç anlık olarak değişebiliyor diye biliyorum.

Yanlış biliyorsunuz bu 80 Plus sertifikası güç kaynağı verimliliğini işaret eder yani elektriği verimli bir şekilde iletir eğer yoksa anlık voltaj yükselmelerinde PC çöp olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı