X4 940 ve GT 1030 Sistem Oyunlarda Takılıyor

Lazarusprime

Decapat
Fifa 2018 ile başlayan, kariyer modda sesin cızırtılı/takılarak gelmesi sorunum var. Aslında Fifa'da görüntü ve akıcılık mükemmel. Hatta normal oyunlarda da sorun yok. Ama kariyer modda aşırı rahatsız eden, cızırtılı bir ses olayı var. Hatta bazen uzunca bir süre hiç ses gelmiyor.
Europa Universalis 4'te de aynı sorunu almaya başladım. EU4'te ise hafiften de olsa takılarak gidiyor. Mesela en ufak bir saliselik takılma da direkt müzik ve seslerde takılma etkisi ile hissettiriyor bunu. Bu arada oyunlarımın hepsi orijinal.

Yani çok sistem isteyen istemeyen çoğu oyunda oluyor bu. Total War Attila'yı ise full özelliklerle sıkıntısızca oynayabiliyorum mesela. Aynı şekilde Pes 2019, CK 2 vs birçok oyunda sorunsuzca oynuyorum. Bu sorun önceden yoktu son birkaç gündür var. İyice sinir bozmaya başladı. Robotik, cızırtılı sesler yüzünden oyun gram zevk vermiyor.
Bu arada tüm sürücüler güncel. DDU ile kaldır/yükle işlemleri de yaptım. Ne yaptıysam düzelmiyor. Lütfen yardımcı olun, kafayı yedirtecek. Çok iyi bir sistemim yok ama gayet üst ayarlarda çok iyi sonuçlarla çalışıyor normalde her şey.

Windows 10
QuadCore AMD Phenom II X4 840, 3200 MHz
nVİDİA GeForce GT 1030 2 GB
DDR3 8 GB RAM

Son düzenleyen: Moderatör:
HDD sağlık testi yapıp atınız lütfen. Bad Sector olabilir. PSU olarak ne kullanıyorsunuz?

Merhaba, öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.
HD Tune Health sonucu : 1537636350277.png

PSU :
332753-438a070a06c31d1d108a100fe86c80d7.jpg

En başından beri aslında HDD'ten şüpheleniyordum. Sanırım yeni bir HDD alma vakti gelmiş.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2018-09-22 at 20.13.17.jpeg
    WhatsApp Image 2018-09-22 at 20.13.17.jpeg
    140,5 KB · Görüntüleme: 71
GTA V de 720P de 39-40 FPS alan bir makineye sahipsin. Öncelikle çok iyi olmadığını ancak ölü de olmadığını kendin belirtmişsin.
Senden son olarak oyun esnasında MSI afterburner ile oyun içi FPS ve kullanım değerlerini gösteren bir ekran görüntüsü istesem çok süper olur.

Hemen ekleyeceğim. Bu arada Error Scan yaptım bitmek üzere, 2 tane kırmızı alan buldu. Birisi 3 gb'lık alanda, öteki de 150 gb'lık alanda. WD'nin 500 gb'lık harddiski var.
Ek olarak, arkada müzik çalarken falan da birden çok işlem yaparsam hemen cızırdıyor yani milim milim kasmalar yaşar gibi.
Birkaç gün önce daha fişek gibiydi bilgisayar ya. Ram ile GPU'yu yeni almıştım geçici olarak.
Ne olur olmaz diye senden HDD önerisi alabilir miyim ve tabiki işlemci?

Öncelikle WD disler diğerlerine göre çok daha narin HDD lerdir. Ben kendim tamamen fiyat ürünü olan Seagate in 7200 RPM 1 TB lık barrucuda modelini kullanıyorum. Hiçbir sorun sıkıntı yaşamadım şimdiye kadar. Üstelik 64mb ' lık bir ön belleği olması uygulamalarda ve depoladığınız dosyalarda ciddi kazanç sağlıyor. Benim sistemim SSD de kurulu olduğu için HDD ' yi sadece oyun film gibi dosyaların, setup dosyalarının saklanması ve depolanması için kullanıyorum.

Seagate 1TB HDD ben aldığımdan beri fiyat ciddi oranda artış gösterdi belki biraz pahalı gelebilir.
RAM miktarında hiçbir sorun yok bence yeterli şu seviyede. Anakart modelini de belirtirsen sana tam uygun bir işlemci ve destekleyici ekipman tavsiyesinde bulunabilirim. Böylece rahat bir nefes alırsın. Biraz cebini yorabilir ama. Suçu kesinlikle dolara atmalısın. Belki bazı parçalarda 2. el kullanabilirsin.
Ek olarak, arkada müzik çalarken falan da birden çok işlem yaparsam hemen cızırdıyor yani milim milim kasmalar yaşar gibi.
Probleminin HDD ve HDD nin işlemciye dayattığı saçmalıklardan dolayı yaşandığını düşünüyorum. Eğer bad sector kısımları senin windows dosyaların arasında kalmışsa böyle sorunlar olabiliyor. HDD alalı ne kadar oldu bilmiyorum ama ya miyadını dolduruyor ya da birkaç darbeye maruz kalmış gibi görünüyor.

Anakart : 1537644120542.png

Oyun içi FPS vs. :
332782-232785b41804c4bacfe109a24c1305d1.jpg

Hocam çok teşekkürler ilgilendiğiniz için.
Yukarıdaki ekran tam o anlamsız takılmaların olduğu andan. 20 FPS'lere iniyor Eu4'te bile. Ve HD Tuner son dk'da bi kırmızı ile 3 bad sector alanı buldu. Ki HDD cidden yükleme, kopyala/yapıştır olaylarını da yavaş yapıyordu cidden.
Benim anlamadığım birkaç gün önce hiçbir şey olmaması, birden böyle olması. Başta acaba donanımlar arası bi sıkıntı mı var diyordum uyumsuzluk gibisinden ama ona da yok dediler.
Cidden çok sinirimi bozuyor şu olay her akşam bunla uğraşıyorum.
Acaba HDD alsam bu sorun çözülür mü ona da korkuyorum
Anakartım, işlemcim, ekran kartı ve ram (bu ikisi yeni) baz alarak neyi değiştirebilirim? Monitör de yeni sayılır.
GTA V de 720P de 39-40 FPS alan bir makineye sahipsin. Öncelikle çok iyi olmadığını ancak ölü de olmadığını kendin belirtmişsin.
Senden son olarak oyun esnasında MSI afterburner ile oyun içi FPS ve kullanım değerlerini gösteren bir ekran görüntüsü istesem çok süper olur.

Bana güzel bir öneri yaparsan çok iyi olur hocam. Bütçeyi çok sarsmayacak, bir süre beni götürebilecek her şey olabilir.
Ama anladığım kadarıyla işlemci ve HDD işi çözer gibi.
Alacağım harddisk ve işlemciyi neye göre seçmeliyim?

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2018-09-22 at 22.27.56.jpeg
    WhatsApp Image 2018-09-22 at 22.27.56.jpeg
    298,9 KB · Görüntüleme: 55
Son düzenleme:
Açık konuşayım. Elektrikteki bir kesinti, PSU nun fazla voltaj üretmesi gibi sorunlar HDD ni bozabilir. Bunun için güvenilir markaları almakta fayda var. Buradan yola çıkarsak HDD ni değiştirmenin vakti gelmiş. Zaten 500GB olan bir HDD nin 200GB ında problem varsa bu er ya da geç karşınıza çıkacaktır.
Anakartınız şu an için geçerli bir anakart ve işlemcinizin hafiften eskidiğini söyleyebilirim. Eğer zamanınız varsa aliexpress üzerinden siparişlerinizi verin ve beklemeye koyulun. Sadece HDD nizi Türkiyeden alın. Aliexpress sitesinin HDD piyasası pek yok gibi.

HDD ; Seagate Barracuda 1TB

Eğer tek slot 8GB RAM var ise yanına bir tane daha 8GB alabilirsiniz. Eğer yoksa elinizdeki RAM lerinizi sahibinden.com üzerinden get açarak bir an önce çıkartın. Ve 2 adet 8GB 1600MHz RAM alın.
RAM ; 16GB DDR3 1600MHz 8+8 GB RAM

Bununla birlikte işlemcinizin Pass benchmark değeri oldukça düşük. Günümüz oyunlarında desteklemesi amacıyla minimum 5500-6000 Pass benchmark değeri önermekteyim kendi kişisel görüşüm daha yüksek olmasını belirten arkadaşlar da olacaktır.
1537645465317.png

Bunu değiştirmenizde fayda var.
Burada önerebileceğim en düşük fiyat & performans işlemcisi X6 1100T ya da X6 1090T işlemcidir.
1100T fiyatları ( 810TL ) ciddi anlamda uçuk olduğu için 1090T ( 543TL ) önerebilirim. Ancak tabi ki burada iş sizin bütçenize bağlı ve bu kadar paralar veremem derseniz en düşük 1055T ( 377TL ) işlemciye yöneltebilirim. Bunun kathiyen altına düşmeyiniz. Doların yüksek bedelinden dolayı fiyatlar hep böyle absurb durumda maalesef. Eski parçalar bile dünya paralara satılıyor ama yapabileceğimizin en iyisi bu.

Eğer elinizden geliyorsa GT 1030 Ekran kartını da elinizden çıkartın ve mümkünse GTX 770 ve ya GTX 760 gibi kartlara yönelin. Daha yüksek performans alacaksınız.

Bunun yanında bu gibi değişiklikler sonrası bilgisayarınızın zaten sorunlu olan PSU ' sunu da değiştirmek mantıklı şu an High Power 500W 80+ indirim ürünü ve yok satıyor. Öneririm.

1100T, 1090T ve 1055T nin Mark değerlerini de buraya bırakayım siz bunlara da bir göz atın.

1537646036656.png

1537646085267.png

1537646103954.png

Bence de HDD de sorun var ama şunu söyleyeyim. EU4 te benim bilgisayarımda kasıyor. Üstelik fazlasıyla yeterli bir sistemim var. EU4 te İ7 7700HQ ve GTX 1050 ile 30 FPS alıyorum. Oyun sıkıntılı.

Açık konuşayım. Elektrikteki bir kesinti, PSU nun fazla voltaj üretmesi gibi sorunlar HDD ni bozabilir. Bunun için güvenilir markaları almakta fayda var. Buradan yola çıkarsak HDD ni değiştirmenin vakti gelmiş. Zaten 500GB olan bir HDD nin 200GB ında problem varsa bu er ya da geç karşınıza çıkacaktır.
Anakartınız şu an için geçerli bir anakart ve işlemcinizin hafiften eskidiğini söyleyebilirim. Eğer zamanınız varsa aliexpress üzerinden siparişlerinizi verin ve beklemeye koyulun. Sadece HDD nizi Türkiyeden alın. Aliexpress sitesinin HDD piyasası pek yok gibi.

HDD ; Seagate Barracuda 1TB

Eğer tek slot 8GB RAM var ise yanına bir tane daha 8GB alabilirsiniz. Eğer yoksa elinizdeki RAM lerinizi sahibinden.com üzerinden get açarak bir an önce çıkartın. Ve 2 adet 8GB 1600MHz RAM alın.
RAM ; 16GB DDR3 1600MHz 8+8 GB RAM

Bununla birlikte işlemcinizin Pass benchmark değeri oldukça düşük. Günümüz oyunlarında desteklemesi amacıyla minimum 5500-6000 Pass benchmark değeri önermekteyim kendi kişisel görüşüm daha yüksek olmasını belirten arkadaşlar da olacaktır.
Eki Görüntüle 332967

Bunu değiştirmenizde fayda var.
Burada önerebileceğim en düşük fiyat & performans işlemcisi X6 1100T ya da X6 1090T işlemcidir.
1100T fiyatları ( 810TL ) ciddi anlamda uçuk olduğu için 1090T ( 543TL ) önerebilirim. Ancak tabi ki burada iş sizin bütçenize bağlı ve bu kadar paralar veremem derseniz en düşük 1055T ( 377TL ) işlemciye yöneltebilirim. Bunun kathiyen altına düşmeyiniz. Doların yüksek bedelinden dolayı fiyatlar hep böyle absurb durumda maalesef. Eski parçalar bile dünya paralara satılıyor ama yapabileceğimizin en iyisi bu.

Eğer elinizden geliyorsa GT 1030 Ekran kartını da elinizden çıkartın ve mümkünse GTX 770 ve ya GTX 760 gibi kartlara yönelin. Daha yüksek performans alacaksınız.

Bunun yanında bu gibi değişiklikler sonrası bilgisayarınızın zaten sorunlu olan PSU ' sunu da değiştirmek mantıklı şu an High Power 500W 80+ indirim ürünü ve yok satıyor. Öneririm.

1100T, 1090T ve 1055T nin Mark değerlerini de buraya bırakayım siz bunlara da bir göz atın.

Eki Görüntüle 332968
Eki Görüntüle 332969
Eki Görüntüle 332970

Bunları tek tek SS olarak not aldım, çok çok teşekkür ederim, ellerin dert görmesin.

Total War Attila ve Pes 2019'da YÜKSEK ayarlarda sıfır sorunla oynadığımı söylemek isterim. :D

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı