Çözüldü X570 Aorus Elite PCH fanı açmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Vorplody

Hectopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Selamlar herkese X570 Aorus Elite anakartım ve 3800X işlemcim var. İşlemciye stres testi yapıyorum ama anakartın üzerindeki köprü fanı çalışmıyor. Bios'ta performans moduna aldığım zaman sistem boşta olsa bile çalışıyor fan bozuk değil yani. Ama default'a veya sessiz moda aldığımda çalışmıyor. Bu fanların yüke girmedikçe çalışmadığını biliyorum ama 3800X 4.4GHZ'e overclocklanmış olduğu halde çalışmıyor. Sıcaklık değerlerini aşağıya bırakıyorum sıcaklıkta pek fark da olmuyor açıkçası yük altında veya boşta olduğunda. Bu arada işlemci yüke girince VRM'ler de ısınmıyor bunların sebebi nedir? Anakartı iyi VRM'leri var diye aldık tamam da yük altında maksimum 39 derece sıcaklık pek mantıklı gelmedi bana. Fotoğraftaki maksimum verilerine bakın lütfen.
Adsız.png

Sistem:
Sapphire RX 5700 XT NITRO+
Ryzen 3800X @4.4GHZ 1.3V
Gigabyte X570 Aorus Elite
XPG D60G 3200MHZ CL16
Aerocool Airhawk Duo
High Power 750W 80+ Gold

Son düzenleme:
Çözüm
Anakartın üstündeki çipset fanı işlemci yüke girince çalışmıyor. Biraz araştırınca güney köprüsünün cpu yerine ssd, usb portları, pci-e gibi şeyleri kontrol ettiğini öğrendim. RX 5700 XT’yi 2150MHZ OC yapıp tam yüke sokuyorum çipset sadece bir kaç derece ısınıyor yine fan açmıyor :D M.2 ssd kullanmadığımdan da ısınmıyor olabileceği aklıma geldi sonra. Diğer bir konu ise işlemciyi OC halde stres testine soksam da VRM’ler ısınmıyor. Fotoğrafta da var zaten 40 dereceyi bile görmüyor. Acaba sensörlerde mi bir sorun var diye düşünüyorum.
Ne güzel :) PCIe 4.0 ile güney köprüsünü kendiniz araştırmışsınız. Isınmaması sorun değil merak etmeyin, sensörlerde sorun olma ihtimali çok düşük ama isterseniz parmağınızla dokunun yani :)
Sıcaklıklarınız mükemmel, tam olarak neye veryansın ettiğinizi anlamadım :)
Anakartın üstündeki çipset fanı işlemci yüke girince çalışmıyor. Biraz araştırınca güney köprüsünün cpu yerine ssd, usb portları, pci-e gibi şeyleri kontrol ettiğini öğrendim. RX 5700 XT’yi 2150MHZ OC yapıp tam yüke sokuyorum çipset sadece bir kaç derece ısınıyor yine fan açmıyor :D M.2 ssd kullanmadığımdan da ısınmıyor olabileceği aklıma geldi sonra. Diğer bir konu ise işlemciyi OC halde stres testine soksam da VRM’ler ısınmıyor. Fotoğrafta da var zaten 40 dereceyi bile görmüyor. Acaba sensörlerde mi bir sorun var diye düşünüyorum.

Ne güzel :) PCIe 4.0 ile güney köprüsünü kendiniz araştırmışsınız. Isınmaması sorun değil merak etmeyin, sensörlerde sorun olma ihtimali çok düşük ama isterseniz parmağınızla dokunun yani :)

Çözüm
İnternette biraz bakındım anakartlara çipset fan testleri yapmışlar ekran kartına ve m.2 ssd’ye tam yük bindiriyorlar öyle açılıyor fan, bende sorun yok yani. Diğer bir konu olan VRM sıcaklığı ise işlemciyi yüke bindirdiğimde kasanın kapağını açıp VRM soğutucuya dokundum cidden de ısınmamıştı. 12+2 faz gücü sanırım bu :D

@@Vorplody yeni BIOS çıktı F12f version. Kurdum, biraz hızlanma oldu gibi.
Ben evvelsi akşam kurdum F12f’i ama anakarttan ara sıra gelen CW tarzı bir cızırtı sesi vardı. Dün belleklerdeki OC için bir kaç ayar yaptım. XMP profilinde bile sistem boot etmiyordu BIOS’u tamamen sıfırlayıp hiç bir bellek ayarıyla oynamamak gerekiyordu sistemin boot etmesi için. Ben de F11’e geri döndüm sizde de böyle bir sorun var mı?

Bende bir sıkıntı yok, yüklediğimden beri kullanıyorum. Birşeyler farkedersem yazarım ama. Yalnız arada bir dediğin gibi CW tarzı bir ses duyuyorum kesiliyor sesi. F12 tam sürümü beklemek lazım galiba.

Ben evvelsi akşam kurdum F12f’i ama anakarttan ara sıra gelen CW tarzı bir cızırtı sesi vardı. Dün belleklerdeki OC için bir kaç ayar yaptım. XMP profilinde bile sistem boot etmiyordu BIOS’u tamamen sıfırlayıp hiç bir bellek ayarıyla oynamamak gerekiyordu sistemin boot etmesi için. Ben de F11’e geri döndüm sizde de böyle bir sorun var mı?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı