X570-E ve tek fan portuna 6 adet fan bağlama

cancan1135

Hectopat
Merhaba arkadaşlar ve hocalarım, anakart modelim X570-E, Lian Li galahada pullpush yapmaya karar verdim ve 3 adet ST120 ve 3 adet Arctic bionix fanı galahad ile gelen 4'lü fan çoklayıcı (kablo ve PSU'dan beslemesi yok) X570-E'de ki CPU fan bağlantısına taksam sorun yaşar mıyım? 6 fanı 4'lü çoklayıcı ile nasıl bağlayacağımı merak edenler için bionixler PWM pst olduğu için 3 fanı birbirine bağlayarak tek fan girişine çeviriyorum o ve galahadla gelen çoklayıcının 4. fan bağlantısına takıyorum bu birinci sorunum, ikinci sorunum ise kasada diğer 6 tane st 120 fanı konnektörlü çoğaltıcı ile CPU fan opsiyonel portuna bağlamıştım fakat işlemci fanı ile beraber çalışmasını istemiyorum(işlemci çoğu zaman yükte olduğu için onlarda haliyle yüksek devirde çalışıp ses yapıyor) bunu anakart ya da yazılımdan kendim kontrol edeceğim fakat Lian Li'nin kontrolcüsünden fan portuna giden kablo 2 pinli ben bunu CPU fan opsiyonel harici bir yuvaya takarsam 2 pinli olduğu için kontrolcü harici fanların devirlerini yapamacayım kanaatindeyim doğru mudur?

Geri
Yukarı