X570 sistem XMP açınca çöküyor

Jordan Belfort

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Software Engineer
Selamlar,

Bu ürünüm mevcut. X570 Tomahawk Wi-Fi ile kullanırken 2133MHz de çalışıyorlar RAM'ler. XMP profilleri 1 ve 2 ne yazık ki sistemde soruna sebep oluyor. Manuel birkaç şey denedim fakat normalde gördüğümden bir iki adet fazla ayar istiyor, oraya girişemedim. 3600MHz olmasa bile 3200 ve üstü olacak şekilde bir kullanım yapmak istiyorum. Web sitesinde olan timingler 2133 için mi acaba yoksa 3600'a göre mı? Bana önerdiği timingler mı emin olamadım. Detaylara hakim var ise desteğinizi rica ederim.

Teşekkürler, sağlıklı günler dilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu arada benzer bir sorunu 2600X işlemcide yaşamıştım. 3600 MHz verdiğim anda PC donuyor, restart atıyor vs gibi birçok sorun oluyordu.

Çözüm olarak voltajı ve gecikme değerlerini el ile girdim. Sonra frekansı 3200'den (düzgün çalıştığı frekans) adım adım yükselterek en üst düzgün çalıştığı frenkansı buldum. 3466 idi sanırım bu frekansa kadar sorun çıkmıyordu. 3466'nın üzerine çıkardığım anda PC restart atıyor ya da kitleniyordu. 3466 MHz'e frekansı ayarladıktan sonra bir de Memtest86 ile bir hata çıkıyor mu kontrol etmiş ve o şekilde ayarlamıştım RAM'leri. Aynı anakartta şu an 3700X takılı ve aynı RAM'ler 3600 MHz çalışıyor.

Bu arada benzer bir sorunu 2600X işlemcide yaşamıştım. 3600 MHz verdiğim anda PC donuyor, restart atıyor vs gibi birçok sorun oluyordu.

Çözüm olarak voltajı ve gecikme değerlerini el ile girdim. Sonra frekansı 3200'den (düzgün çalıştığı frekans) adım adım yükselterek en üst düzgün çalıştığı frenkansı buldum. 3466 idi sanırım bu frekansa kadar sorun çıkmıyordu. 3466'nın üzerine çıkardığım anda PC restart atıyor ya da kitleniyordu. 3466 MHz'e frekansı ayarladıktan sonra bir de Memtest86 ile bir hata çıkıyor mu kontrol etmiş ve o şekilde ayarlamıştım RAM'leri. Aynı anakartta şu an 3700X takılı ve aynı RAM'ler 3600 MHz çalışıyor.

RAM degistirme karari aldim ya, ben bunu bir sekilde elden cikaririm hemen zaten, 16 GB ya da 32 GB set bakiyorum damin 3600MHz. MSI desteklenen listedeki urunleri tek tek inceliyorum bakalim, eger oneriniz var ise dikate almak isterim :)

Bütçe sıkıntın yoksa QVL tikli ve B-Die tercih et. Ayrıca bu siteyi seviyorum güzel listeliyor ürünleri. Bakması kolay oluyor.

Bütçe sıkıntın yoksa QVL tikli ve B-Die tercih et. Ayrıca bu siteyi seviyorum güzel listeliyor ürünleri. Bakması kolay oluyor.

Güzel açıklama yapmışsınız hocam. Fakat listede olmayan RAM uyumsuzluk yapacak diye bir şey yok. Üreticiler bazen güncel tutmayabilir. X570 serisi yüksek kapasiteli bir Chipset. Daha sonra çıkan yüksek frekanslı RAM de kullanılabilir.

Güzel açıklama yapmışsınız hocam. Fakat listede olmayan RAM uyumsuzluk yapacak diye bir şey yok. Üreticiler bazen güncel tutmayabilir. X570 serisi yüksek kapasiteli bir chipset. Daha sonra çıkan yüksek frekanslı RAM de kullanılabilir.

Yazan olsun kafamiz rahat olsun dostum. Ugrasmak istemiyorum artik tekrar tekrar ayni konularla :) Var ise oneriniz ogrenmek isterim.

Yazan olsun kafamiz rahat olsun dostum. Ugrasmak istemiyorum artik tekrar tekrar ayni konularla :) Var ise oneriniz ogrenmek isterim.
RAM tavsiyesi için yeni konu açabilirsiniz. Diğer hocamızın dediği gibi listede olanlardan da alabilirsiniz.

Güzel açıklama yapmışsınız hocam. Fakat listede olmayan RAM uyumsuzluk yapacak diye bir şey yok. Üreticiler bazen güncel tutmayabilir. X570 serisi yüksek kapasiteli bir Chipset. Daha sonra çıkan yüksek frekanslı RAM de kullanılabilir.
Tabi tabi her zaman söylerim listede yoksa uyumsuzluk olacak diye bir kural yok, ama test edilmiş olanı almak bence en mantıklı olanı her zaman.

Tabi tabi her zaman söylerim listede yoksa uyumsuzluk olacak diye bir kural yok, ama test edilmiş olanı almak bence en mantıklı olanı her zaman.
Elbette hocam. Şahsen sizin tarif ettiğiniz şekilde yapılırsa düzelir diye düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı