X670 Chipsette SLI desteği var mı?

PCBudur

Kilopat
Yer
İstanbul
Selamlar,
Bir müşterime video kodlama için 7950X işlemcili RTX 3090 SLI şeklinde sistem hazırlayacağız. Bu chipsette hangi anakartta SLI desteği var veya yok net bir bilgiye ulaşamadım. Meblağ büyük olduğu için şansımızı deneme durumu yok. Bu konuda yönlendirebilme şansınız var mı?

@Recep Baltaş hocam siz fazla vakıfsınız konuya bilginiz mutlaka vardır diye düşünüyorum. Sizin ayrıca desteğinizi rica etmekteyim. :)

Teşekkürler, herkese iyi akşamlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
SLI değil NVlink var oda anakart farketmeksizin 2 giriş varsa çalışıyor diye biliyorum. Ama RTX 4090 gibi bir canavar daha ucuza 1 PCIe girişi ile kullanılabilirken 3090 gibi bir karttan 2 tane almak saçma.

4090 çıkmışken 3090 SLI'a para dökmek manasız.

2 kat benchmark farkı: Blender - Open Data

Amaç 48GB video belleği elde etmek. 2 adet 4090 büyük bütçe gerektirir. 2 adet 3090 ki günümüz koşullarında fiyatları baya aşağı indiğinden makul buluyoruz.
X570'lerin neredeyse hepsinde var. Büyük ihtimalle X670'lerde de aynı şekildedir. X670 TUF veya ROG modellere bakabilirsin.

İhtimal olmamalı kesin bilgi lazım bu sebeple danışmaktayım.
SLI Nvidia teknolojisi. AMD tarafında CrossFire var ancak iki tane 3090 kullanmak cebinize zarardan başka bir şey değil, üstelik bunu destekleyen oyun sayısı da çok az.

İlk cevabı size de vermiş olayım.
SLI değil NVlink var oda anakart farketmeksizin 2 giriş varsa çalışıyor diye biliyorum. Ama RTX 4090 gibi bir canavar daha ucuza 1 PCIe girişi ile kullanılabilirken 3090 gibi bir karttan 2 tane almak saçma.

Size de :)

Amaç 48GB video belleği elde etmek. 2 adet 4090 büyük bütçe gerektirir. 2 adet 3090 ki günümüz koşullarında fiyatları baya aşağı indiğinden makul buluyoruz.

İhtimal olmamalı kesin bilgi lazım bu sebeple danışmaktayım.

İlk cevabı size de vermiş olayım.

Size de :)
Amaç sadece render falansa RTX A6000 de bakılabilir.

Pardon A6000 100 bin liraya çıkmış.

Render süresi ve önizleme ekranı için 2 kat performans farkı var. 48 GB VRAM doldurmak yerine 128 GB RAM doldurup Resizable Bar kullanımı da mümkün. Fiyat/Performans ve enerji tüketimini de düşününce RTX 3090 şu an traktör gibi kalıyor.

Geri
Yukarı