X99 Deluxe sistemde SAS HDD nasıl çalıştırılır?

tatli1907

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle konuyu ayrıca açtığım için kusura bakmayın. Sitede arama yaptım ama problemimle ilgili bi konuya veya cevaba ulaşamadım. Problemimden bahsetmeden önce sistemimden bahsetmek istiyorum.
  • Anakart ASUS X99 DELUXE
  • İşlemci İntel Core i7 5820K
  • RAM 16 GB(4x4 GB)Kingston HyperX Predator DDR4 3000Mhz 15Cl
  • Ekran kartı ASUS GTX970 Strix OC
  • Güç Kaynağı EVGA SUPERNOVA G2 750 W Modular 80+ Gold
  • SSD Toshiba 256GB(sistem bunda kurulu)
  • HDD 2tb Seagate Enterprise Capacity 3.5'' 128MB SAS
Bu sistemi 4 ay önce topladım. Sizinde tahmin edebileceğiniz gibi Seagate HDD'yi takamamıştım. Harddisk'i takacağım zaman girişlerinin normal sata kablolarına uyumlu olmadığını farkettim. Elimde eski harddisk olduğu için onu takmakta acele etmedim. Dönüştürücü kabloyu(SAS'dan SATA'ya) yeni sipariş ettim ve deneme fırsatını henüz bulabildim. Ama mantajını yapıp bilgisayarı açtığımda bilgisayar harddiski görmedi. Saatlerce internette arama yaptım ama bu harddiskler hakkında elime işe yarar bir bilgi geçmedi. Şu an harddiski kenara attım ve son çare olarak size yazmaya karar verdim. Elimdeki bu harddiskin bu kabloyla çalışma ihtimali varmı yoksa başka bi yöntem biliyor musunuz? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Kablonun resmi;
$_35.jpg

Bu konuda hiç mi bilgisi olan kimse yok. Bari forum yetkilileri bir bilgi versin. Çözüm umuduyla buraya geldim ama konuya bakan çıkmış bakan çıkmış. Böyle bir dönüştürücü varsa mutlaka bir şekilde çalışmalı bu alet. Yoksa neden icat etsinler. Ayrıca SAS HDD'lerin SATA'lar ile uyumlu olduğunu okudum çoğu yerde. Anakartta SATA harici SAS portu yok. SAS olarak çalışmasa dahi normal SATA olarak çalışmasınada razıyım, yeterki bi şekilde kullanabileyim. Ama derseniz illaki controller lazım kullanabilmek için. O zaman ev bilgisayarı için çok gereksiz bi masraf olacak bu. Bende yeni bir SATA alırım. Eski HDD çökmek üzere yüzden bir an önce cevap bekliyorum.

heeeeeeeeeeyyy yetkililer daha ilk günden yazıda hata bulup uyarı puanı kesmeyi biliyorsunuz,iş yardıma geldimi yok.harf büyükmüş küçükmüş ne önemi var.normal hayatta herkes nasıl konuşuyorsa burdada öyle yazıyor.yanlış yazan insanlar cahil olabilir zamanında maddi durumlardan dolayı okuyamamış okula gidememiş olabilir.yazım hatalarına verdiğiniz önemi birazda insanlara yardım için veriniz.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı