X99-Deluxe ve GTX970 Tabanlı Sistem

StarDust09

Hectopat
Yer
Manisa/Edirne
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Herkese merhaba arkadaşlar. Uzun uğraşlar sonunda sistemimi bir araya getirip almayı başardım. Dün itibariyle de montajını yaptım. Tam 7 saat sürdü her şeyi üçer kez kontrol ettiğim ve bir iki ufak aksaklık olduğu için. :D
Özellikleri şöyle:
  • Asus X-99 Deluxe
  • Intel i7 5820k 3.3GHz (4.0GHz OC ile kullanıyorum)
  • Asus GTX970 Strix GDDR5 4GB OC (1304MHz OC ile kullanıyorum)
  • Kingston 16GB (4x4) 2400MHz HyperX Predator RAM
  • Corsair HXi 850W 80+ Platinum PSU
  • Kingston 240GB 560mb okuma 530mb yazma SSD
  • Seagate 3TB HDD
  • CoolerMaster Nepton 240mm Sıvı işlemci soğutucusu
  • Corsair 780T Arctic White Full Tower Kasa
  • Önceden bulunanlar:
  • Logitech Z623 Hoparlör
  • Logitech G700s Gaming Mouse
  • Logitech G710+ Gaming Klavye
  • Asus VN247 Full HD LED Monitör
  • Sennheiser 323d 7.1 Surround Kulaklık

Sistemden inanılmaz memnunum. Witcher 3, GTA 5, Battlefield 4, APB Reloaded (Optimizasyonu çok kötü olduğu için APB'yi test ettim) gibi oyunlarda olabilecek tüm ayarlar açık ortalama 45-60 FPS alıyorum. (Nvidia PCSS, TXAA, MSAA, FXAA gibi ayarlar dahil.) Neden 980 veya 980ti almadın diyecek olursanız şuan ekran kartlarına geçiş dönemindeyiz yeni mimariler 16nm lik ekran kartları çıkmak üzere. Bundan 3 yıl kadar sonra yeni mimari bir ekran kartı almayı düşünüyorum o yüzden şimdilik fiyat performans açısından 970 aldım. Malum 970 ile 980 arasında neredeyse 2 kat fiyat farkı var.
Ses konusu benim için en az grafikler kadar önemlidir ve bu anakartın sesi mükemmel. Önceki bilgisayarımda da çok güzel çıkıyordu ses ama Crystal Sound 2 entegre gelen ses kartı gerçekten bir kademe daha arttırdı ses kalitesini.
Peki neden böyle bir sistem yaptın oyun için fazla değil mi diyecek olursanız ben bu sistemi bilerek DDR4 seçtim. Bundan 4-5 sene sonra DDR3 ler de şuan DDR2 leri kullanmadığımız gibi kullanılmaz olacak ve herkes yeni ram ve anakart almak zorunda kalacak. Bunu öngördüm sadece.
Sistem inanılmaz derecede sessiz hatta anakartın sürücüleri arasında gelen bir program sayesinde CPU ve GPU kullanımına göre optimize ediyor fanları. İnternette gezerken ve boştayken egzoz fanı, ön fanlar, ekran kartı fanları ve PSU fanı tamamen duruyor ve bilgisayar hiç ısınmıyor. Sadece CPU fanları çalışır durumda o da 600 RPM civarında. (En son seviyede 2500RPM e çıkıyor.)

Not: Eğer bu sistemi almadan önce böyle bir bilgisayar kuracağım deseydim hayali sistem damgası yiyip ceza alacaktım belki de. Sırf böyle diyenler yüzünden fiyatını da yazıyorum. Önceden bulunanlar hariç 8200 liraya geldi her şey. Yani kalkıp da 8200 liraya sistem toplama diye konu açsaydım dalga geçilecekti... Neyse konu bu değil fazla uzatmadan birkaç resim atayım :D

Kolay gelsin hepinize, teşekkür ederim.

1.jpg
2.jpg
3.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Güzel sistem olmuş. Güle güle kullanın. Asus Strix'i alıp SLI düşünüyorum. Şuanda Gigabyte G1 Gaming'i 1500 MHZ'e kadar getirdim. Müsayet bir vaktinizde ekran kartının limitlerini zorlarsanız ve kaç MHZ'e kadar çıkabildiğinizi paylaşırsanız sevinirim.

2 farklı marka ekran kartının OC limiti değişebilir. Zaten farklı yazılım kullanıyordur Asus ile Gigabyte. Diğer kartı da Gigabyte almanı tavsiye ederim şahsen ama daha iyi bilen biri söylerse daha yararlı olur tabi.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı