X99S XPower AC - Bios - OC Ayarları ?

DogukanUa

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Yakın zamanda bu anakartı almayı düşünüyorum. Tabi ki de OC için alacağım. Fakat OC için temel ayarlar dışında OC'nin detaylarına inmek istiyorum. Attığım 4 fotoğrafta bazı CPU ayarları var. Bunlar nelerdir? Neye göre arttırılmalıdır? Ne için yapılır? Hem bu işlere baya merakım var. Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Not: Sanırsam fotoğraflar ters duruyor. Kusura bakmayın. Nedenini bende anlayamadım. Fotoğrafa tıklayın. Yeni pencerede aç diyin. Orada fotoğraf normal halini alıyor.

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    142,7 KB · Görüntüleme: 324
  • 2.jpg
    2.jpg
    211,5 KB · Görüntüleme: 326
  • 3.jpg
    3.jpg
    189,4 KB · Görüntüleme: 301
  • 4.jpg
    4.jpg
    230 KB · Görüntüleme: 295
Dostum bu anakart tamamiyle hız aşırtma için üretilmiş çok üst seviye bir cihaz.
Güç kontrol ünitelerinden tut, üzerinde barındırdığı teknolojilere kadar hız aşırtma amaçlı.
BIOS menüsü bile tamamen OC üzerine optimize edilmiş durumda.

Üzerinde benim de bilgi sahibi olmadığın teknoloji, özellik ve buna bağlı tonla ayarlamalar mevcut.
Hepsinin sana ayrı ayrı yazamayız zaten.

Core - Ring voltaj değerleri haricinde farklı ayarlamalar yapmak istiyorsan hedefinin çok daha ilerilerde ve profesyonelce olması gerekir.

Son olarak fotoğrafı bir editör programda açıp çevirme işlemi uygularsanve kaydedersen sıkıntı ortadan kalkar.

Dostum bu anakart tamamiyle hız aşırtma için üretilmiş çok üst seviye bir cihaz.
Güç kontrol ünitelerinden tut, üzerinde barındırdığı teknolojilere kadar hız aşırtma amaçlı.
BIOS menüsü bile tamamen OC üzerine optimize edilmiş durumda.

Üzerinde benim de bilgi sahibi olmadığın teknoloji, özellik ve buna bağlı tonla ayarlamalar mevcut.
Hepsinin sana ayrı ayrı yazamayız zaten.

Core - Ring voltaj değerleri haricinde farklı ayarlamalar yapmak istiyorsan hedefinin çok daha ilerilerde ve profesyonelce olması gerekir.

Son olarak fotoğrafı bir editör programda açıp çevirme işlemi uygularsanve kaydedersen sıkıntı ortadan kalkar.

Hocam öncelikle cevap yazdığınız için teşekkürler. Benim amacım zaten sınırları aşmak. O yüzden merak ediyorum. İyice detaylarına kadar inmek istiyorum. İngilizce'm de çok da iyi değil. Bu nedenle de işler daha da çok zor hale geliyor. Zaten ne zaman araştırsam sadece İngilizce kaynaklar var. Neyse ki bir forum da ki arkadaşım hafif bazı ayarlardan bahsetti. Benim şuan anlayamadığım üç şey var.

1) CPU Base Clock Apply Mode nedir ? Next Boot yapanlar var. Onlar ne işe yarıyor? Neye göre değiştirmemiz lazım ? Auto'da kalması daha mı iyi olur ?

2) CPU SA Voltage nedir ? Sanırsam anladığım kadarıyla stabiliteyi sağlamak içindi. Ama onun yerine neden Core Voltage ayarını arttırmıyoruz. Yani Core Voltage'a göre mi arttıracağız ?

3) Anakartta çıkan bir alet var. Delid Die Guard diye. Attığım fotoğrafta ki işlemcide ki o ismi yazılan yeri mi yoksa o altında ki beyaz yeri mi keseceğiz ? Bu işlemden biraz korkuyorum. Ama MSI yaptı sonuçta. Tehlikeli de olmayabilir. MSI sitesine de baktım. Beyaz yeri de keseceğiz, sanırım.

Not: Başka forumlarda düz gözüküyor, fotoğraflar.

Dosya Ekleri

• 5930k-1280x1024.jpg
    5930k-1280x1024.jpg
    59,8 KB · Görüntüleme: 338
Öncelikle böyle güzel sorular sorduğun içi teşekkür ederim, araştırmaya da mecbur bırakıyorsun çünkü beni :)
Delid Die Guard meselesinden başlayayım. İşlemcinin yapısı diğer düz tabanlı işlemcilere benzemediği için ikilemde kalmanı çok doğal karşılıyorum. Sana kesin ve net yardımcı olacağım.

O işlemcinin metal tavanı, resimde gördüğün kare ve dikdörtgen şemaların birleşmesinden meydana geliyor. Aşağıdaki resimdeki 5930K değil, 5960K ancak yapı itibari ile hemen hemen aynılar.
Zaten alttaki dikdörtgen gördüğün gibi açıkta duruyor, buradan bile kesinlikle metal plaka olduğunu anlayabilirsin.
Bu yüzden jileti eline alıyorsun ve işlemcinin kapalı yeşil renk devre kartı seviyesinden nazikçe dikdörtgen plaka arasına giriyorsun her yandan. Yavaş ve temiz yap işini.
Kendi içerisindeki termal macun yapışkanlık etkisi yaratabilir, nazikçe davran yinede. Sağa sola, çevir yazikçe.
En son işlemciyi anakart soketine yerleştirir, üzerine Delid Die Guard için gönderilmiş özel aparatı yerleştir.
Bunun için özel bir soğutma sisteminin de olması gerektiğini unutma, tüm bunlar hız rekoru falan kırmak için yapılacak işler. Evde oturup BF4 oynayacaksan işlemcinin ciğerini sökme boş yere.

5960x-delidded-ocdrift.jpg

Voltaj değeri bilgilerine gelecek olursak bu bilgileri yerli kaynaklarda bulman zaten neredeyse imkansız.
Böyle sorular geldiğinde yabancı kaynaklardan başka bilgi edinebileceğin alan zaten olmuyor.
Bu konularda da yardımcı olacağım sana bugün içerisinde. Yalnızca sana en doğru bilgiyi vermek için yurtdışındaki arkadaşlarıma da bir danışacağım. Yabancı kaynaklı siteleri yutsunlar bir :)
@DogukanUa

Base clock modları falan Güç tasarruf modlarının ne zaman devreye sokulacağı, ayarlamaların ne zaman işlenmeye başlayacağını ayarlıyor galiba. Acil, sonraki ön yükleme gibi seçenekler var.
Yinede en doğru bilgi için az sabret :)

Öncelikle böyle güzel sorular sorduğun içi teşekkür ederim, araştırmaya da mecbur bırakıyorsun çünkü beni :)
Delid Die Guard meselesinden başlayayım. İşlemcinin yapısı diğer düz tabanlı işlemcilere benzemediği için ikilemde kalmanı çok doğal karşılıyorum. Sana kesin ve net yardımcı olacağım.

O işlemcinin metal tavanı, resimde gördüğün kare ve dikdörtgen şemaların birleşmesinden meydana geliyor. Aşağıdaki resimdeki 5930K değil, 5960K ancak yapı itibari ile hemen hemen aynılar.
Zaten alttaki dikdörtgen gördüğün gibi açıkta duruyor, buradan bile kesinlikle metal plaka olduğunu anlayabilirsin.
Bu yüzden jileti eline alıyorsun ve işlemcinin kapalı yeşil renk devre kartı seviyesinden nazikçe dikdörtgen plaka arasına giriyorsun her yandan. Yavaş ve temiz yap işini.
Kendi içerisindeki termal macun yapışkanlık etkisi yaratabilir, nazikçe davran yinede. Sağa sola, çevir yazikçe.
En son işlemciyi anakart soketine yerleştirir, üzerine Delid Die Guard için gönderilmiş özel aparatı yerleştir.
Bunun için özel bir soğutma sisteminin de olması gerektiğini unutma, tüm bunlar hız rekoru falan kırmak için yapılacak işler. Evde oturup BF4 oynayacaksan işlemcinin ciğerini sökme boş yere.

Eki Görüntüle 59890

Voltaj değeri bilgilerine gelecek olursak bu bilgileri yerli kaynaklarda bulman zaten neredeyse imkansız.
Böyle sorular geldiğinde yabancı kaynaklardan başka bilgi edinebileceğin alan zaten olmuyor.
Bu konularda da yardımcı olacağım sana bugün içerisinde. Yalnızca sana en doğru bilgiyi vermek için yurtdışındaki arkadaşlarıma da bir danışacağım. Yabancı kaynaklı siteleri yutsunlar bir :)
@DogukanUa

Base clock modları falan Güç tasarruf modlarının ne zaman devreye sokulacağı, ayarlamaların ne zaman işlenmeye başlayacağını ayarlıyor galiba. Acil, sonraki ön yükleme gibi seçenekler var.

Hocam bu kadar emek gösterdiğiniz için teşekkürler. Çok saolun ya. Cidden. Delid Die Guard hakkında artık bir soru işaretim kalmadı. Sıvı soğutma düşünüyorum. İleride H110i çıkacakmış. Ama bir şey soracağım.
Thermaltake iyi marka mıdır ? Bir sıvı soğutmasını görmüştüm. 3'lü radyatörlü idi. İyi değilse Corsair markasını alacağım. Keşke LN2 alabilecek kadar imkanım olsaydı. Ama olsun. Sıvı soğutma ile de iyi sonuçlar elde ederim. Bilgisayarı aldığım zaman üzerinde baya yoğunlaşacağım. Sadece BF4 için değil tabi ki. (y)

Aynen. Voltaj ayarlarını sadece yabancı sitede görüyorum. İngilizce şart gerçekten. Hocam son olarak cevaplarınızı an itibariyle bekliyorum. Dediğim gibi bu kadar çok uğraşmanız, araştırmanız gerçekten çok iyi. :utanç:

Eki Görüntüle 59890

@DogukanUa

Hocam ne kadar sürecek ?

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı