Xbox Series X için televizyon tavsiyesi

Petri

Kilopat
Evet arkadaşlar hepinize tekrar selamlar.
Xbox Series X için 4K 120Hz bir televizyon istiyorum. Biraz araştırdım ve bazı televizyonlarda 100Hz gibi değerler gördüm. Çok büyük bir fark var mıdır aralarında? Televizyonu uzun ömürlü kullanacağız. Aynı zamanda Xbox Series X'in tüm özelliklerinden ve gücünden faydalanmak istiyorum. Bu yüzden önceliğim 120Hz olması.
Televizyonu maçlar film/dizi ve Xbox Series X için kullanacağız. Düşük gecikme süresi benim için çok önemli, bunu göz önünde bulundurursanız çok sevinirim.
İlaveten beğendiğim bazı televizyonlarda g seviye enerji tasarrufu olduğunu gördüm. Önemli bir şey mi bu? Yukarıda saydığım özellikler için bu enerji tasarrufundan vazgeçebilirim, eğer çok önemli bir şey değilse.
Galiba daha çok LG NanoCell serisi tavsiye ediliyor. Samsung'un Q95t modeli de ilgimi çekmedi değil. Özellikle Technopat'ın bu televizyonu incelemesi de televizyonu seçeneklerim arasına soktu.
(Bahsettiğim video)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İlaveten yaptığım birkaç küçük araştırmaya göre HDR'ın televizyonda önemli bir şey olduğunu anladım. (eğer yanlışım varsa düzeltin) bu yüzden televizyonda kaliteli bir HDR olmasını da istiyorum. Ancak önceliğim değil eğer olabiliyorsa iyi olur.

Başka bir sorumda 4K bir televizyonda canım istediği zaman 1080 ve 1440p çözünürlükte oyun oynayıp oynamayacağım konusunda. Böyle bir şey mümkün mü?

Son olarak, 55 veya 65 inç bizim için uygundur daha fazlasına gerek yok.

Bütçe: 15000 TL daha fazla pek çıkamam. Bunu kaçırma dediğiniz bir televizyon olmadığı sürece.

Not: Lütfen 50/60Hz televizyonlar önermeyin.

Seçtiğiniz gayet güzel. İmkan varsa alınır.

Seçtiğiniz gayet güzel. İmkan varsa alınır.
Anladım hocam. İmkan var, bütçeyi aşmıyor. Siz 4k için 55 inç mi yoksa 65 inç mi tavsiye edersiniz? Görüntüde bir sıkıntı olur mu büyük veya küçük ekran için?

Not: Mesafe çok sıkıntı değil. Ekranı net şekilde görüp kullanabiliriz her iki türlü de.

65" denemedim. 55" güzel oluyor. 65" de mesafeye göre güzel olur. Film seyretmek için de iyi olur.

LG Nanocell modellerden uzak durun, çöp.

Samsung TV'lerde de oyun modunu aktif edince Local Dimming performansı düşüyor. Q95T piyasadaki en tepe LED TV'lerden ama bunu bilerek almanızda fayda var.

OLED gibi bir alternatifiniz de var, LED TV'lere göre tepki süresi ve kontrast anlamında çok daha üstünler. Bu bütçeye 55CX modelini 3 yıl garanti uzatmasıyla alabilirsiniz. Q95T'den üstün bir TV ama burn-in gibi bir risk de mevcut o yüzden OLED düşünürseniz garantiyi uzatmadan almayın bence.

LG Nanocell modellerden uzak durun, çöp.

Samsung TV'lerde de oyun modunu aktif edince Local Dimming performansı düşüyor. Q95T piyasadaki en tepe LED TV'lerden ama bunu bilerek almanızda fayda var.

OLED gibi bir alternatifiniz de var, LED TV'lere göre tepki süresi ve kontrast anlamında çok daha üstünler. Bu bütçeye 55CX modelini 3 yıl garanti uzatmasıyla alabilirsiniz. Q95T'den üstün bir TV ama burn-in gibi bir risk de mevcut o yüzden OLED düşünürseniz garantiyi uzatmadan almayın bence.
Hocam dediğiniz televizyona baktım. 100hz diyor. OLED ile LED arasında pek bir fark var mı? Local Dimming perfonması parlaklıkla ilgili sanırsam. Çok önemli bir şey mi oyun için? Daha çok bu televizyonda kullanacağım Xbox'ı. Pek sıkıntısı olmasını istemiyorum açıkçası. Bildiğim kadarıyla Q95T'de 5 milisaniye gecikme süresi var. Kötü müdür? Oyuncu monitörlerinde daha çok 1 milisaniye oluyor bu gecikme süresi. Kendini hissettirir mi? Birde garantiden bahsetmişsiniz. Eğer televizyon çok fazla sıkıntı çıkarıyorsa ya da böyle bir ihtimal varsa pek iyi olmaz açıkçası. Bir kere alıp uzun yıllar kullanmak istiyorum. Garantisi bitince sorun çıkarırsa güzel olmaz. İkide bir servise gönder felan yapmakta istemiyorum.

Hocam dediğiniz televizyona baktım. 100hz diyor. OLED ile LED arasında pek bir fark var mı? Local Dimming perfonması parlaklıkla ilgili sanırsam. Çok önemli bir şey mi oyun için? Daha çok bu televizyonda kullanacağım Xbox'ı. Pek sıkıntısı olmasını istemiyorum açıkçası. Bildiğim kadarıyla Q95T'de 5 milisaniye gecikme süresi var. Kötü müdür? Oyuncu monitörlerinde daha çok 1 milisaniye oluyor bu gecikme süresi. Kendini hissettirir mi? Birde garantiden bahsetmişsiniz. Eğer televizyon çok fazla sıkıntı çıkarıyorsa ya da böyle bir ihtimal varsa pek iyi olmaz açıkçası. Bir kere alıp uzun yıllar kullanmak istiyorum. Garantisi bitince sorun çıkarırsa güzel olmaz. İkide bir servise gönder felan yapmakta istemiyorum.
Ikisi de 120 Hz, 100 Hz diye lanse edilmelerinin sebebi Avrupa'daki yayın standartları.

Local dimming performansı sadece parlaklık ile ilgili değil, Local dimming genel olarak kontrastı iyileştirmek amacıyla çalışıyor. Nasıl OLED'de tüm pikselleri kontrol edebildiğimiz için sınırsız kontrast var, Local dimming olan TV'lerde de arkada tek bir LED yerine birden çok LED var, pikseller tek tek değil ama panelin ışıklandırmasını bölge bölge kontrol ediliyor bu sayede. Yani Local dimming performansı düşüyor derken sadece parlaklık değil aynı zamanda kontrast da düşüyor.

Tepki süresi olayı ise farklı; oyuncu monitörlerinde 1 ms olmuyor tepki süresi, en hızlı oyuncu monitörlerinin 0-100 tepki süreleri 5-6 ms civarında oluyor. Lanse edilen 1 ms marketing'den başka bir şey değil.

En hızlı monitörlerin 0-100'ünün 5-6 ms iken OLED TV'ler 1.5 - 2 ms arasında geziyor. Kısacası motion anlamında kusursuzlar. Bahsi geçen Q95T ise Rtings'in ölçümüne göre 10.6 ms.

Garanti için de; televizyon çok fazla sıkıntı çıkarmıyor ama bu OLED panellerde burn-in diye bir risk mevcut, eğer uzun saatler statik logolu içerikler tüketirseniz (Kanal Logoları) bu logoların panelde kalıcı iz bırakma ihtimalleri var. Uzun saatler dediğim saatler yüzlerce - binlerce saatler fakat yine de böyle bir risk var. TV'de logoların parlaklığını kısma gibi önlemler mevcut ama riski tamamen elimine etmiyor. Eğer OLED sizi endişelendiriyorsa hiç riske girmenize gerek yok, bu bütçeye çok güzel LED TV'ler de mevcut.

Buradan burn-in testlerine ulaşabilirsiniz.

Geri
Yukarı