Xbox Series X vs PlayStation 5

Oyun konusunda aşırı uçurum var benim için, PC'de Forza 5, Hitman, Fifa vs zaten var ve beni şuan gram tatmin etmiyor. Açık konuşmak gerekirse PS5 beni aşırı cezbediyor. Özellikle God of War, Gran Turismo, Ghost of Tsushima, Death Stranding, Horizon Forbidden West gibi oyunları 4K TV'de oynamayı çok istiyorum.

Bu oyunları da yanlış bilmiyorsam Xbox'ta oynayamıyorsun.
Sadece söylediğiniz oyunlar 2600 TL'yi aşıyor. Ben olsam bu paranın 5'te 1'ine 2 senelik Game Pass alır rahat ederdim. Game Pass kütüphanesi baya baya iyi, sizi tatmin etmiyorsa da Microsoft bünyesindeki stüdyolardan 1-2 sene içinde çıkacak ve raf fiyatı 600-700 TL olacak oyunları ilk günden oynayabileceğinizi düşünün. Sadece kendi stüdyoları değil, çoğu stüdyo ile anlaşmaları var ve ilk günden oynayabileceksiniz bu oyunları.

Kısacası bütçe sıkıntınız yoksa Playstation, varsa XBOX derim. Bana 3-4 exclusive için konsol parası vermek mantıklı gelmiyor, sizin için para sıkıntı değilse PS almanız daha mantıklı olur çünkü PC'de oynayamayacağınız oyunlar PS'de oluyor. Project Spartacus ile birlikte PS Now da gelirse exclusive devri de çok sürmeyecek ama gelecekte olacağa değil şimdiki duruma göre yorum yaparsam durum bu.

Sadece söylediğiniz oyunlar 2600 TL'yi aşıyor. Ben olsam bu paranın 5'te 1'ine 2 senelik Game Pass alır rahat ederdim. Game Pass kütüphanesi baya baya iyi, sizi tatmin etmiyorsa da Microsoft bünyesindeki stüdyolardan 1-2 sene içinde çıkacak ve raf fiyatı 600-700 TL olacak oyunları ilk günden oynayabileceğinizi düşünün. Sadece kendi stüdyoları değil, çoğu stüdyo ile anlaşmaları var ve ilk günden oynayabileceksiniz bu oyunları.

Kısacası bütçe sıkıntınız yoksa Playstation, varsa XBOX derim. Bana 3-4 exclusive için konsol parası vermek mantıklı gelmiyor, sizin için para sıkıntı değilse PS almanız daha mantıklı olur çünkü PC'de oynayamayacağınız oyunlar PS'de oluyor. Project Spartacus ile birlikte PS Now da gelirse exclusive devri de çok sürmeyecek ama gelecekte olacağa değil şimdiki duruma göre yorum yaparsam durum bu.

PlayStationda oyun oynamanın bir sürü yolu var. PS4 neslinden GoW dahil bir sürü oyun PS Collection içinde var. Kardeşlik var, dijital oyun alım satımı var, kutulu oyun takası var. Gamepassi bir kiralama sistemi olarak düşürseniz aynı şeyi PS tarafında alım satım yaparak yapabilirsiniz. Bugün PS4'ten gelen Tsushima, Spiderman gibi oyunların hakları 60-70 TL satılıyor, isterseniz bitirince satın. Yeni çıkan oyunların da pri ya da sec hakları 150-200 TL arası. İster oynayıp satın ister satmayın ama PS kullanıp da oyunları liste fiyatından alıp koleksiyonda tutan kaç kişi kalmıştır bilmiyorum bu fiyatlarla. Her şeyde olduğu gibi bu konuda da farklı metotlarla uygun fiyata kullanmak mümkün. Aynısı Xbox tarafında da var tabii ki, ben geçtiğimiz sene Gamepass dışında oynadığım tüm oyunları yok fiyatına oynadım dijital oyun hakları ve kardeşlikle. PlayStation tarafında bu işin pazarı bir 10 kat daha aktif Xboxa göre. Ha globalde 7-8 AAA oyun fiyatı konsol parası ediyor, bizde ise 15-16 tanesi öyle. Yani aslında bizde oyun/konsol fiyatına bakılırsa oyunlar uygun bile denebilir ama değil 70 dolar 20 dolar bile olsa pahalı olacağı için kardeşlik, takas, alım satım sistemlerini kullanmak konsol tarafında şart.

Geri
Yukarı