Xbox Series X vs PlayStation 5

Kesinlikle PC :D iki üç bin lira olsa alınır. Fakat satıldığı fiyata orta sınıf bir PC toplayıp oynamak daha mantıklı. PS oyunları PC' gelmeye başladı. Zaten Xbox özel oyunların çoğu PC'de de oluyor. İki tane kol alıp güzel bir PC iş görür.
İki üç bin? Avro olarak mı yazdınız ya da şaka kı yapıyorsunuz?
Arkadaşım tek kişilik hikaye oyunları oynamak isteyen biri yani benim sistemim olan 1650 ti'ın bile yeni nesil oyunları kaldıramayacağını düşünürsek(Ki bu ekran kartının güncel fiyatı tek başına 10 bin lira) yeni nesil oyun oynamak isteyen biri RTX 2060 dan aşagı bişey alması düşünülemez. Bu da baya tuzlu olur.

İki üç bin? Avro olarak mı yazdınız ya da şaka kı yapıyorsunuz?
Arkadaşım tek kişilik hikaye oyunları oynamak isteyen biri yani benim sistemim olan 1650 ti'ın bile yeni nesil oyunları kaldıramayacağını düşünürsek(Ki bu ekran kartının güncel fiyatı tek başına 10 bin lira) yeni nesil oyun oynamak isteyen biri RTX 2060 dan aşagı bişey alması düşünülemez. Bu da baya tuzlu olur.
Rx 6600xt sistem dizilebilir ps5 (diskli) parasına. 4k oynatmaz ama performansına 2060'dan kat kat daha iyi.

İki üç bin? Avro olarak mı yazdınız ya da şaka mı yapıyorsunuz?
Arkadaşım tek kişilik hikaye oyunları oynamak isteyen biri yani benim sistemim olan 1650 Ti'ın bile yeni nesil oyunları kaldıramayacağını düşünürsek(ki bu ekran kartının güncel fiyatı tek başına 10 bin lira) yeni nesil oyun oynamak isteyen biri RTX 2060'dan aşagı bir şey alması düşünülemez. Bu da bayağı tuzlu olur.

Şu an PS5 14 k fiyat etiketine sahip. 2060 bir karta ihtiyacınız yok. Şu an en ağır oyunlardan sayacağımız oyunlardan örnekler vereyim. Aşağıda da gördüğün gibi şu an piyasadaki oyunların %90'ı söz ettiğin bir sistem istemiyor. Tablodaki sistemi örnek olsun diye oluşturdum. Biraz aceleye geldi eksik veya fazlası illaki olabilir. Fakat açamayacağı oyun olmadığına kalıbımı basarım. Ki ağır oyunlarda min 30, Max 60 FPS alırsın. Fiyatına da takılma farklı sitelerden 14K'dan ucuza bile toplanabilir. PS5 ve Xbox alıp oyunlarına servet dökecek param var diyorsan kimse bir şey söyleyemez. Fakat şu an ülkemiz için en ideali bilgisayar. Örnek en çok oyanan oyunlardan biri FIFA2022, Steam fiyatı şu an indirimde 99 lira. PS Store fiyatı 800, Xbox fiyatı 700 lira. Tabii Game Pass bir nebze iyi bir sistem. Ama orayı tüketince mecbur mağzadan alıyorsun. Ben Xbox kullanıyorum, kullandığım için bu kadar rahat konuşuyorum.

1653585202287.png

• Flight Simulator, önerilen:
    • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir.
    • işletim sistemi: Windows 10.
    • işlemci: Intel i5-8400 | AMD Ryzen 5 1500X.
    • bellek: 16 GB RAM.
    • ekran kartı: NVIDIA GTX 970 | AMD Radeon RX 590.
    • DirectX: sürüm 11.
    • depolama: 150 GB kullanılabilir alan.

• Cyberpun 2077.
    • işlemci: Intel Core i7-4790 or AMD Ryzen 3 3200G.
    • bellek: 12 GB RAM.
    • ekran kartı: GTX 1060 6 GB / GTX 1660 Super or Radeon RX 590.
    • DirectX: sürüm 12.
    • depolama: 70 GB kullanılabilir alan.
    • ilave notlar: SSD recommended.

Şu an PS5 14 k fiyat etiketine sahip. 2060 bir karta ihtiyacınız yok. Şu an en ağır oyunlardan sayacağımız oyunlardan örnekler vereyim. Aşağıda da gördüğün gibi şu an piyasadaki oyunların %90'ı söz ettiğin bir sistem istemiyor. Tablodaki sistemi örnek olsun diye oluşturdum. Biraz aceleye geldi eksik veya fazlası illaki olabilir. Fakat açamayacağı oyun olmadığına kalıbımı basarım. Ki ağır oyunlardamin 30, Max 60 FPS alırsın. Fiyatına da takılma farklı sitelerden 14K'dan ucuza bile toplanabilir. PS5 ve Xbox alıp oyunlarına servet dökecek param var diyorsan kimse bir şey söyleyemez. Fakat şu an ülkemiz için en ideali bilgisayar. Örnek en çok oyanan oyunlardan biri FIFA2022, Steam fiyatı şu an indirimde 99 lira. PS Store fiyatı 800, Xbox fiyatı 700 lira. Tabii Game Pass bir nebze iyi bir sistem. Ama orayı tüketince mecbur mağzadan alıyorsun. Ben Xbox kullanıyorum, kullandığım için bu kadar rahat konuşuyorum.

Eki Görüntüle 1400241

• İşlemci: Intel i5-8400 | AMD Ryzen 5 1500X.
    • Ekran kartı: NVIDIA GTX 970 | AMD Radeon RX 590.

• Cyberpun 2077.
    • İşlemci: Intel Core i7-4790 or AMD Ryzen 3 3200G.
    • Ekran kartı: GTX 1060 6 GB / GTX 1660 Super or Radeon RX 590.

Kanka 13.5K'ya RX 6600XT sistem diziliyor zaten o da 3060 seviyesinde her şeyi rahat açar.

Kesinlikle PC :D iki üç bin lira olsa alınır. Fakat satıldığı fiyata orta sınıf bir PC toplayıp oynamak daha mantıklı. PS oyunları PC' gelmeye başladı. Zaten Xbox özel oyunların çoğu PC'de de oluyor. İki tane kol alıp güzel bir PC iş görür.

Ben şahsen dediğinize pek katılmıyorum. Çünkü konsollar, daha uzun ömürlü cihazlar ve PC'deki gibi bazı oyunlarda kurulum sırasında eksik dosya gibi hatalar meydana gelmiyor. Mağazadan direkt indirip hiçbir şey ile uğraşmanıza gerek yok. Ayrıca GTA San Andreas gibi eski oyunlarda kontrolcü desteği PC'de olmayabiliyor ve mod kurma gibi işlemler gerekli olabiliyor.

Ben şahsen dediğinize pek katılmıyorum. Çünkü konsollar, daha uzun ömürlü cihazlar ve PC'deki gibi bazı oyunlarda kurulum sırasında eksik dosya gibi hatalar meydana gelmiyor. Mağazadan direkt indirip hiçbir şey ile uğraşmanıza gerek yok. Ayrıca GTA San Andreas gibi eski oyunlarda kontrolcü desteği PC'de olmayabiliyor ve mod kurma gibi işlemler gerekli olabiliyor.

Konsol, PC veya telefon fark etmiyor. Ömürleri kullanıcıdan kullanıcıya değişir. Mesela düzenli bakımı yapılan bir bilgisayar en az 10 sene bozulmadan çalışır. (istisnalar olabilir. Voltaj kaynaklı arızalar vs.) Aynı şekilde konsollarda temiz kullanıldığı sürece uzun ömürlüdür. (telefonlarda bu süre Max 4 sene diyebiliriz. Üreticinin telefonları kullanılmaz hale sokması ömrünü kısaltıyor.) Konsolların oyun için tasarlanması performanslarını oldukça artırıyor. Bunu inkar etmiyorum. Fakat yedek bir PC yoksa ve sadece oyun için konsol alınacaksa bu fiyatlarda mantıksız diyorum. Exclusive olayı artık yavaş yavaş bitiyor. Bunu yakın tarihte GoW'da gördük. Playsatitonun en sağlam exclusive oyunuydu ve bilgisayara geldi. PS ve Xbox'un tek artısı performansı. Bununla birlikte pahalı oyunları ile dezavantaj sağlıyor. Bilgisayarın artısı ise ucuz donanım, ucuz oyun ve oyun dışı birçok alanda kullanımı. Linux sistemler kullanarak PC performansını da konsol seviyesine çok rahat çıkarırsınız. Ama bazı oyunları desteklemeyebilir. Şu an en iyilerden biri SteamOS. Ben olsam konsol almazdım. 6 bin falan olsa fiyatı alınabilir. Ama 14 bin lira iken alınmaz.

Şu an PS5 14 k fiyat etiketine sahip. 2060 bir karta ihtiyacınız yok. Şu an en ağır oyunlardan sayacağımız oyunlardan örnekler vereyim. Aşağıda da gördüğün gibi şu an piyasadaki oyunların %90'ı söz ettiğin bir sistem istemiyor. Tablodaki sistemi örnek olsun diye oluşturdum. Biraz aceleye geldi eksik veya fazlası illaki olabilir. Fakat açamayacağı oyun olmadığına kalıbımı basarım. Ki ağır oyunlardamin 30, Max 60 FPS alırsın. Fiyatına da takılma farklı sitelerden 14K'dan ucuza bile toplanabilir. PS5 ve Xbox alıp oyunlarına servet dökecek param var diyorsan kimse bir şey söyleyemez. Fakat şu an ülkemiz için en ideali bilgisayar. Örnek en çok oyanan oyunlardan biri FIFA2022, Steam fiyatı şu an indirimde 99 lira. PS Store fiyatı 800, Xbox fiyatı 700 lira. Tabii Game Pass bir nebze iyi bir sistem. Ama orayı tüketince mecbur mağzadan alıyorsun. Ben Xbox kullanıyorum, kullandığım için bu kadar rahat konuşuyorum.

Eki Görüntüle 1400241

• İşlemci: Intel i5-8400 | AMD Ryzen 5 1500X.
    • Ekran kartı: NVIDIA GTX 970 | AMD Radeon RX 590.

• Cyberpun 2077.
    • İşlemci: Intel Core i7-4790 or AMD Ryzen 3 3200G.
    • Ekran kartı: GTX 1060 6 GB / GTX 1660 Super or Radeon RX 590.

Yeni gelen Elden Ring ve Horizon beni şüphelendiriyor. Unreal Engine 5'i de düşünürsek NVIDIA tarafından 2060'dan aşağısı olmaz gibi. Zaten RDR2, GoW, Horizon, vb. oyuarın yanında Flight Simulator pek de ağır kalmıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
@AlpTgin ben "uzun ömürlü" kelimesini daha uzun süre donanımı güncellemeden oyun oynamak anlamında söylemiştim. Onun dışında dediklerinize hak veriyorum. Xbox Series X ya da PS5 yerine dediğiniz gibi eğer kurda ve vergilerde değişiklik olmazsa PC alınabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı