Çözüldü Xbox'tan oyun açarken Microsoft Store'a atıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

unlAkın

Hectopat
Yer
Türkiye
Daha fazla  
Merhabalar. Xbox Game Pass kullanıcısıyım. Bugün Xbox'tan bir oyuna girmeye çalıştığımda Microsoft Store'u açtı ve oyun hizmetleri adlı bir uygulamaya yönlendirdi. Uygulamayı indirdim ve oyunumu tekrar açtım. Yine Microsoft Store'dan aynı uygulamayı açmamı istedi. Xbox'taki farklı oyunları açmayı denedim, durum yine aynı. Windows'umu son sürüme güncelledim ve bilgisayarı yeniden başlattım fakat durum yine aynı. Bu arada Xbox'tan "Oyunlarınızı açmakta sıkıntı çekiyorsanız buraya tıklayınız." gibi bir bildirim de aldım fakat yönlendirdiği destek sayfasında çözüm bulamadım ya da çözümü tam olarak anlayamadım.

Çözüm
Evet Doom Eternal'den biliyorum önce "ouyn hizmetleri" güncelleniyor sonra "oyun" ama evet güncelleme alacak çünkü Save dosyalarını aktarmak için yapıldı bu "oyun hizmetleri" kaç yıllık oyun olursa olsun
Teşekkürler, güncellemeleri bekleyeceğim.
Yine kendi çözümümü kendim buldum. 2 konuda çözüm var ve çözümleri ben buluyorum. Bir Allah'ın kulu kaç gündür yardım etmedi. Neyse çözüme geleyim.

Sağ alt tarafa sağ tık yapıp PowerShell'i yönetici olarak çalıştırıyoruz ve aşağıdaki komutu yazıp Enter'e basıyoruz.
Get-AppxPackage *gamingservices* -allusers | remove-appxpackage -allusers

Daha sonra aşağıdaki 2 komutu tek tek girip yine Enter'e basıyoruz.
Remove-Item -Path "HKLM:\System\CurrentControlSet\Services\GamingServices" -recurse
Remove-Item -Path "HKLM:\System\CurrentControlSet\Services\GamingServicesNet" -recurse

Aslında yaptığımız bu 2 işlem kayıt defterinden de yapılabilir fakat Xbox yetkilileri böyle yazmışlar. Siz de böyle yapın daha kolay olur.
Bu komutların ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın. Ben yeniden başlatmadan yaptım oldu ama siz yeniden başlatabilirsiniz. Ardından Microsoft Store'a girip Oyun Hizmetlerini indirin. Sorununuzun çözülmüş olması gerek. Eğer hala çözülmediyse Windows güncellemelerini yapın.
Merhabalar. Xbox Game Pass kullanıcısıyım. Bugün Xbox'tan bir oyuna girmeye çalıştığımda Microsoft Store'u açtı ve oyun hizmetleri adlı bir uygulamaya yönlendirdi. Uygulamayı indirdim ve oyunumu tekrar açtım. Yine Microsoft Store'dan aynı uygulamayı açmamı istedi. Xbox'taki farklı oyunları açmayı denedim, durum yine aynı. Windows'umu son sürüme güncelledim ve bilgisayarı yeniden başlattım fakat durum yine aynı. Bu arada Xbox'tan "Oyunlarınızı açmakta sıkıntı çekiyorsanız buraya tıklayınız." gibi bir bildirim de aldım fakat yönlendirdiği destek sayfasında çözüm bulamadım ya da çözümü tam olarak anlayamadım.

Merak etme bende bazı oyunlarda yaşıyorum "oyunun" ve onun işlemlerini yapmak için "oyun hizmetleri" var neyse şimdi "oyun hizmetleri" güncellendiğinde "oyunun" güncellenmediğinden "oyun hizmetleri"nin eski sürümünü arıyor tabii onun içinde Store'a atıyor

Kısaca biri güncellenince öbürü güncelleninceye kadar beklemek zorundasın

Merak etme bende bazı oyunlarda yaşıyorum "oyunun" ve onun işlemlerini yapmak için "oyun hizmetleri" var neyse şimdi "oyun hizmetleri" güncellendiğinde "oyunun" güncellenmediğinden "oyun hizmetleri"nin eski sürümünü arıyor tabii onun içinde Store'a atıyor

Nasıl yani oyunum bir hikayeli oyun 2 yıl önce çıktı ve şimdi güncelleme mi alacak?

Evet Doom Eternal'den biliyorum önce "ouyn hizmetleri" güncelleniyor sonra "oyun" ama evet güncelleme alacak çünkü Save dosyalarını aktarmak için yapıldı bu "oyun hizmetleri" kaç yıllık oyun olursa olsun
Yine kendi çözümümü kendim buldum. 2 konuda çözüm var ve çözümleri ben buluyorum. Bir Allah'ın kulu kaç gündür yardım etmedi. Neyse çözüme geleyim.

Sağ alt tarafa sağ tık yapıp PowerShell'i yönetici olarak çalıştırıyoruz ve aşağıdaki komutu yazıp Enter'e basıyoruz.

Remove-Item -Path "HKLM:\System\CurrentControlSet\Services\GamingServices" -recurse
Remove-Item -Path "HKLM:\System\CurrentControlSet\Services\GamingServicesNet" -recurse

Aslında yaptığımız bu 2 işlem kayıt defterinden de yapılabilir fakat Xbox yetkilileri böyle yazmışlar. Siz de böyle yapın daha kolay olur.
Bu komutların ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın. Ben yeniden başlatmadan yaptım oldu ama siz yeniden başlatabilirsiniz. Ardından Microsoft Store'a girip Oyun Hizmetlerini indirin. Sorununuzun çözülmüş olması gerek. Eğer hala çözülmediyse Windows güncellemelerini yapın.

Son düzenleme:
Çözüm

Harikasınız çok teşekkür ederim sonunda açıldı MSFS.

Sağ alt tarafa sağ tık yapıp Powershell'i yönetici olarak çalıştırıyoruz ve aşağıdaki komutu yazıp Enter'e basıyoruz.
get-appxpackage *gamingservices* -allusers | remove-appxpackage -allusers

remove-ıtem -path "HKLM:\System\CurrentControlSet\Services\GamingServices" -recurse
remove-ıtem -path "HKLM:\System\CurrentControlSet\Services\GamingServicesNet" -recurse

Bu komutların ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın. Ben yeniden başlatmadan yaptım oldu ama siz yeniden başlatabilirsiniz. Ardından Microsoft Store'a girip oyun hizmetlerini indirin. Sorununuzun çözülmüş olması gerek. Eğer hala çözülmediyse Windows güncellemelerini yapın.

Eline sağlık 3 saattir çözülmeyen sorunum şu an çözüldü birkaç yoldan sonra.

Şöyle söyleyeyim aynı sorun bende de vardı normalde bu şekilde çözülüyor ancak bende Microsoft Store'da bug vardı ve sildiğim oyun hizmetlerini geri yükleyemiyordum(daha doğrusu microsoft store'dan hiçbir şey yükleyemiyorudum).

Konuyla bağlantılı olduğu için yazayım dedim benim gibi hatanız varsa bu videodan çözebilirsiniz. Hem Microsoft Store hatasını (0x80073D12) hem de Xbox hatasını çözebilirsiniz.

Videodaki kodu PowerShelle yapıştırdıktan sonra Yeniden Başlatmayı unutmayın.

Arkadaşlar, bu açıklamada (ilk bakışta doğru ve mantıklı olabilecek gibi kulağa gelse de) üç-dört açıdan saçma ve mantıksız nokta var.

Birincisi, bu sorun ortaya çıktığında yani oyunu başlatmaya çalıştığında oyun hizmetlerine yönlendiriyor evet ama sadece açamadığınız oyunu değil tüm yüklü oyunlar için bu problem ortaya çıkıyor yani hepsini oyun hizmetlerine yönlendiriyor ve hepsini birden açamaz hale geliyorsunuz. Dolayısıyla oyunun güncellemesini beklemek bu açıdan saçma.

İkincisi, böyle bir şey doğru olmuş olsa microsoft kendi sitesinde bu sorunun çözümü için xbox programını kaldırıp, sonra da yeniden yükletecek kodlar yayınlamaz, "açılmayan oyunun güncellenmesini bekleyin" derdi.

Üçüncüsü: Oyunun, oyun hizmetlerinin eski versiyonunu araması nedeniyle açılmadığı ve oyunun güncellenmesi için beklememiz gerektiği ihtimal dahilinde bir şey olsa bile bunun tersi olamaz. Çünkü oyunların oyun hizmetlerine göre kendilerini güncelleştirmeleri söz konusu olabilir ama oyunlara göre oyun hizmetlerinin güncellenmesi diye bir şey olmaz!

Dördüncüsü: Oyunun güncellenmesini beklemek de ne demek? Hiçbir oyun açılmıyor ki zaten?! Tecrübeyle sabit ki, bu problemli durum ortaya çıktığında hiçbir oyun güncellenmiyor ve siz de oyunu açamadığınız için elle de güncelleyemiyorsunuz.

Bu problemin microsoft'un verdiği xbox kaldırma/yeniden yükleme kodlarıyla kesin olarak çözüldüğü ve tek çözümünün bu olduğu da her durum ve her pc için doğru değil! Benim yeni yaşadığım bir durum işte şöyledir:

Daha yeni yayınlanmış ve tamamen güncel bir oyunu saatlerce oynadıktan sonra hiçbir şey yapmadan sadece pc yi kapatıp yeniden açtım ve şimdi oyunu açmıyor. Oyun hizmetleri uygulamasına yönlendiriyor. Malum xbox kaldırma/yükleme kodlarıyla çözüm yontemleri de işe yaramıyor. Geri yükleme bile işe yaramadı! İşin garibi geri yüklemeden sonra oyun dosyalarını da silmiş, oyunu başlatmadığı gibi yeniden yükletmeye mecbur ediyor. Hadi onu geçtim, öyle sıkıntılı ve sorunlu bir program ki, (geri yüklemeden sonra bile) diğer oyunları açmaya çalıştım, onları da oyun hizmetlerine yönlendirdi ve açmadı.

Sıfır windows kurdum bu Gamepass sorunlarından kurtulmak için ve ilk defa bir oyun oynayayım dedim sonuç bu!

Geri
Yukarı