Xeon E5430 750 Tİ darboğaz sorunu

IsmetGunerhan23

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba yeni ekran kartı ve SSD aldım. Windows kurulumunu yapıp oyunları test etmeye başladım PUBG Mobile kötü bir performans verdi sebebini anlamadım ayarlar ile oynasam da bir şey değişmedi. GTA 5'te yüksek performans beklerken eski ekran kartım (R7 240) tan bile daha düşük FPS ve donmalar meydana geldiğini gördüm. Yüksek ayarlar 1680X1050 çözünürlüğünde MSAA ve FXAA kapalı ekran kartı %70 işlemci ise %100 Kullanımda sıcaklığı 77-80 derece FPS 30-50 arası sizce ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Başlıkta belirttiğim GTX 750 Tİ

Ram 4 GB az biliyorum ama anakart bu kadar destekliyor.

Açıp kapatıyorum bir fark olmuyor maalesef.
Ekran kartı sıfır mı daha önce bir işte kullanılmış mı diye sormak istiyordum aslında, RAM konusuna gelince Windows 10 çoğu zaman boşta iken 4.1 GB kullanıyor. İşlemcinin mimarisi de sunucu tabanlı ve biraz eski moda. Güncel oyunlarda sorun çıkarması kaçınılmaz.

PUBG Mobile'in kötü performans vermesi bi' bakıma doğal, sanal makine mantığıyla çalıştığı için normalden fazla RAM ihtiyacı duyuyor, PUBG Lite oynayın zaten ne gereği var Mobile'in. Ben GTA 5 oynarken 8GB'lık belleğim genelde %90'dan aşağı düşmüyor, tabii ben yüksek ayarlarda oynuyorum onun da etkisi olabilir ancak önceki ekran kartında daha rahat oynadığını söylemen kafayı karıştırıyor, tamamen aynı ayarları kullandığına emin misin?

PUBG Mobile'in kötü performans vermesi bi' bakıma doğal, sanal makine mantığıyla çalıştığı için normalden fazla RAM ihtiyacı duyuyor, PUBG Lite oynayın zaten ne gereği var Mobile'in. Ben GTA 5 oynarken 8GB'lık belleğim genelde %90'dan aşağı düşmüyor, tabii ben yüksek ayarlarda oynuyorum onun da etkisi olabilir ancak önceki ekran kartında daha rahat oynadığını söylemen kafayı karıştırıyor, tamamen aynı ayarları kullandığına emin misin?
GTA 5 ayarları düşürüp oynadığımda bu sefer tam olarak işlemciye yük biniyor ve darboğaz oluyor sanırım yükseğe alınca RAM yetmiyor olabilir 3500-3900 kullanıyor gösteriyor ama tabiki daha fazlasını ister yüksek orta ayarlarda. O zaman hiç kafamı yormayıp DDR3 anakart, güzel bir işlemci ve 8 GB RAM alayım. bir tanıdığım satıyor ucuz fiyata sorunsuz alabilirsem çözülür sanırım :) ama xeon işlemcimin 750 ti darboğaz yapması biraz şaşırttı doğrusu.
Ekran kartı sıfır mı daha önce bir işte kullanılmış mı diye sormak istiyordum aslında, RAM konusuna gelince Windows 10 çoğu zaman boşta iken 4.1 GB kullanıyor. İşlemcinin mimarisi de sunucu tabanlı ve biraz eski moda. Güncel oyunlarda sorun çıkarması kaçınılmaz.
Ekran kartı akrabamın sadece internette dolaşıyorlardı hiç sıkıntısız.

GTA 5 ayarları düşürüp oynadığımda bu sefer tam olarak işlemciye yük biniyor ve darboğaz oluyor sanırım yükseğe alınca RAM yetmiyor olabilir 3500-3900 kullanıyor gösteriyor ama tabiki daha fazlasını ister yüksek orta ayarlarda. O zaman hiç kafamı yormayıp DDR3 anakart, güzel bir işlemci ve 8 GB RAM alayım. bir tanıdığım satıyor ucuz fiyata sorunsuz alabilirsem çözülür sanırım :) ama xeon işlemcimin 750 ti darboğaz yapması biraz şaşırttı doğrusu.

Ekran kartı akrabamın sadece internette dolaşıyorlardı hiç sıkıntısız.
Darboğaz bellekten kaynaklı olabilir. İşlemcinizin de öyle fazla performansı yok. Bütün Xeon işlemcilerin performansı iyi olacak diye bir kaide yok. Siz çok düşük bir model almışsınız. Örnek olsun diye aşağıdaki bir kaç adet Xeon işlemci performans puan sıralamasını gösterdim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı