Çözüldü Xeon E5440 ısı problemi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Petrov

Hectopat
Öncelikle hepinize merhaba. Başlıkta da belirttiğim gibi Xeon işlemci kullanıyorum ve çok ısınıyor. Örneğin LoL oynarken ayarları ne yaparsam yapayım 50 FPS gibi bir FPS alıyorum. İşlemci oyunu olduğu için işlemcinin ısınmasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum.
Sistem bileşenleri;
Xeon E5440.
GT1030.
8 GB DDR3 RAM.
500+250 HDD.
Nasıl çözebilirim bu sorunu?

Çözüm
Buradaki dosyalardan anakartınıza uygun olanı seçip USB dosyasına kopyalayın. Daha sonra BIOS ekranından BIOS yükleme işlemi gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bunu da internette kolaylıkla bulabilirsiniz.
Hocam o işlemciden bende kullandım.
Zamanında lakin 50 FPS bayağı gülünç bir değer 750 Ti ve aynı işlemci ile 160 civarı alıyordum boş haritada.
Snowman M.200 adlı bir soğutucu var 70 lira gibi bir şey olmalı fiyatı ben onu alarak bayağı soğutmuştum 60 derece civarlarındaydı tavsiyem stok soğutucu kullanmayın.
Stok soğutucu soğutamıyor o işlemciyi yaz aylarında 100 derece belki daha fazla oluyor termal macununuz kaliteli ise yenileyin ama pek fark etmiyor bir de BIOS modlama işlemini yapmanız gerekiyor.

Hocam bende bir tane BIOS var.
ECS G41T-M7 için elinizdeki anakart bu ise kesinlikle modlamalısınız yoksa o sıcaklık seviyesini düşürmek zor.

Buradaki dosyalardan anakartınıza uygun olanı seçip USB dosyasına kopyalayın. Daha sonra BIOS ekranından BIOS yükleme işlemi gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bunu da internette kolaylıkla bulabilirsiniz.

Çözüm
İlginiz için teşekkür ederim. Birazdan denerim.
RAR şifresini biliyor musunuz?
Yaptım modlamayı. İşlemci sıcaklığı 4-5 derece düştü sadece ama oyun içerisinde gene de 99'a vuruyor. Oyunda 15-20 FPS kadar arttı fark edilebilir şekilde. Snowman M200 alsam biraz daha soğur mu? FPS biraz daha artar mı?

İlginiz için teşekkür ederim. Birazdan denerim.
RAR şifresini biliyor musunuz?
Yaptım modlamayı. İşlemci sıcaklığı 4-5 derece düştü sadece ama oyun içerisinde gene de 99'a vuruyor. Oyunda 15-20 FPS kadar arttı fark edilebilir şekilde. Snowman M.200 alsam biraz daha soğur mu? FPS biraz daha artar mı?

FPS konusunda net bir şey söyleyemem lakin soğuma konusunda cidden iyi iş yapıyor zaten işlemci 100 150 lira bandında olduğu için gidip de 300 lira soğutucuya verilmez diye düşünüyorum ama bence alın performans olarak artış sağlar bir de şu anda kış ayındayız yaz ayında hava ısınınca o işlemciyi soğutmak harbi zor olacaktır.
FPS konusunda net bir şey söyleyemem lakin soğuma konusunda cidden iyi iş yapıyor zaten işlemci 100 150 lira bandında olduğu için gidip de 300 lira soğutucuya verilmez diye düşünüyorum ama bence alın performans olarak artış sağlar bir de şu anda kış ayındayız yaz ayında hava ısınınca o işlemciyi soğutmak harbi zor olacaktır.
Sanırım sizin soğutucunuz stok fandan daha kötü yanlış anlamayın stok fanla kışın 60 75 derece arası görüyordum ben :D

işlemci fanı snowman - Google Alışveriş. Stock fanın bir ayağı kırık olduğu için bunu kullanıyorum ama hâlâ oyun oynarken 100 dereceyi görüyor. İşlemciyi ilk aldığım zamanlarda boşta 57 58 derece çalışırken şu an 68 70 derecenin altında çalışmıyor. Temiz format atsam düzelir mi acaba?

Pek sanmıyorum sizin kaliteli bir termal macun ve kule tipi bir soğutucuya ihtiyacınız var.

Yeni konular

Geri
Yukarı