Xeon E5450 3.7 GHz üstü overclock

1.4500 voltaj verip deneyeceğim bugün işlemci stock 1.1300 de çalışıyor herhangi bir zarar vermesinden endişeliyim 1.3 üzerine çıkmamıştı hiç.
Sorunu anladık o zaman çünkü herkes voltaj verdiğini varsaymıştı. PSU yetersizliğinde de sürekli resetlemeye başlar sistemi oda yanıltıcı oldu. Voltajı 1375 civarina cek 3.9GHz için olmazsa 1400, 1425. Dene işte yine olmazsa RAM’i düşür kendi çalışma frekansının daha altına o şekilde olur ama arkadaşın dediği gibi soğutman iyi olacak.

Sorunu anladık o zaman çünkü herkes voltaj verdiğini varsaymıştı. PSU yetersizliğinde de sürekli resetlemeye başlar sistemi oda yanıltıcı oldu. Voltajı 1375 civarina cek 3.9GHz için olmazsa 1400, 1425. Dene işte yine olmazsa RAM’i düşür kendi çalışma frekansının daha altına o şekilde olur ama arkadaşın dediği gibi soğutman iyi olacak.

Mavi ekranı PSU yüzünden değil yetersiz Voltaj verdiğin için alırsın CPU' ya BIOS üzerinden. Ben DDR2 Anakart kullandığım için RAM frekanslarım da 800MHz daha fazla yükseltince RAM'ler eski odluğu için engel oluyor. Zaten dediğim gibi oldukça sıcak çalışıyor daha fazla yükseltmek de çok mantıklı değil.

Şuan 3.7 Ghz üstüne çıkaramadım bir türlü 1.4500 verdim yine reset attı açılmadı :)
Aida test sonuçları sıcaklık değerleri çok iyi bence.

Dosya Ekleri

• 3.7 ghz voltage 1.2.png
    3.7 ghz voltage 1.2.png
    19,7 KB · Görüntüleme: 81
Şuan 3.7 Ghz üstüne çıkaramadım bir türlü 1.4500 verdim yine reset attı açılmadı :)
Aida test sonuçları sıcaklık değerleri çok iyi bence.
CMOS herhalde BIOS'un. Bu arada güncel olsun BIOS her zaman bu çok önemli bir şey.
CPU Ratio: 9X
CPU Host Clock Control: Enabled
CPU host frequency: 440

DRAM Performance Enhance tarafında ise.
Performance Enhance: Turbo
Frequency latch denilen şey: Auto
System memory multiplier (SPD): 2.00D

CPU Vcore: 1.45625
CPU Termination: 1.300
CPU PLL: 1.630
CPU Reference: 0.808

DRAM voltage: 2.00 veya 2.1
DRAM termination: 0.920
Chanel A: 0.920
Chanel B: 0.920

3.96GHz alıyorsun bu değerlerle.

Tekrar olmazsa her mahallede olan bilgisayarcı Ramazan abiye götür 12V kanalından 350-400W güç sağlayabilen bir PSU takıp deneyin aynı değerleri olursa demek ki PSU'dan. :D
Tabi 15TL'den fazla para bayılma derim. Olmadı bir arkadaşının PSU'yu ödünç alıp dene aynı şeyi.

CMOS herhalde BIOS'un. Bu arada güncel olsun BIOS her zaman bu çok önemli bir şey.
CPU Ratio: 9X
CPU Host Clock Control: Enabled
CPU host frequency: 440

DRAM Performance Enhance tarafında ise.
Performance Enhance: Turbo
Frequency latch denilen şey: Auto
System memory multiplier (SPD): 2.00D

CPU Vcore: 1.45625
CPU Termination: 1.300
CPU PLL: 1.630
CPU Reference: 0.808

DRAM voltage: 2.00 veya 2.1
DRAM termination: 0.920
Chanel A: 0.920
Chanel B: 0.920

3.96GHz alıyorsun bu değerlerle.

Tekrar olmazsa her mahallede olan bilgisayarcı Ramazan abiye götür 12V kanalından 350-400W güç sağlayabilen bir PSU takıp deneyin aynı değerleri olursa demek ki PSU'dan. :D
Tabi 15TL'den fazla para bayılma derim. Olmadı bir arkadaşının PSU'yu ödünç alıp dene aynı şeyi.

Hocam ben CPU voltage ile oynuyorum sadece termination pll reference bunlar ile oynama yapmıyorum. Ram voltajlarıda sabit 2.0 voltaj yüksek değil mi? Ben bir PSU alıp öyle deneyeceğim 350-400W dediğiniz gibi sonuçları tekrar buraya yazacağım.

RAM bölümünde Performance Enhance Turbo yapınca sistem 3.5 Ghz olsa bile açılmıyor. O yüzden standart bırakıyorum.

Hocam ben CPU voltage ile oynuyorum sadece termination pll reference bunlar ile oynama yapmıyorum. Ram voltajlarıda sabit 2.0 voltaj yüksek değil mi? Ben bir PSU alıp öyle deneyeceğim 350-400W dediğiniz gibi sonuçları tekrar buraya yazacağım.

RAM bölümünde Performance Enhance Turbo yapınca sistem 3.5 Ghz olsa bile açılmıyor. O yüzden standart bırakıyorum.
İşlemciye OC yapıldığında eski tiplerde hep 2.00D veya 2.66D yapıp 2.0 veya 2.1 de voltaj yapılır yani bu anakartta bu işlemciye bu şekilde yapılır genel kanı budur. Eğer istenilen frekans değeri görülmek isteniyorsa işlemcide. Bir OC uzmanına yaptırırsanız bu işi dediğim değerlerle de oynadığını göreceksinizdir.
Bu iş tamamen zevk işi başka bir şey değil. Darboğaz problemi yaşanmıyorsa yaşanan stresin 10 da 1'ine değmez oyuncular için. Programlar da tabi çoklu çekirdek performansı önemli olduğundan fark eder hatırı sayılır şekilde.

İşlemciye OC yapıldığında eski tiplerde hep 2.00D veya 2.66D yapıp 2.0 veya 2.1 de voltaj yapılır yani bu anakartta bu işlemciye bu şekilde yapılır genel kanı budur. Eğer istenilen frekans değeri görülmek isteniyorsa işlemcide. Bir OC uzmanına yaptırırsanız bu işi dediğim değerlerle de oynadığını göreceksinizdir.
Bu iş tamamen zevk işi başka bir şey değil. Darboğaz problemi yaşanmıyorsa yaşanan stresin 10 da 1'ine değmez oyuncular için. Programlar da tabi çoklu çekirdek performansı önemli olduğundan fark eder hatırı sayılır şekilde.

Yorumun için teşekkürler ben zaten darboğaz yaşamıyorum sürekli oyun oynayan gamer birisi değilim açıkçası merakımdan bu işi yapıyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı