Xeon E5450 overclock sorunu

beyazcikolata

Centipat
Arkadaşlar herkese öncelikle selamlar,

Şu an mevcut olarak kullanmış olduğum modlu Xeon E5450 işlemcim var ancak OC yapmaya kalktığımda 333 MHz'den Max 342 MHz'ye çıkabiliyorum. Sonuç olarak 3.00 GHz hızım sadece 3.08 GHz'e çıkmış oluyor. Üstelik cihazın sıcaklık sorunu bulunmamakta. İşlemci boşta 27 derece yükte Max 46 dereceyi geçmiyor stok fan ile ancak bir türlü OC yapamıyorum 342 üstü MHz seçtiğimde PC açılmıyor sürekli kendini yeniden başlatıp duruyor 2 sn aralıklarla adeta kendini açmaya çalışıyor ama açamıyor. Mecburen güç kaynağından PC'yi kapatıp tekrar açıyorum. Haliyle BIOS'ta otomatik olarak kendini 333'e tekrardan sıfırlamış oluyor. Sizce nerede hata yapıyorum? İnternette pek çok OC videosu izledim onların yapabildiği seviyelerin yarısını bile göremedim.

Sistem özelliklerim;

• MSI G41M P43 combo anakart.
  • Kingston DDR3 RAM 4 + 4 GB.
  • Xigmatek X-Calibre 400W Power.
  • Xeon E5450 modlu 775 pın işlemci.
  • GT 1030 ekran kartı.

Yetersiz voltaj vermenizden kaynaklı olabilir, çarpan kilidindeki değeri artırırken voltajı artırıyor musun?

Anakartınız 342MHz üstü OC'u desteklemiyor olabilir veya 342MHz üstü güç verdiğiniz zaman güç kaynağınız bunu kaldıramıyor ve dolayısı ile sisteme güç vermiyor ve bu yüzden de bilgisayar açılmıyor olabilir.

sistem parçalarının kendi sitesinden tdp değerini topla sonra oc için psu un yeterlimi diye (belkide cpuya voltaj vermediğinden açılmıyordur) voltaj veriyosan topladığın değerlerin üstüne ekle ve ozaman ölçersin birde psuun 12v kanalından sadece yetecek kadar veriyorsa psuun yetersizdir

Voltajı arttırmadım. Ne kadar arttırmalıyım acaba?

Voltaj verirken size belli seçenekler mi soruyor yoksa yazmanızımı istiyor. şeçenek veriyor ise 50mv ile deneyebilirsiniz

Evet seçenekler sunuyor. Deneyeceğim teşekkür ederim.

Bu senin yaptığın overclok a göre değişicekti bir yerden sonra açıldığı gibi mavi ekran verirse 100MV 150MV gibi değerler girebilirsin ama eğer overclock profilleri varsa %10 %15 overclock profillerini deneyip çalışanı bulup onu kullanabilirsin. Yaptıktan sonra ekran gelmiyorsa DRAM Frequency'de bulunan değerin bir tık altındaki değeri girip deneyebilirsin.

Geri
Yukarı