Xeon işlemcilerin farkı ne?

xyztehlike

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, i7 3770 almayı düşünüyordum fakat gözüme xeon E3-1230 V3 takıldı. Aralarında neredeyse hiç fark yok fakat fiyat farkı uçurum. Gözümden kaçan kritik bir fark mı var bilen arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.

Fazla güç harcayan, fazla ısınan işlemcilerdir.

Şu an fiyatları ucuz gibi çünkü çoğu 5 sene üstü işlemciler. Aliexpress'de çok ucuza satılabiliyor.

Overclock edince performansları ortaya çıkan işlemcilerdir.

En az V3-V4 işlemciler alınmalıdır.

Çekirdek bakımından fazladır. Çünkü genellikle sunucu tarzı işlerde kullanılıyor.

Çok ucuzlar diye oyun sistemleri toplanabiliyor. Ama ben önermiyorum. Çünkü çok elektrik harcıyor ve çok ısınıyorlar.

Gerçek oyun performansı overclock edilince ortaya çıkıyor. Overclock edilebilmesi için de overclock destekli ve mosfet soğutuculu bir anakart gerektirir.

İşlemci soğutucusu da iyi olmalıdır.

Onlar özel işlemciler, aynı Quadro ekran kartları gibi.
Sunucularda veya CAD programlarında tercih edilir.

Fazla güç harcayan, fazla ısınan işlemcilerdir.

Şu an fiyatları ucuz gibi çünkü çoğu 5 sene üstü işlemciler. Aliexpress'de çok ucuza satılabiliyor.

Overclock edince performansları ortaya çıkan işlemcilerdir.

En az V3-V4 işlemciler alınmalıdır.

Çekirdek bakımından fazladır. Çünkü genellikle sunucu tarzı işlerde kullanılıyor.

Çok ucuzlar diye oyun sistemleri toplanabiliyor. Ama ben önermiyorum. Çünkü çok elektrik harcıyor ve çok ısınıyorlar.

Gerçek oyun performansı overclock edilince ortaya çıkıyor. Overclock edilebilmesi için de overclock destekli ve mosfet soğutuculu bir anakart gerektirir.

İşlemci soğutucusu da iyi olmalıdır.
Sanırım en açıklayıcı bu mesaj. Şahsen overclock deyince benim aklıma X3440 ve onun abisi olan X3470 geliyor. Isınma sorununu da işlemciye az para verdikleri için ellerinde kalan parayla iyi bir soğutma alarak çözerler artık. Elektrik konusuna bir şey diyemeyeceğim. Çözümü var mıdır bilmem.

Yeni konular

Geri
Yukarı