Xeon işlemcilerin farkı ne?

Sanırım en açıklayıcı bu mesaj. Şahsen overclock deyince benim aklıma X3440 ve onun abisi olan X3470 geliyor. Isınma sorununu da işlemciye az para verdikleri için ellerinde kalan parayla iyi bir soğutma alarak çözerler artık. Elektrik konusuna bir şey diyemeyeceğim. Çözümü var mıdır bilmem.

Şimdi 95W harcıyor. Overclock edilince en az 120W harcayacağını düşünüyorum. Yani çok elektrik faturası gelir. Birde ekran kartı 150W falan. Elektrik faturası çok geleceği kesin.

İyi bir soğutma için en az 200 TL'lik bir hava soğutma gerektiriyor. 2000 TL gibi bir bütçen varsa. Sadece performans odaklıysan zorla bir sistem toplanır. O yüzden fazla önermiyorum.

Buraya Xeon sistem toplamak için gelmiştim. O yüzden biraz bilgiliyim bu konularda.

Şimdi 95W harcıyor. Overclock edilince en az 120W harcayacağını düşünüyorum. Yani çok elektrik faturası gelir. Birde ekran kartı 150W falan. Elektrik faturası çok geleceği kesin.

İyi bir soğutma için en az 200 TL'lik bir hava soğutma gerektiriyor. 2000 TL gibi bir bütçen varsa. Sadece performans odaklıysan zorla bir sistem toplanır. O yüzden fazla önermiyorum.

Buraya Xeon sistem toplamak için gelmiştim. O yüzden biraz bilgiliyim bu konularda.
Bence onun yerine biraz daha işlemciye para ayırıp i5 3-4-İ3 6-7. nesil işlemciler alınabilir.

OC yapmayacağım sadece oyun ve iş için düşünüyorum. (İşten kasıt programlama modelleme vs. Render alacağım işler yani.) Google'da i7 3770 -> 77 watt, xeon E3-1230 V3 -> 80 watt görünüyor. Aradaki 3 wattlık fark, faturaya çok fazla yansır mı? Ve performansı i7 3770 kadar olur mu? Çünkü i7 3770 ile arasında 200 tl bir fark var fiyat olarak.

OC yapmayacağım sadece oyun ve iş için düşünüyorum. (İşten kasıt programlama modelleme vs. Render alacağım işler yani.) Google'da i7 3770 -> 77 watt, xeon E3-1230 V3 -> 80 watt görünüyor. Aradaki 3 wattlık fark, faturaya çok fazla yansır mı? Ve performansı i7 3770 kadar olur mu? Çünkü i7 3770 ile arasında 200 tl bir fark var fiyat olarak.
Eğer E3 1230 V3 overclock edersen performans elde edebilirsin. 3W farkı bile olmaz.

Sana E3 1230 V3 yerine E5 2630 V3 alabilirsin.

Dediğim gibi eğer overclock edersen güzel bir performans elde edebilirsin. Onun için overclock destekli anakart ve mosfet soğutucu sahip anakart lazım. Üstüne bir işlemci soğutucusu gerekiyor. İşlemci soğutucusu hava soğutma olabilir.

Bence AMD Ryzen 5.nesil ile bir bilgisayar toplamalısın. Ne kadar bütçen var bilmiyorum ama.

Ne kadar oyun oynayacaksın? Çoğunlukla ne yapacaksın?

Geri
Yukarı