Xeon X3440 anakartta 20'den fazla yamuk pin var

Ertugrul Dlkc

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Anakartımda 20 üzeri işlemci pin yamuğu var ve garip bir şekide çalışıyor. FPS oyunlarında FPS 170'den 80e düşüyor asla sabit kalmıyor bunun sebebi işlemci pinlerinden kaynaklı olabilir mi?
Sistemim:
750 Ti.
Xeon X3440 OC 3.6
8 GB RAM.
240GB SSD.
Gigabyte H55 D2h.

Hangi oyunda bu sorunu yaşıyorsun? Benim bildiğim işlemci pinlerinin yamuk olması durumunda anakart, işlemciyi görmeyeceği için direkt bilgisayarı kullanamazdın. FPS dalgalanması olmaz.

Pinlerde "gerçek" bir sıkıntı olsa tümden açılmazdı diye düşünüyorum bilgisayar. FPS düşüşünün sebebi yüksek sıcaklık olabilir.

Sıcaklık olarak 70 80 arası gidip geliyor. Sistemim önceden 99 dereceyi görüyordu 95'de droplar baş gösteriyordu ama 70 80 derecede bir sıkıntı çıkarıcağını düşünmüyorum. Evet 80derece bile riskli bir sıcaklık fakat 4 bakır borulu kule tipi sogutucu kullanıyorum sanırım sıcaklıgın sebebi pinlerin yamuk olması.
Hangi oyunda bu sorunu yaşıyorsun? Benim bildiğim işlemci pinlerinin yamuk olması durumunda anakart, işlemciyi görmeyeceği için direkt bilgisayarı kullanamazdın. FPS dalgalanması olmaz.

Valorant oynuyorum sadece.

Pin yamuğundan olabilir. Anakart yarım yamalak işlemciyi görüyordur.

Haklı olabilirsiniz. Elime iğne alıp düzetlme riskine girmeli miyim sizce?

Sıcaklık olarak 70 80 arası gidip geliyor. Sistemim önceden 99 dereceyi görüyordu 95'de droplar baş gösteriyordu ama 70 80 derecede bir sıkıntı çıkarıcağını düşünmüyorum. Evet 80derece bile riskli bir sıcaklık fakat 4 bakır borulu kule tipi sogutucu kullanıyorum sanırım sıcaklıgın sebebi pinlerin yamuk olması.

Valorant oynuyorum sadece.

Haklı olabilirsiniz. Elime iğne alıp düzetlme riskine girmeli miyim sizce?
Girmeyin. Pinler kopabilir. Ve Valorant optimizasyonu ölü oyun. Düzeltilmediyse olabilir.

Valorant'ta yasıyorum ama dün ETS indirdim FPS'i 60a sabitledim şehre girince bir anda 30 oluyor ama tekrar 60FPS'ye cıkıyor.

Peki O.C. olarak kullandığını belirtmişsin. Anakart bir yerden sonra yetersiz kaldığı için hız, voltaj kesiyor olabilir mi? Daha önce böyle bir sorun yaşamıştım kendimde, oradan biliyorum. Stok halde test edip tekrar geri dönüş atabilir misiniz?

Yeni konular

Geri
Yukarı