Xeon X5450 yüksek sıcaklık

Mehmet Can

Decapat
Foxconn G41MXE anakart.
Xeon X5450 3.00 GHz işlemci.
4 GB DDR3 1333MHz RAM.
R7 240 2 GB 128 Bit DDR3 ekran kartı.
235Watt güç kaynağı.
İşlemcimi hazır modlu aldım ve anakartımın BIOS'unu güncelledim.
Uzay montaj kullanıyorum.
Stok soğutucu kullanıyorum ve Zula'ya 720p ayarlarda girdiğimde işlemci 100 dereceleri görüyor ve bazen 7-8 haneli rakamlar çıkıyor ısı derecesi olarak. Bu sorunu nasıl giderebilirim? Böyle kullandığım taktirde işlemcim yanar mı?

IMG_20210116_131755.jpg

IMG_20210116_131608.jpg

Hocam ısı sensörleriniz bozulmuş galiba. GPU sıcaklığıda pek gerçekçi değil. İyi bir kule tipi soğutucu alabilirsiniz. İşlemci yanmaz bence.

Bunu alabilirsiniz.

İşlemci %30-40 kullanımda bile 100 dereceyi görüyor. Isı sensörleri bozuk mu bilemem ama oyunda ara sıra drop FPS düşmesi yiyorum ayrıca işlemci kendini oyun içinde 2GHz'e çekiyor. Sıcaklık değerleri beni korkutuyor açıkçası.

İşlemci %30-40 kullanımda bile 100 dereceyi görüyor. Isı sensörleri bozuk mu bilemem ama oyunda ara sıra drop FPS düşmesi yiyorum ayrıca işlemci kendini oyun içinde 2GHz'e çekiyor. Sıcaklık değerleri beni korkutuyor açıkçası.
Frekans düşüşü varsa sıcaklık değerleri doğrudur. Kule tipi çift bir soğutucu almanızı tavsiye ederim.

Oyunda herhangi bir donma kasma yaşamıyorsanız BIOS güncellemesi yapın. Ben de E5430 kullanırken yaşamıştım BIOS güncelleyince düzelmişti.

Biraz önce BIOS güncellemesi yaptım. Bilgisayar Casper ekranında açılıyordu şimdi Foxconn yazısı çıkıyor ilk ekranda. Ama BIOS'u güncellemeden bakmamıştım bu değerlere güncelledikten sonra baktım ve bu şekilde maalesef. Yapmam gereken nedir?

Geri
Yukarı