Xeon X5450'den İ5-4590 Upgrade Yapmaya Değer Mi?

Curesto

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar. Şuan ki işlemcim, erkan kartıma darboğaz yaptığı için 350 TL'ye bulduğum İ5-4590'a geçmeyi planlıyorum. Bu seriye geçmeye değer mi?

Maliyeti alternatifsiz olursa neden olmasın, aradaki farkı hissedersin. Geçebilirsen serinin 4C/8T işlemcileri çok daha iyi olur.

Eğer hızaşırtmasız kullanıyorsan arada 2 katına yakın performans farkı var. Yeni teknoloji olması daha büyük artı. Ayrıca i5 tek çekirdek performansı da daha yüksektir.

Ama bence daha yeni sistemlere geçene kadar Xeon ile idare et. OC yapıp kullan. Çünkü sadece işlemci değil anakartın da değişmesi gerekiyor. Madem anakartın değişecek daha güncel bir sistem tercih et.

Eğer hızaşırtmasız kullanıyorsan arada 2 katına yakın performans farkı var. Yeni teknoloji olması daha büyük artı. Ayrıca i5 tek çekirdek performansı da daha yüksektir.

Ama bence daha yeni sistemlere geçene kadar Xeon ile idare et. OC yapıp kullan. Çünkü sadece işlemci değil anakartın da değişmesi gerekiyor. Madem anakartın değişecek daha güncel bir sistem tercih et.
330 TL'ye MSI Z87 MPower Max anakart bulduğum için düşünüyorum bu platformu.

330 TL'ye MSI Z87 MPower Max anakart bulduğum için düşünüyorum bu platformu.

Bütçe uygunsa, daha güncel platformda yeni nesil güçlü bileşen içeren bir sisteme geçmeniz daha sağlıklı olur. Eğer değilse, i7-4770K bu anakart için güzel bir alternatif. En azından 4C/8T bir işlemci, 4C/4T 4590'dan daha uzun ömürlü olur ve fiyat farkı da fazla yok diye biliyorum bu iki işlemci arasında.

Toplam 700 ₺ masraf yapacaksın aşağı yukarı. Az para değil bence. Eskileri kaça satarsın onu bilemiyorum.
Hızaşırtma yapmayı denedin mi?
Ekran kartı marka model nedir?
Sapphire R9 280X Tri-X OC 3GB GDDR5 384-Bit.
Hız aşırtma yapmayı denedim, fakat ne kadar denediysem de 3.6 GHz'de bile stabil çalışmadı.
Değer. Bütçe artarsa 4790 düşünebilirsin. 4790 çoğu kartı sorunsuz şekilde çalıştırıyor.
Hocam çok uçuk fiyatlardan satıyorlar o modeli.

@Curesto
Konu açmadıysan OC ile ilgili konu aç istersen yardımcı olunabilirse.
Dediğim gibi ben senin yerinde olsam biraz daha birikim yapıp daha yeni sisteme geçerdim. Ama senin tercihin ve maddi durumuna bağlı tabi.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı