XFX RX 5500 XT 4 GB FPS düşüklüğü

• Konuyu başlatan dwepss
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 14
  • Görüntüleme 543

dwepss

Hectopat
Daha fazla  
RAM
Corsair Vengeance LPX 8x2GB 3000MHz
Ekran kartı
XFX RX 5500XT 4 GB
Anakart
GIGABYTE A320M-S2H
İşlemci
AMD Ryzen 5 3600
Öncelikle herkese merhaba. Bu konu artık gerçekten kafamda problem olarak yaşıyor. Ekran kartını aldığımdan beri sadece tek bir oyunda denedim. Herkes Fivem'i biliyordur. Şu anlık tek o oyunu oynadığım için sistemi başka oyunda deneme fırsatım olmadı. Anlamadığım bir şekilde oyun içerisinde FPS düşüklüğü yaşıyorum. Ekran kartını araştırdığımda, herkeste FPS sorunu olduğunu gözlemledim. Driver, BIOS vs. güncel. Ekran kartına AMD Driver'dan hız aşıttırma yaparak VRAM arttırıyorum, oyun bu şekilde biraz daha stabil oluyor. Bu konu hakkında bana yardımcı olabilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Şimdi desem ki başka kartla dene onu da yapamayacaksın sanırım. FiveM sunucuları problemlidir. Ne kadar bir FPS düşüklüğünden bahsediyorsun bilmiyorum da, 45 altına düşmüyor ise normaldir çünkü birkaç etken var. İnternet kaliten başta gelir ama yüzde 90 sunucu kaynaklıdır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam FiveM çok sorunlu ve sistemi çok yoruyor, tavsiyem GTA 5'in ayarlarını en düşük ayarlara alıp öyle deneyin. Yüksek ayarlarda FiveM oynamak işkence gibi bir şey.

Şimdi desem ki başka kartla dene onu da yapamayacaksın sanırım. FiveM sunucuları problemlidir. Ne kadar bir FPS düşüklüğünden bahsediyorsun bilmiyorum da, 45 altına düşmüyor ise normaldir çünkü birkaç etken var. İnternet kaliten başta gelir ama yüzde 90 sunucu kaynaklıdır.
Ortalama olarak bazı mekanlarda +120, bazı araç sürüşlerinde 50'ye kadar düşüyor. Anlık fps düşüşleri çok sıkıntı yaratıyor. İnternetim 50/5, fakat saat 7 den sonra 25/2,5 oluyor. Rolde olduğum vakitlerde akşam o saatlar, internet hızı o kadar fark yaratır mı?

Hocam FiveM çok sorunlu ve sistemi çok yoruyor, tavsiyem GTA 5'in ayarlarını en düşük ayarlara alıp öyle deneyin. Yüksek ayarlarda FiveM oynamak işkence gibi bir şey.
Fazla bir fark olmuyor, tek değişen görüntü kalitesi.
O anakart ile PCI-e 3.0 hızında kullanıyorsun ekran kartını, normaldir FPS düşüklüğü.
Nasıl yani, biraz açıklayabilir misin? Düzeltmemin bir yolu var mı?

Fazla bir fark olmuyor, tek değişen görüntü kalitesi.

Nasıl yani, biraz açıklayabilir misin? Düzeltmemin bir yolu var mı?

Şöyle söyleyeyim, 5500XT normalde PCI-e 4.0 X8 hızında kullanıldığında PCI-e 3.0 X16 hızına ulaşan bir model. Kullandığın anakartta 4.0 desteği olmadığı için şu an kartı 3.0 X8 hızında kullanıyorsun ve bant genişliğinden dolayı kartın performansı yer yer bazı oyunlarda düşebiliyor. FiveM de bunlardan birisi olabilir. Her oyunda FPS düşüklüğü olmuyorsa oyuna bağlı bir durum olabilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
RX 6500 XT değil hocam RX 5500 XT bu kart.

5500XT'de aynı şeyin laciverti, fark yok.

Şöyle söyleyeyim, 5500XT normalde PCI-e 4.0 X8 hızında kullanıldığında PCI-e 3.0 X16 hızına ulaşan bir model. Kullandığın anakartta 4.0 desteği olmadığı için şu an kartı 3.0 X8 hızında kullanıyorsun ve bant genişliğinden dolayı kartın performansı yer yer bazı oyunlarda düşebiliyor. FiveM de bunlardan birisi olabilir. Her oyunda FPS düşüklüğü olmuyorsa oyuna bağlı bir durum olabilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

5500XT'de aynı şeyin laciverti, fark yok.
Dediğim gibi başka oyunlarda bu durumu deneme fırsatım olmadı. Bütün parçaları daha yeni aldım, baya bir miktar para harcadım. Başka parça almaya da fırsatım yok. Bunu düzeltebilmemin bir yolu var mı?

Ortalama olarak bazı mekanlarda +120, bazı araç sürüşlerinde 50'ye kadar düşüyor. Anlık FPS düşüşleri çok sıkıntı yaratıyor. İnternetim 50/5, fakat saat 7'den sonra 25/2,5 oluyor. Rolde olduğum vakitlerde akşam o saatlar, internet hızı o kadar fark yaratır mı?

Hocam internet hızı değil kalitesi yani ping vs olayları. Sen boşuna şey yapma bizde çok yaşadık bu sorunları sunucu kalitesizliğinden kaynaklanıyordur. RAM kullanımı 13'ü geçiyorsa oda yapabilir ama geçmiyor ise sunucu kaynaklı.

Geri
Yukarı