XFX RX 5600XT Ekran kartını soğutmak

Sweast

Centipat
Makaleler
1
Ekran kartım oyunlarda minimum 70 derece nasıl soğutacağımı bilemiyorum. Ekstra olarak ne alınır veya yazılımsal olarak söyler misiniz?

Ekrank kartı: XFX RX 5600XT (ekran kartının soğutma sorunlu olduğunu biliyorum) kasamda sedece 1 fan var.

Kasanıza daha fazla fan takmanız zaten genel olarak tüm parçalarınızın soğutmasına katkı sağlar. 1 fan varsa kasanızda zaten ya hava girişi yok yada hava çıkışı yok demektir. Kasanızda daha fazla fan takabileceğiniz bir yer yoksa kasanızı değiştirip daha fazla fan takabileceğiniz bir modele geçmeniz sağlıklı olur.

MSI Afterburner programını indirip bunun gibi sıcaklık - fan hızı eğrisi oluşturun. Şu anda ekran kartınızın fanları düşük bir hızda dönüyor olabilir. Bu şekilde yüksek sıcaklıkta fanlar çok daha hızlı dönecektir.

t-gpu curve.jpg

Bunun dışında kasanın hava akışı yetersiz gibi duruyor. Yan taraftaki cam/kapak çıkarıp o şekilde kullanın. Sıcaklıkları kontol edin. Yeterince düşüyorsa kasayı bu şekilde kullanabilirsiniz veya yan tarafa sineklik/tül çekebilirsiniz.

Bu yöntemler işe yaramazsa bir de özellikle AMD ekran kartları için Undervolt/Voltaj düşürme işlemi var. O konuda pek bilgim yok ama araştırabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı