XFX RX 570 oyun performansı

İldasf

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba XFX RX 570 ekran kartına sahibim FPS'lerimde sıkıntı yok ama şöyle bir problem var PES 2021 oynarken sıcaklık 76 77 dereceye kadar çıkıyor normal ama CS:GO gibi işlemci isteyen bir oyunda yine orta ayarlarda oynamama rağmen aynı şekilde 76 77 dereceleri görüyor neden olabilir?

4 GB'lık modele sahibim. Çok araştırdım ve RX kartlara stock halindeyken voltajı yüksek verdikleri sonucuna ulaştım. Ben de kartıma Furmark ile test ede ede MSI Afterburner ile undervolt uyguladım ve custom fan eğrisi ayarladım. Sıcaklık değerlerim 70'e bile ulaşmaz oldu bu sayede. Hissedilir herhangi bir performans kaybı da yaşamadım. Battlefield V oyununu ultra ayarlarda 60 FPS oynayarak bitirdim. GTA V'te ultra ayarlarda 75 FPS rahat alıyorum. Performans kaybı hissedersem Power Limit'i -%5'e çekmeyi düşünüyorum +10 voltaj vererek. Ayarladığım fan eğrisi şu an sıcaklık arttığı anda epey iyi soğutma sağlıyor.

Sıcaklık değeri 75'e ulaştığı anda fanları agresifleştirdim. Şöyle düşünüyorum; ekran kartı sıcaklıktan dolayı zarar görmesindense fanlar biraz daha çabuk eskisin sorun değil. Fanların fiyatı 150 TL civarındaymış bu kartın ve değiştirmesi de çok kolay.

Undervolt ve fan eğrisi ayarlarım görsellerde görüldüğü gibi;

4 GB'lık modele sahibim. Undervolt yaparak bu sorunu çözdüm performans kaybı yaşamadan. Ayarlarımı alıntı yaptığım mesajımda görsellerle aktarmıştım. + Bu saydığım oyunlara Forza Horizon 4'ü de ekleyeyim, bugün bütün gün oynadım 66-70 derece aralığında, Yüksek ayarlarda.

Ayrıca bu kartla ilgili önemli bi tespitim de sanırım sessiz çalıştırmak için sıcaklık 80 dereceyi bulsa bile fanları %50 seviyesinde çalışıyordu en fazla stock halindeyken. Ben 75'e ulaştığında fanları agresifleştirdim. Ekran kartı ömrü kısalmasındansa fanların ömrü kısalsın.

Dosya Ekleri

• resim_2021-02-27_004641.png
    resim_2021-02-27_004641.png
    236,2 KB · Görüntüleme: 36
  • resim_2021-02-27_004741.png
    resim_2021-02-27_004741.png
    15,5 KB · Görüntüleme: 42
4 GB'lık modele sahibim. Undervolt yaparak bu sorunu çözdüm performans kaybı yaşamadan. Ayarlarımı alıntı yaptığım mesajımda görsellerle aktarmıştım. + bu saydığım oyunlara Forza Horizon 4'ü de ekleyeyim, bugün bütün gün oynadım 66-70 derece aralığında, yüksek ayarlarda.

Ayrıca bu kartla ilgili önemli bir tespitim de sanırım sessiz çalıştırmak için sıcaklık 80 dereceyi bulsa bile fanları %50 seviyesinde çalışıyordu en fazla stock halindeyken. Ben 75'e ulaştığında fanları agresifleştirdim. Ekran kartı ömrü kısalmasındansa fanların ömrü kısalsın.

Hocam undervolt yapmayi hiç bilmiyorum hiç ellemek istemiyorum size sadece bir sorum olacak CS:GO islemci isteyen bir oyun ve GO yu orta ayarlarda oynamama rağmen 76 77 derece sıcaklık oluyor anormal degil mi sizce?

Hocam undervolt yapmayi hiç bilmiyorum hiç ellemek istemiyorum size sadece bir sorum olacak CS:GO islemci isteyen bir oyun ve GO yu orta ayarlarda oynamama rağmen 76 77 derece sıcaklık oluyor anormal degil mi sizce?
RX kartlarda genel olarak voltaj yüksek hocam. Kartın stock ayarlarında bu değerlere ulaşması normal o yüzden. Çünkü fanları düşük güçte ve voltajı yüksek çalışıyor kart. Buna elle müdahale etmek zorunda kaldım o yüzden olmaması gereken sıcaklıklar gördüğüm için. Şu anda kendim için optimum performansı ve sıcaklığı yakaladım bu sayede. Undervolt zararlı bir işlem değil, aksine kartın ömrünü uzatır. Overclock gibi düşünmeyin. Sadece kendiniz için optimum ayarı bulmak için araştırma yapmak ve bol bol denemek gerekiyor.

RX kartlarda genel olarak voltaj yüksek hocam. Kartın stock ayarlarında bu değerlere ulaşması normal o yüzden. Çünkü fanları düşük güçte ve voltajı yüksek çalışıyor kart. Buna elle müdahale etmek zorunda kaldım o yüzden olmaması gereken sıcaklıklar gördüğüm için. Şu anda kendim için optimum performansı ve sıcaklığı yakaladım bu sayede. Undervolt zararlı bir işlem değil, aksine kartın ömrünü uzatır. Overclock gibi düşünmeyin. Sadece kendiniz için optimum ayarı bulmak için araştırma yapmak ve bol bol denemek gerekiyor.

Hocam son bir şey sorup gideceğim sizi de rahatsız ettim özür dilerim kasam Casper Excalibur'e 600 oyunlarda kasadan biraz fazla ses geliyor oyundayken kasadan fazla ses gelmesi normal mıdır sizde durum nasıldır teşekkür ederim.

Hocam son bir şey sorup gideceğim sizi de rahatsız ettim özür dilerim kasam Casper Excalibur'e 600 oyunlarda kasadan biraz fazla ses geliyor oyundayken kasadan fazla ses gelmesi normal mıdır sizde durum nasıldır teşekkür ederim.
O konuda pek bilgim yok hocam üzgünüm :( Ben de çok kısa bir süre oluyor bilgisayarımı toplayalı yeni yeni araştırmaya başladım bu konuları. Kasalar hakkında pek bilgi sahibi değilim.

CS:GO'da fanı daha yavaş çalıştığı için dereceler yüksektedir. RX serilerinde kart 75-76'da tutulmaya çalışılıyor zaten. Ben de UV yaptım watt kullanımı düştü ama dereceler genel olarak aynı ama çok daha sessiz.

CS:GO'da fanı daha yavaş çalıştığı için dereceler yüksektedir. RX serilerinde kart 75-76'da tutulmaya çalışılıyor zaten. Ben de UV yaptım Watt kullanımı düştü ama dereceler genel olarak aynı ama çok daha sessiz.

Hocam yani kasanızdaki ses biraz azaldı degil mi bir de ve GO da orta ayarlarda 75 76 derece normal mi yani RX 570 için?

Hocam yani kasanızdaki ses biraz azaldı degil mi bir de ve GO da orta ayarlarda 75 76 derece normal mi yani RX 570 için?
XFX modeli için normal dediğim gibi ekran kartların köprüleri olur ve rx570-80 için ilk köprü 66 sonrası da 76 kart bu ikisi'nin altında olması gerek.

Geri
Yukarı