Elektronik XFX RX 6650 XT MERC308 6999 TL!

Fiyatı bir süredir 7000 TL'nin üstündeydi. Model olarak tepe model sayılabilir XFX Merc modeli.
Düz RX 6700 SWFT modeli 7274 TL o da tercih edilebilir.

Sapphire pulse daha iyi olur bence hocam.

Bende de XFX RX6800 SWFT 319 Core modeli var. Normal de RX6800'ün TDP 250W fakat benim kart stok halde FurMark da 200W tüketiyor, frekanslarla hiç oynamadan 0.930mv UV yapınca oyunlarda güç tüketimi 150W'a kadar düşüyor. Oyunda gördüğü maksimum Boost ise 2210-2220MHz civarı. Bu XFX'in giriş seviyesi modellerinde bir gariplik var 😂

TDP, TBP, TGP filan hepsi farklı şeyler karıştıramyın. Zaten RX 6000 serisinde NVIDIA gibi TBP okuyamıyorsun senin 150-200W filan yazdığın TGP değeri. Ona en az +50W daha ekliceksin gerçek TBP için. Mesela 6800 Pulse 280W TBP'ye sahiptir fakat windows üzerinden sadece TGP değerini okuyabilirsin o da 200W gözüküyor.

TGP; Total GPU Power yani sadece GPU'nun çektiği güç (gpu ppt limit)

TBP; Total board Power tüm kartın çektiği güç, GPU+VRAM+PCB (Ekran kartının gerçek tükettiği W)

TDP; thermal design Power, Parçayı Soğutmak için gerekli olan soğutma kapasitesi yani bu bir şey ifade etmiyor. Örneğin 200W Çeken CPU'lar 65W TDP diye satılıyor. Milletde 65W yazıyor diye güç tüketimi düşük sanıyor yani TDP birşey ifade etmeyen firmaların kullandığı bir kelime oyunu.

Bir örnek daha vereyim RX 6700 Pulse 220W TBP'ye sahip ama windowsda en fazla 158W görürsün çünkü o yazan TGP değeridir, XFX 6700'de ise TGP 138W o yüzden boost hızı düşük kalıyor diğer 6700 modellerine göre. Timespy'dan XFX 10.650 civarı alırken diğer modeller 11.300 civarı(graphic score) alıyor. Zaten 6650 XT'de 10.500 alıyor.

Son düzenleme:
Kardeşim daha nasıl açıklayım GPU PPT Limiti düşük o yüzden daha az güç tüketiyor, daha az ısınıyor ve boost hızıda 158W modele göre daha düşük kalıyor diyorum daha ne deyim, video mu çekelim her söylediğimiz şey için.

Ben öneri isteyene Pulse da öneririm SWFT de ancak dedikleriniz doğruysa bile seçimim SWFT olurdu, Sapphire'in ekran kartlarının F/P kartlar olduğunu ancak sorun çıkarma ihtimalinin yüksek olduğunu çoğu kişi biliyor bence. Eğer 300-400 TL ekleyip sorun çıkarma ihtimali az olan, daha zayıf olsa bile daha az ısınan bir model alabiliyorsam Sapphire ekran kartlarını düşünmem bile. %4 pek de önemli bir rakam değil.

Ben öneri isteyene Pulse da öneririm SWFT de ancak dedikleriniz doğruysa bile seçimim SWFT olurdu, Sapphire'in ekran kartlarının F/P kartlar olduğunu ancak sorun çıkarma ihtimalinin yüksek olduğunu çoğu kişi biliyor bence. Eğer 300-400 TL ekleyip sorun çıkarma ihtimali az olan, daha zayıf olsa bile daha az ısınan bir model alabiliyorsam Sapphire ekran kartlarını düşünmem bile. %4 pek de önemli bir rakam değil.
Ne önerirsen öner umrumda değil açıkçası, akıllı adam bu bilgiyi alır kendi için kullanır isteyende nato kafa nato mermer devam eder. Para sizin paranız, bana giren çıkan yok.

Bilginin doğruluğunuda teyit etmek isteyende bu model kullanan birini bulup HWiNFO'da "GPU PPT Limit" değeri kaç diye sorabilir, bu kadar basit.

XFX RX 6700 kullanıyorum. Merak edip HWİNFO'dan baktım sonuç şu şekilde:

gpu ppt.jpg

Ne önerirsen öner umrumda değil açıkçası, akıllı adam bu bilgiyi alır kendi için kullanır isteyende nato kafa nato mermer devam eder. Para sizin paranız, bana giren çıkan yok.
Kusura bakmayın da siz kaliteye değil ürünün çalışıp çalışmadığına bakıyorsunuz. Gidip Rampage güç kaynağı da kullanırsınız artık. Çok bilgili gibi davranıyorsunuz, Sapphire ekran kartlarının sıkıntılarını benden daha iyi biliyor olmanız gerekiyor bence.

Ekran kartının daha kaliteli modelinin fiyatına bütçesi yeten adama %4 daha güçlü diye gidip Sapphire ekran kartı önerdikten sonra adam daha bir hafta bile geçmeden "şu sorun oldu", "şu çalışmıyor" gibi başlıklarla konu açarsa, burada insanlara "SWFT RX 6700, Pulse RX 6700'den daha zayıf" diyerek gösterdiğiniz yardımseverliği, o konuda da gösterirsiniz umarım.

Son düzenleme:
Kusura bakmayın da siz kaliteye değil ürünün çalışıp çalışmadığına bakıyorsunuz. Gidip Rampage güç kaynağı da kullanırsınız artık. Çok bilgili gibi davranıyorsunuz, Sapphire ekran kartlarının sıkıntılarını benden daha iyi biliyor olmanız gerekiyor bence.

Ekran kartının daha kaliteli modelinin fiyatına bütçesi yeten adama %4 daha güçlü diye gidip Sapphire ekran kartı önerdikten sonra adam daha bir hafta bile geçmeden "şu sorun oldu", "şu çalışmıyor" gibi başlıklarla konu açarsa, burada insanlara "SWFT RX 6700, Pulse RX 6700'den daha zayıf" diyerek gösterdiğiniz yardımseverliği, o konuda da gösterirsiniz umarım.
Harbi sıktın ya, nereden yazdıysam yine pişman ettiniz, ne alırsanız alın, çoluk çocukla uğraşıyoruz.

Son düzenleme:

Pulse modeli gayet iyi neden böyle bir yanılgıya düştün acaba?

Geri
Yukarı