XG2405 vs XL2411P

Ben de 60 HZ bir monitörden ilk defa 144 HZ IPS bir monitöre geçiş yaptım. XG2405'e geçeli yaklaşık 1 sene olacak. HZ farkından bahsetmeye zaten gerek yok. 60 HZ ile 144 HZ arasında dağlar kadar fark var. Bunu kullandığında anlarsın zaten. Gelelim senin bu monitör ile BenQ arasında kalmana. Ben çoğunlukla CS:GO oynuyorum. +7K saatim mevcut. Bana sorarsan CS:GO için IPS panel yetersiz kalıyor. Yeni çıkan XL2411K'yı kullanma avantajım oldu. IPS ile TN 1 MS arasında fark var. Yani TN paneldeki tepkime süresi IPS ve VA'ya göre ciddi anlamda farklı. Bunu TN panel monitörlerde, özellikle BenQ ağırlıklı modellerde ciddi anlamda hissediyosun. TN panelde eskisi kadar renk kötülüğü yok. Özellikle yeni çıkan BenQ XL2411K'nın görüntü ayarları gayet iyi. Ama TN ile IPS arasında fark elbette var. Eğer ben bir oyunu ağırlıklı olarak oynayacağım bu oyunda CS:GO diyosan kesinlikle XL2411K veya bahsettiğin diğer BenQ modeli tercih et. BenQ'da monitör ayarları çok çeşitli. Kullandığım XG2405'i 1 MS diye aldım. Fakat monitör ayarlarından 1MS moduna aldığım an parlalık inanılmaz derecede kısılıyor. Yani ticaret amaçlı yapılmış bir şey. Söylediğin oyunları farklı farklı oynacaksan XG2405, sadece CS:GO ağırlıklı oynayacaksan XL2411K veya XL2411P öneririm. Ghost olayı, ışık sızması ve ölü piksel çıkmadı. Vatan Bilgisayar'dan aldığım için gerekli testleri reelde yaptırdım. Son olarak CS:GO için bu monitör beni tatmin etmedi.
XG2405'in IPS olduğu için BenQ XL2411K'ya göre CS:GO'da yavaş kaldığını söylemişsiniz. Eğer CS'de yavaş kalıyorsa Fortnite, COD Warzone gibi oyunlarda da yavaş kalmaz mı? Bu oyunlar CS'den çok daha hızlı oyunlar. Bu arada yorumunuz için teşekkür ederim.

Evet, 2 monitör arasında kaldım. Aslında kararımı XL2411P'den yana kullanmıştım fakat kime sorsam bir kaç milisaniye için IPS panelden vazgeçilip TN panel alınmaz falan diyor. Öyle bir ballandıra ballandıra anlatıyorlar ki sanırsın renk körü birisi renkleri görse anca bu kadar heyecanlı, şehvetli anlatır. Siz de böyle anlatınca son bir konu daha açayım dedim. Öncelikle şu anda kullandığım monitör Asus VP228HE. 60 Hertz TN bir monitör. Defalarca film falan açtım, acaba gerçekten renk kalitesi kötü mü diye şöyle bir baktım. Ama memnunum yani herhangi bir sıkıntı yok, güzel gözüküyor cillop gibi görüntü işte dedim kendime defalarca. XL2441P'nin ise şu anda kullandığım monitörden renk olarak daha kötü olacağını düşünmüyorum açıkçası.

Şimdi gelelim günlük kullanımıma. Rekabetçi oyunlar oynuyorum büyük çoğunlukla. CS:GO, Valorant, Fortnite, CoD Warzone falan filan. Dizi, film yılda bir kez falan izlerim. En son geçen yıl The Boys izlemiştim işte. Hikayeli oyunlar deseniz onları da yılda 1 kez hadi bilemedin en fazla 2 kez oynarım. Profesyonel oyuncu falan değilim ama her ne kadar miyop olsam da gözlerim ufak detayları, değişiklikleri algılar. Bu nedenle XG2405 ghosting anlamında beni üzebilir. Anlayacağınız durumlar bu şekilde arkadaşlar. Son kez önerilerinizi bu konu altına bekliyorum. Bir de XG2405 model monitöre sahip arkadaşlarımız bu adresten ghosting testi yapıp ekran görüntülerini burada paylaşırlarsa çok mutlu olurum. Son olarak XG2405 model monitörü kullanıyor olarak bildiğim @CillianMurphy arkadaşımızı buraya etiketliyorum. Kendisi sanırım bu monitör ile CS:GO oynuyordu. Deneyimlerini aktarırsa mutlu olurum. Teşekkürler.

Eki Görüntüle 911723Eki Görüntüle 911725
Yani TN ile IPS arasındaki gecikme farkı bariz bir şekilde hissediliyor diyorsunuz. Diğer arkadaşlarda konu hakkında görüşlerini belirtirse mutlu olurum.

Yeni konular

Geri
Yukarı