Xiaomi Mi Wi-Fi Pro vs TP-Link TL-WA854re Wi-Fi

Martini Henry

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Balıkesir
Arkadaşlar üst dairede internet belli noktalarda kötü performans veriyor. Modem alt dairede ve gerçekten sinyal konusunda problem yaşanıyor. En çok satın alınan iki model buldum. Bunlardan hangisini önerirsiniz ya da bunların haricinde almamı tavsiye ettiğiniz bir model var mı?

1. Xiaomi Mi Wi-Fi Pro Sinyal Güçlendirici 300 Mbps YakınlaÅtırıcı Yorumları
2. Tp-Link Tl-wa854re Wi-fi 300mbps Menzil GeniÅletici Fiyatı, Yorumları - Trendyol

Kullandığınız internet paket hızınız nedir? Üst dairede internet kaça düşüyor?

Arkadaşlar üst dairede internet belli noktalarda kötü performans veriyor. Modem alt dairede ve gerçekten sinyal konusunda problem yaşanıyor. En çok satın alınan iki model buldum. Bunlardan hangisini önerirsiniz ya da bunların haricinde almamı tavsiye ettiğiniz bir model var mı?

1. Xiaomi Mi Wi-Fi Pro Sinyal Güçlendirici 300 Mbps YakınlaÅtırıcı Yorumları
2. Tp-Link Tl-wa854re Wi-fi 300mbps Menzil GeniÅletici Fiyatı, Yorumları - Trendyol
TP link yılların markası. Xiaomi ise hiçbir ürününü belirli bir kalitenin altında ürettiklerini görmedim. Gene de bence Tp-Link daha güvenilir.

@chaturanga 400 - 500 TL arası genel fiyata bakarak.

75 Mbps ise paket hızınız bu iki cihazı da tavsiye etmem daha iyi bir cihaz almanızı tavsiye ederim. Genel fiyata bakarak derken verdiğiniz iki cihazın da çok satılma sebebi bence menzil genişleticiler arasında giriş seviyesinde en iyi fiyatlı cihazlardan olmaları.

İnternet bağlantısı 50 Mbps üzerinde olan ve/veya ileride daha yüksek bir pakete geçme ihtimali olanlara benim tavsiyem (daha önce kullandığım bir model olduğu için ve tavsiye ettiğim herkes memnun kaldığı için) TP Link RE305 olur. Cihazın sıfır fiyatı pahalı ama ikinci el sitelerinde 600 TL bandında sıfır gibi cihazlar bulmak mümkün ben de o şekilde almıştım.

Ancak şunu da belirteyim yukarı katta modeminizden hiç internet alınamıyorsa ya da aşırı zayıfsa (mesela 1-2 Mbps gibi) veya sık sık modemin sinyali üst katta kesiliyorsa menzil genişleticilerin yapabileceği çok bir şey yoktur çünkü önce menzil genişleticinin stabil bir bağlantıyla modeminizden internet alması gerekir. 5-10 Mbps arasında bile alsa onu 50 Mbps'nin üzerinde bir rakama çıkarabileceğini düşünüyorum RE305 modelinin.

@chaturanga Çok teşekkür ederim. Özet olarak yukarıda minimum 5-10 Download alınmalı ki bu bahsettiğim 300 TL bandındaki menzil genişleticiler alınsın değil mi? Öyleyse tercihimizi TP-Link'den yana kullanırız muhtemelen çünkü daha güvenli ve uzun ömürlü geldi Xiaomi'ye göre.

Yani evet mesela bir örnek olması için dün başka bir arkadaşa RE305 almasını önermiştim aldığı rakamlar şu şekildeydi.

Normalde 5.3 Mbps hız aldığı bir odada cihazla 41.4 Mbps hız alabilmişti (kullandığı paket hızı 50 Mbps'di) O konuyu da inceleyebilirsiniz. RE305'e kefilim ama sizin almayı düşündüğünüz cihazı hiç kullanmadığım için bir şey diyemeyeceğim. Yani üst katta 5-10 Mbps kadar modem sinyali varsa muhtemelen alacağınız cihaz da 30-40 arası bir hıza ulaşabilir.

Yalnız şunu da sorayım üst dairenin tamamına mı internet yaymaya çalışıyorsunuz sadece bir kısmına mı?

@chaturanga Sadece belli bir kısma hocam. Benim hatırladığım kesinlikle 10 Mbps veya üstü download hızına erişebiliyoruz çünkü sıkıntısız şekilde YouTube vs. izlenebiliyor. Tek sıkıntı arada takılmalar ya da yavaşlamalar olabiliyor belki onları çözebilmek adına almak istedik. Tecrübe etmiş oluruz en azından. Teşekkürler öneri için çok yardımcı oldu.

Geri
Yukarı