Xigmatek CY120 fan nasıldır?

IITorettoII

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba benim;

Everest Rampage titan Plus kasam mevcut ön taraftaki fanlar yavaş dönüyor gibi geldi biraz araştırdım dönüş hızını bulamadım fanlarımın modeli (BDH12025S) bu fanları şunla değiştirmek istiyorum: Xigmatek CY120+cyb1 120MM RGB LED fan

Değiştireyim mi yoksa kasanın kendisinde olan fanlar daha iyi mi performans verir?Kararsız kaldım bu almak istedim fanlar 1200 RPM dönüş hızına sahip kasamın kendi fanlarının dönüş hızlarını araştırdım bulamadım yardımcı olursanız sevinirim.

Dosya Ekleri

• fan.png
    fan.png
    176,1 KB · Görüntüleme: 116
H500 kasaya aldım gayette şık içinde RGB kontrolcu cıktı tüm fanları buna montajını sağladım kumandayla fan hızı ve RGB aydınlatma kontrolu yapabiliyorsunuz şu an için önde 200mm fan haricinde ses cıkaran yok:D.

Kasan kesinlikle çöp değil kardeşim bir kere onu kafana bir yerleştir. Everest genel anlamda kalitesiz ürünler üretiyor olsada sonuçta PC kasası tek başına elektronik bir aksam değil. Önemli olan kasanın hacmi, fan desteği, radyotör desteği vs. vs. Titan çok tutulan bir kasa üstelik arkadaşım 3 senedir içinde gelen PSU ile sorunsuz sessiz sedasız kullanmaya devam ediyor. Elektronik birazda şans işi bugün en kaliteli markaya dünya parası verirsin bir sorun yaşarsın "e olacak tabi adamlar dünya markası" diyip geçebiliyoruz. Konu düşük bütçelileri gelince en ufak sıkıntıda "çöp marka zaten ne beklenebilirki bir daha tövbe almam" sonrada yerli sermaye dolar niye böyle yakınır dururuz. Sorunun çözümü olarak alacağın o Xigmatek fanlar her ne kadar fena sayılmazsada kasanın desteklemiş olduğu 4 adet 140mm lik başka marka bir fan alman daha mantıklı olur. Sayısı tamamen sana kalmış. Anakartının desteklediği pin yapısına göre bir fan bulup onlarıda Anakarta takıp Bios'dan veya Anakart aplikasyonundan hız ayarları yaparak stabil bir hava akışı sağlayabilirsin. Biraz uğraşman gerekecek okuman lazım araştırman lazım denemen lazım.

Ne tarz fanlardan hoşlanırsın bilemem ama şu fanı önerebilirim. Fiyatı bayağı uçmuş bu arada 1.5 ay önce biz kuzenime bu fanı 50-60 TL arasında bir fiyata bulmuştuk.

Kasan kesinlikle çöp değil kardeşim bir kere onu kafana bir yerleştir. Everest genel anlamda kalitesiz ürünler üretiyor olsa da sonuçta PC kasası tek başına elektronik bir aksam değil. Önemli olan kasanın hacmi, fan desteği, radyotör desteği vs. vs. Titan çok tutulan bir kasa üstelik arkadaşım 3 senedir içinde gelen PSU ile sorunsuz sessiz sedasız kullanmaya devam ediyor. Elektronik birazda şans işi bugün en kaliteli markaya dünya parası verirsin bir sorun yaşarsın "e olacak tabii adamlar dünya markası" deyip geçebiliyoruz. Konu düşük bütçelileri gelince en ufak sıkıntıda "çöp marka zaten ne beklenebilirki bir daha tövbe almam" sonrada yerli sermaye dolar niye böyle yakınır dururuz. Sorunun çözümü olarak alacağın o Xigmatek fanlar her ne kadar fena sayılmazsada kasanın desteklemiş olduğu 4 adet 140mmlik başka marka bir fan alman daha mantıklı olur. Sayısı tamamen sana kalmış. Anakartının desteklediği pin yapısına göre bir fan bulup onları da Anakarta takıp BIOS'dan veya Anakart aplikasyonundan hız ayarları yaparak stabil bir hava akışı sağlayabilirsin. Biraz uğraşman gerekecek okuman lazım araştırman lazım denemen lazım.

Ne tarz fanlardan hoşlanırsın bilemem ama şu fanı önerebilirim. Fiyatı bayağı uçmuş bu arada 1.5 ay önce biz kuzenime bu fanı 50-60 TL arasında bir fiyata bulmuştuk.

RTX 2080 Ti Ryzen 3700X besler mi misal .D ben Ryzen 3700X CBP kapalı kullanıyorum 3, 6GHz sabit kalıyor yine de besler mi:D beslemez dersen:D cbp açcam:D iyi bir sogutucu alacağım:D undervolt yapmak istemiyorum stok ayarlarıyla kullanmak istiyorum:D

RTX 2080 Ti Ryzen 3700X besler mi misal .D ben Ryzen 3700X CBP kapalı kullanıyorum 3, 6GHz sabit kalıyor yine de besler mi:D beslemez dersen:D cbp açcam:D iyi bir sogutucu alacağım:D undervolt yapmak istemiyorum stok ayarlarıyla kullanmak istiyorum:D

Hocam 2080 Ti için zor. Zaten size tavsiyem iyi bir soğutucu almanız yönünde. O tarz bir ekran kartım olmadığı için yorum yapamıyorum. Sizin yerinizde olsam şansımı denerdim stok halde nasıl performans veriyor diye. Olmadı CPB' i açar stok soğutucu ile biraz idare etmeye çalışırdım. İyi bir fırsat takaladığımdada üst seviye bir sıvı soğutma alırdım. CPB açık stok soğutucu 75-80 arasında tutar o işlemciyi biraz ses yapar ama önümüz kış 10 dereceye yakın düşüş olur. Tabi bunlar hep kendi 3700x işlemcime konfigürasyonuma göre yapmış olduğum yorum. Denemek lazım hocam. Her türlü sıvı soğutma tavsiye ederim o işlemci için. Mümkünse 280mm.

Hocam 2080 Ti için zor. Zaten size tavsiyem iyi bir soğutucu almanız yönünde. O tarz bir ekran kartım olmadığı için yorum yapamıyorum. Sizin yerinizde olsam şansımı denerdim stok halde nasıl performans veriyor diye. Olmadı CPB'i açar stok soğutucu ile biraz idare etmeye çalışırdım. İyi bir fırsat takaladığımda da üst seviye bir sıvı soğutma alırdım. CPB açık stok soğutucu 75-80 arasında tutar o işlemciyi biraz ses yapar ama önümüz kış 10 dereceye yakın düşüş olur. Tabi bunlar hep kendi 3700X işlemcime konfigürasyonuma göre yapmış olduğum yorum. Denemek lazım hocam. Her türlü sıvı soğutma tavsiye ederim o işlemci için. Mümkünse 280mm.

Hocam stok sogutucuyla CBP açık kullanınca boşta 67 derece oluyordu AIDA 64 stres testinde branda 90 derece cıkınca hemen iptal ettim.:D stok sogutucuyu ikinci elde sattım yerine Noctua U12S hava sogutma aldım boşta sıcaklıgı 61 derece oluyor nokta şeklinde sıktım sadece işlemcinin üzerine yaymadım. CBP açıkken AIDA 64 stres testine soktum 15 dk ama bazen 93 derecelere cıktı ama cıkınca fan hızlandı hemen 82 derecelerde gezdi ama genelde :D 82 87 derece gezdi normal mi GTA 5'te de maximum 77 derece oldu 1.46 Volt cekiyor CBP acık olunca anakart ASUS B550-E serisi GTX 1080 FPS cbp kapalıylen 90 120 arası ama açık olunca 110 120 falan oluyor:D 3200MHz 32 GB RAM var bir de kasa H500

Hocam stok sogutucuyla CBP açık kullanınca boşta 67 derece oluyordu AIDA 64 stres testinde branda 90 derece cıkınca hemen iptal ettim.:D stok sogutucuyu ikinci elde sattım yerine Noctua U12S hava sogutma aldım boşta sıcaklıgı 61 derece oluyor nokta şeklinde sıktım sadece işlemcinin üzerine yaymadım. CBP açıkken AIDA 64 stres testine soktum 15 dk ama bazen 93 derecelere cıktı ama cıkınca fan hızlandı hemen 82 derecelerde gezdi ama genelde :D 82 87 derece gezdi normal mi GTA 5'te de maximum 77 derece oldu 1.46 Volt cekiyor CBP acık olunca anakart ASUS B550-E serisi GTX 1080 FPS cbp kapalıylen 90 120 arası ama açık olunca 110 120 falan oluyor:D 3200MHz 32 GB RAM var bir de kasa H500.

Yani ne desem ki şimdi? Değerlerin normal değil dostum işlemcin halen daha çok sıcak. Anlamadığım bir husus var, taş gibi sistem yapmışsın her şey süper, gitmişsin 1000 küsur liraya boş kasaya para vermişsin(iyi de yapmışsın kaliteli bir ürün), anladığım kadarıyla bütçe probleminde yok, neden o fiyata hava soğutma aldın ki? Tamam kaliteli bir marka forumlarda veya birçok yerde kullananlar var ama o fiyat bandının bir tık üstünde çok kaliteli bir sıvı soğutma alıp oyunlarda maksimum 60 derecelerde gezebilirdin. Eğer bu kararları kendin aldıysan kendine çeki düzen ver, :D yok arkadaşım vesile oldu diyorsan at önüne uğraşsın stabil hale getirsin sistemi. Dostum yapman gereken tek bir şey vardı, oda gidip kaliteli 280 mm sıvı soğutma (Corsair olabilir) almaktı. İşlemci hem render hem oyun bazında çok güçlü bir işlemci bu tarz işlemcilerde minimum 240mm ama tavsiye edilen 280mm. Tabi şöyle bir şeyde olabilir montajında hata veya termalinde cimri davranmış olabilirsin.

Yani ne desem ki şimdi? Değerlerin normal değil dostum işlemcin halen daha çok sıcak. Anlamadığım bir husus var, taş gibi sistem yapmışsın her şey süper, gitmişsin 1000 küsur liraya boş kasaya para vermişsin(iyi de yapmışsın kaliteli bir ürün), anladığım kadarıyla bütçe probleminde yok, neden o fiyata hava soğutma aldın ki? Tamam kaliteli bir marka forumlarda veya birçok yerde kullananlar var ama o fiyat bandının bir tık üstünde çok kaliteli bir sıvı soğutma alıp oyunlarda maksimum 60 derecelerde gezebilirdin. Eğer bu kararları kendin aldıysan kendine çeki düzen ver, :D yok arkadaşım vesile oldu diyorsan at önüne uğraşsın stabil hale getirsin sistemi. Dostum yapman gereken tek bir şey vardı, oda gidip kaliteli 280 mm sıvı soğutma (Corsair olabilir) almaktı. İşlemci hem render hem oyun bazında çok güçlü bir işlemci bu tarz işlemcilerde minimum 240mm ama tavsiye edilen 280mm. Tabi şöyle bir şeyde olabilir montajında hata veya termalinde cimri davranmış olabilirsin.

Kendim topladım sistemi:D sistem tamamen şu şekilde:Dmonitör ASUS ROG 32vqr, Ryzen 7 3700X, GTX 1080, 32 GB 3200RAM G.Skill Trident Z, PSU tam mödüler FSP hidro g 750 Watt, H500 kasa, 1TB Samsung SSD 860 Pro, 2TB Seagate Barracuda 7200RPM, anakart B550-E, kasada extra fan olarak üste 2 adet 120mm xigametex fan var :D sıvı sogutma sevmiyorum ya hiç güven vermiyor pompa arızası falan cok duydugum için:D bir de bakım falan uraştırır diye.D büyük ihtimalle termal macunu bir daha sürcem şu an için CBP kapalı kullanıyorum ileride ekran kartı değiştirirsem CBP yi açarım hava sogutmaya extra bir fan daha takarım:D bezelye tanesi olarak sıktım direk işlemci üzerine:D hani CBP açarsam tekrar:d o zaman tamamen yayarak sürcem Noctua'nın termal macunu vardı onu sürdüm en iyi iletkenlik onda:D ben sadece şu cbpyi açmasan dahi RTX 2080 Ti beslerse:D sıkıntı yok cok FPS takılmıyorum zaten:D çünkü GTX 1080'de CBP kapalı iken 90 120 FPS'ı oluyor açıkken de:D 110 120 FPS arası gidiyor :D GTA 5'te diger oyunlardan test etmedim:D.Bu arada BIOS'ta 55 derece gözüküyor ama coretemp ya da HWMonitor'de 61 falan gözüküyor boşta:D cbp açıkken ama kapalıyken 44 falan:D en kötü ileride undervolt yapıpta işlemcisinde sıkıntı cıkmayan olursa:D o şekildede yapabilirim:D.

Son düzenleme:
Hocam 32 GB RAM nedir? Merkez bankasını'mı hackliceksiniz? Dolarımı düşürmeyi düşünüyorsunuz? İç savaş'mı çıkaracan kardeşim amacın ne? :D AiO sıvı soğutmalar yani hazır kurulu olan sıvı soğutucular bakım gerektirmez. Yılda 1-2 defa tozlarını temizlemek için hava tutarsınız olur biter. Pompa arızası yaşanabilir evet elektronik bir cihaz başka şeylerde olabilir fakat senin bu şekilde işlemci kullanman işlemciyi riske atmak olur. Pompadan olacaz derken işlemciyi kaybetme. RAM 16 GB size çok rahat yeter onu ve Noctua'ı iade etme şansınız varsa hemen edin. RAM'lar kalsın derseniz en azından soğutucuyu yollayın. Uymadı, sığmadı falan deyin. İnternetten aldıysanız 15 gün mazeretsiz iadesi var. Güzel kaliteli bir sıvı soğutma 280mm alın keyfinize bakın. Sıcaklık testiymiş kararlılık testiymiş aç CPB'i yaslan arkana. Sıvı soğutmalarda öyle düşündüğün gibi pompa arızası bilmem ne vs. iyi markalarda binde bir denk gelir. Corsair marka 280mm alırssan gönderirsin garantiye zaten 5 yıl garanti veriyor adamlar. Mevcut yapmak gereken şeylere gelirsek bence termali sil tekrardan sür, ortaya sık ama dağıt ince bir şekilde çok sürmek az sürmekten daha iyidir. Çok derken abartmayalım karta taşmasın. Bir de ön tarafı mesh olan modelimi aldınız kasayı? Eğer kapalıysa yan kapağı açıp fanların içeri ne kadar hava üflediğini kontrol et. Onuda elini arka egzoz fanın oraya yakın tutup hava oraya kadar verimli geliyor mu gelmiyor mu kontrol et çok gelmesi gerekmiyor havanın az da olsa gelmesi bir akışın olduğu anlama gelir.

Yeni konular

Geri
Yukarı