Xigmatek PSU güvenilir mi?

Xigmatek bir FSP, SeaSonic vs değildir fakat alındığında üzmez. Bende ilk aldığımda ilk başta emin olamadım fakat forumdan araştırınca bu şekilde öğrendim ve içim rahatladı.
Xigmatek Lamiya Mesh kullanıyorum. 1 aylık ve gayet memnunum.
İçinde Odin 750w 80 plus var.

Hocam 2016 yılının Kasım ayında Xigmatek Talon kasa almıştım. İçerisinde Xigmatek Vector S 80+ Silver 750W PSU vardı. 2017'den 2023 Ağustos'a kadar kullandım. Bir sıkıntı yaşamadım ama size detaylıca anlatayım.

4.5 yıl günlük 4-5 saat elektriğin gittiği bir yerde yaşadım meslek gereği. Ayrıca 4-5 saat elektrik gitmesinin yanında örneğin yarım saat ya da 1 saat boyunca saniyede 2-3 defa gidecek şekilde elektrik gidip geliyordu. Asus monitörümde şeffaf çizgiler oluşmuştu bundan dolayı.

UPS olmadan kullanmama rağmen sıkıntı yaşamıyordum. Ta ki 2023 Temmuz ayına kadar.

Aslında yine büyük sıkıntı yoktu ama PC arada resliyordu çok hafif oyun oynarken bile. Ama bu çok çok nadirdi. Sistemi de yeni güncellediğim için hemen her parçam yeniydi, PSU hariç. 1-2 hafta kadar önce PSU'yu değiştirdim.

Kısacası bana olabilecek en kötü şartlarda 8 yıl hizmet etti ve halen de sağlam. Belki de o PC resetlemeleri Windows 11 güncellemeleri ile alaklıydı çünkü OCCT power testine soktuğumda ya da sistemi aşırı yoran RDR2, CP2077, AC Odyssey gibi oyunlar oynarken 3-4 saat kesintisiz oynamama rağmen reset atmadığı da oluyordu.

Eğer elinizde varsa ve bir sıkıntı yoksa değiştirmenize önermem.

Ben neden değiştirdim? 6700K - GTX 1080 sitemden 7600x - RTX 4070 DDR5 sisteme geçtiğim için geleceğe de dönük olması açısından ATX 3.0 1000W PSU aldım.

Sisteminiz eskiyse ve yakın zamanda yenilemeyecekseniz değiştirmenize de gerek yok (herhangi bir sorun yaşamıyorsanız)

Yukarıda arkadaşın belirttiği gibi markaya göre değil modele göre değerlendirme yapmak lazım. Benim değerlendirmem kendi elimdeki modele göreydi.

Eğer PSU o yukarıdaki X-Power ise bayağı dandik bir güç kaynağı. Altyapı olarak X-Calibre'ye çok benziyor. İkisi de çöp tenekesi gibi güç kaynağı. X-Calibre'yi 6 yıl kullandım, şansıma hiç sorun yaşamadım, ancak bayağı kalitesizdi. 2 arkadaşımda daha vardı, birisinde kapasitör patlamıştı, diğerinde ise kıvılcım çıkmıştı.

Kasayı aldığımda içerisindeki PSU'yu değiştirmedim. 3 yıldır beni idare ediyor ama bozulma riski var mıdır?

Xigmatek 750W +80 Silver PSU'ya sahibim, kendim yaklaşık 5 aydır kullanıyorum ama PSU'nun çıkış yılı 2014, 2015'ten bu yana kullanıldığını hesaplarsak 8 senedir çalışan bir PSU ve bana 5 ay boyunca bozulma sıkıntısı çıkarmadı. 2-3 defa elektrik kesintisi yaşadım herhangi bir koku, cızırtı olayı olmadı. Yani diyeceğim şey kaliteli bir marka olsa gerek 8 senedir çalışan PSU cızırtı bile yapmıyor.

Bende önceden Xigmatek 850W PSU vardı yıllarca kullandım yükde ve elektrik kesintilerinde hiçbir sıkıntı çıkarmadı, kardeşime vermiştim hala kullanıyor.

9700k ve RTX 2080 ile sistemi satın aldığımdan beri bu da 2080'in ilk çıktığı zamanlara denk geliyor Xigmatek tauro 700W kullanıyorum bir sorun yaşamadım. Sadece fanı bir süre sonra çok fazla ses çıkartmaya başladı onu da değiştirdim.

PSU'larda alınabilecek markalar var alınmayacak C4 markalar var.
Xigmatek ise Alınabilecek markalar listesinde en son sırada. Paran yoksa alabilirsin. Varsa daha iyi modele bak. Ama Xigmatek'ten aşağıya düşme.
Bende 6 7 yıllık X-Calibre 80 plus 500 PSU var, kaç kere sistem açıkken kısa devreden sistem kapandı. Kaç yıl topraklamasız yerde kullandım. Yıllardır da voltaj dalgalanması sorunu var. Ama maşallah gık demedi.

Geri
Yukarı