Xigmatek Scylla 240 vs Aurora 240

Asus Programı üzerinden turbo mod ile kullanıyorum. Buna rağmen rahatsız edici bir ses yok.

Ancak %80 üzeri bir değerde gerçek durum ortaya çıkıyor. Zaten sıcaklığa göre özel veya programda atalı otomatik ayar olduktan sonra ses rahatsızlığı olmuyor. Oluyorsa da ben yaşamadım açıkçası.
HDD sesini daha çok duyuyorum desem yalan olmaz. :)

Şöyle bir durum daha oldu. Asus programı üzerinden yapılandırma yaptığım zaman kasaya giren, çıkan hava ve sıcaklığa göre biraz daha sessizleşiyor mesela 1 veya 2 derece daha yüksek çalışıp.

Şöyle bir durum daha var. Hava basıncı ve ses gürültü değerine bakarsak orta performansta bir ürün ikisi de.

Corsair H serisindeki bazı modeller gibi yüksek basınç özelliğini artık bulamıyoruz yüksek ses seviyesi oluşturdukları için.
Hiç o %80 durumuna çıkıp da daha az soğutmadığı oldu mu?

Hiç o %80 durumuna çıkıp da daha az soğutmadığı oldu mu?

%80 üzeri kullanım olduğu anda genel olarak aldığım performansın altında bir etki oldu mu diye soruyorsan olmadı.

Ancak uzun zamandır soğutucu, yazılımsal ve soket takmasından alakalı mı bilmem bir durum var. Onu çözemedim bir türlü ben soğutucudan olduğunu düşünüyorum.
1111111.PNG

Yaşadığım durum ise sıvı akışı takibi. Ne yaparsam yapayım bu değeri göremiyorum. Pompanın ölçümü yapan parçasının bozulduğunu düşünüyorum.
Taktığım soket ile alakalı mı bilmiyorum.
Pompa AIO_PUMP pine bağlı.
Fanlar ise CPU ve CPU_OPT pine bağlı.

Bunun dışında ben bir durum yaşamadım negatif. Sürekli pompanın yüksek devirde çalışmasından kaynaklı bir etken olabilir zamanla ölçüm yapan şeyin bozulması. Çünkü pompa 2900 rpm altına hiç düşmedi bu zamana kadar. 3500 rpm değeri var diye hatırlıyorum maksimum.
Bir yandan şunu da düşünmüyor değilim. Sıvı akışı ölçümü zaten pompa içinden oluyor. O bozulsa zaten pompa devri ölçümü de görülmemesi lazım diye.

Ben biraz geç gördüm konuyu. Scylla 240mm ile yaklaşık 3 yıllık bir kullanımım var. Kasamın üst kısmına taktığımda ana karta değiyor diye ön panele takarak kullandım. Hiç macun değiştirmedim. i5 6600k O.C 4.7GHz tam yükte 50 dereceyi, oyun kullanımlarında 45 dereceyi ve normal kullanımda 38 dereceyi bile zor görüyor(Yaz aylarında). Muadil karşılaştırmalara göre baya fark var. Sanırım sebebi Scylla nın Pump Speed i 3500rpm olması. Bu değer birçok kaliteli ve pahalı üründe bulamayacağınız bir değer. Fanlar tam yükte biraz ses yapıyor. Ben fanları 3 yıl boyunca tam yükte çalıştırdım ve artık tam yükte sesi biraz arttı ama bence normal. Aldığınızda neden başka marka yada model almadım dedirtmez, aklınıza bile gelmez.

Geri
Yukarı